Grupa Cersanit, właściciel marek Cersanit, Opoczno, Mito oraz Meissen Keramik, uruchomiła nową, innowacyjną linię produkcyjną w swojej fabryce w Wałbrzychu. Przełomowa inwestycja nie tylko zwiększa moce produkcyjne zakładu, ale także wprowadza nowoczesne technologie zdobnicze, otwierające nowe możliwości w projektowaniu płytek ceramicznych i gresów. Nowy ciąg produkcyjny zużywa też o 25% mniej energii, co oznacza mniejsze obciążenie dla środowiska.
Cersanit połączył technologie od najlepszych światowych producentów – Sacmi, SystemCeramics, TechnoFerrari i BMR. System połączonych, w pełni zautomatyzowanych urządzeń na jednej linii produkcyjnej umożliwia tworzenie realistycznych struktur 3D i precyzyjnych zdobień na płytkach. Prace nad wdrożeniem nowej technologii rozpoczęto w październiku 2024 roku.
„Dzięki tej innowacji możemy utrzymać wysoką jakość produktów, jednocześnie zmniejszając wpływ na środowisko i obniżając koszty produkcji. To, co zaoszczędzimy, przeznaczymy na dalszy rozwój i modernizację naszego zakładu. To nie tylko korzyść dla firmy – zyskują też klienci, którzy otrzymają produkty zgodne z najnowszymi trendami, starannie wyselekcjonowane i wyprodukowane w sposób bardziej przyjazny dla środowiska” – wyjaśnia Dominik Piekarski, Dyrektor ds. Zarządzania Produkcją.
Więcej możliwości i 2,5-krotnie większa efektywność
Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w fabryce w Wałbrzychu umożliwiło spektakularny wzrost wydajności produkcji do imponujących 14,5 tys. m² płytek dziennie. Kluczowym elementem nowej linii produkcji jest piec do wypału o długości ponad 200 m, który jest obecnie jednym z największych tego typu w Europie. Jego wyjątkowa długość pozwala na bardziej efektywny proces wypalania. Dzięki temu rozwiązaniu Cersanit osiąga 25% oszczędności energii elektrycznej oraz cieplnej, co znacząco redukuje również emisję CO₂ zakładu. Dodatkowo, automatyzacja pozwala istotnie ograniczyć ilość odpadów produkcyjnych, co jest kolejnym krokiem w kierunku bardziej ekologicznej produkcji.
„Dzięki tej inwestycji zakład w Wałbrzychu dołącza do grona najbardziej zaawansowanych w Polsce. To ogromny sukces, który znacząco podnosi naszą zdolność do zaspokajania rosnącego popytu i wzmocnienia naszej pozycji na rynku. To także kolejny krok w realizacji naszej długofalowej strategii, która od lat koncentruje się na dążeniu do wzrostu satysfakcji klientów poprzez oferowanie produktów najwyższej jakości o wysokich walorach funkcjonalnych, przy jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne – mówi Tomasz Jakacki, Dyrektor zakładu Cersanit w Wałbrzychu.
Precyzja, design i struktura 3D
Ważną zmianą w procesie produkcji są także nowoczesne drukarki cyfrowe oraz zaawansowany młyn do mielenia surowców, które znacząco wpłynęły na sposób wytwarzania produktów. Wałbrzyska fabryka może teraz oferować szerszą gamę kolorystyczną, co otwiera możliwość tworzenia bardziej złożonych i wyrafinowanych wzorów i struktur. Bez potrzeby korzystania z tradycyjnych stempli i matryc, co daje niemal nieograniczone możliwości w tworzeniu precyzyjnych detali na wybranych fragmentach produktu. Płytki zyskają więc bardziej złożoną, trójwymiarową teksturę, która może przypominać fakturę materiałów obserwowanych w naturze.
„Dzięki zaawansowanej technologii, zwiększyliśmy liczbę drukowanych kolorów wzbogacając intensywność barw, które w połączeniu z efektami specjalnymi jak tusze błyszczące tworzą bogate wykończenia płytek. Dodatkowo, nowe, cyfrowe urządzenia umożliwiają stosowanie nowoczesnych technologii, takich jak struktury sensoryczne z udziałem nowych surowców – tuszy typu shape ink, deep ink, tworzących precyzyjne podkreślenie designu na powierzchniach szkliwionych. Kolejnym krokiem naprzód jest nowy system cyfrowego nanoszenia efektów strukturalnych z użyciem granilii ceramicznych o różnym wykończeniu – błyszczącym i matowym.
Dzięki temu możemy uzyskać strukturalne powierzchnie imitujące naturalne kamienie, betony, drewna i wiernie odwzorować nie tylko sam design, ale również naturalny charakter samego surowca. Wszystkie zastosowane efekty pokrywamy nowymi szkliwami ochronnymi, które nie tylko zapewniają wysokie parametry użytkowe, ale tworzą wyjątkową jakość wykończenia docenianą przez klientów na prestiżowych targach Cersaie we Włoszech” – wskazuje Agnieszka Zapolska, Dyrektor Rozwoju Produktu.
„To prawdziwa rewolucja, która otwiera przed nami zupełnie nowe perspektywy projektowe i biznesowe. Dzięki połączeniu innowacyjnych technologii i możliwości precyzyjnego tworzenia wszelkich wzorów strukturalnych z dbałością o środowisko, podnosimy także poprzeczkę w branży. Już pracujemy nad kolejnymi kolekcjami płytek i nie możemy się doczekać, aż pokażemy je naszym klientom” – dodaje Ilja Gorbatkow, Chief Marketing Officer.
Produkty oferowane przez grupę Cersanit docierają do szerokiego kręgu odbiorców na całym świecie. Oferta produktowa dociera do większości państw Unii Europejskiej, na rynki Europy Południowej oraz Wschodniej. Polska produkcja ma zatem potencjał, aby wprowadzić istotne zmiany na rynku międzynarodowym.
źródło: Cersanit