Spis treści
Prawidłowe funkcjonowanie zakładu wymaga zadbania o każdy szczegół. Wiedza ekspercka i zrozumienie środowiska produkcyjnego pozwalają nie tylko na pomoc firmom w identyfikacji kolejnych źródeł strat, ale także na dostarczanie im rozwiązań problemu. Innowacyjne produkty i usług wspierają zakłady w ciągłym doskonaleniu, ograniczając zbędny ruch i marnotrawstwo zapasów.
- 44% operatorów maszyn przerywa pracę co najmniej 20 razy w ciągu zmiany, aby przynieść lub wyrzucić produkty do wycierania i czyszczenia
- 74% operatorów maszyn pobiera zbyt dużą ilość produktu, aby uniknąć chodzenia po kolejne
- 69% operatorów maszyn przyznaje, że stresuje ich przerywanie pracy, gdy mają wiele zadań do wykonania
- 90% operatorów maszyn potwierdza, że czyściwa umieszczone w pobliżu stanowiska pracy poprawiają jej organizację i zwiększają satysfakcję z wykonywanych zadań
Z badania Badanie przeprowadzonego dla Tork wśród operatorów maszyn w lipcu 2019 r. wynika, że niemal połowa operatorów maszyn przerywa pracę co najmniej 20 razy w ciągu zmiany, aby przynieść lub wyrzucić produkty do wycierania i czyszczenia. Co więcej, pracownicy często pobierają zbyt dużą ilość produktu, aby uniknąć chodzenia po kolejne. Są to małe zakłócenia, które łatwo przeoczyć, ale generują zbędny ruch i znaczące zużycie produktów.
Istnieją jednak skuteczne sposoby na poprawę produktywności poprzez ograniczanie niepotrzebnej aktywności. Oto kilka wskazówek, które pomogą zlikwidować przestoje w pracy:
Monitorowanie czynności czyszczenia
W pracy osób zarządzających zakładem produkcyjnym istotną rolę odgrywa analiza działań operatorów, sprawdzanie, czy mają dostęp do odpowiednich narzędzi, w tym czyściw. Zaniepokoić powinien nas tzw. zbędny ruch, który jest spowodowany koniecznością opuszczenia przez pracownika swojego stanowiska pracy i przejścia pewnej odległości po nowe czyściwa. Uzyskanie pełnego obrazu skali przemieszczania się personelu pozwoli usprawnić pracę i proces produkcyjny.
Umieszczanie czyściw przy stanowiskach pracy
Jedną z przyczyn przestojów w pracy operatorów jest przerywanie danej czynności, by pójść po czyściwa. Wyniki badania pokazują, że 74% pracowników, chcąc uniknąć kolejnych przerw, bierze więcej czyściw, niż potrzebuje. Tworzy to zarówno zbędny ruch, jak i nadmierne gromadzenie zapasów. Dodatkowo 69% ankietowanych przyznaje, że stresuje ich przerywanie pracy, gdy mają wiele zadań do wykonania. Rozwiązaniem jest wyposażenie zakładu w profesjonalne dozowniki.
Dyspensery w różnych rozmiarach z elastycznymi opcjami montażu można z łatwością zamontować tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Dzięki umieszczeniu czyściw przy stanowiskach operatorzy maszyn nie muszą daleko odchodzić, aby je pobrać. Pozwala to skutecznie wyeliminować podstawową przyczynę niepotrzebnego poruszania się po zakładzie. 90% operatorów potwierdza, że zapewnienie profesjonalnych, przemysłowych czyściw umieszczonych w pobliżu miejsca pracy poprawia jej organizację i zwiększa satysfakcję z wykonywanych zadań.
Chcąc pomóc firmom ograniczyć odpady i zmierzyć wpływ nieefektywnego rozmieszczenia czyściw w zakładzie, Tork, światowy lider w branży higienicznej, opracował bezpłatny kalkulator zbędnego ruchu. To łatwe w użyciu internetowe narzędzie pozwala firmom szybko określić, jak duży wpływ na ilość produkowanych odpadów i na codzienną pracę operatorów ma odpowiednie umieszczenie dozowników.
Ocenianie procesów i procedur
Coraz bardziej zaawansowana technologicznie produkcja wymaga wyspecjalizowanych rozwiązań wykorzystywanych w procesie czyszczenia. Oznacza to, że aby unikać marnotrawstwa, musisz mieć pewność, że Twój zakład jest wyposażony w najlepsze rozwiązanie dla danego zadania. Wymaga to ciągłej oceny pracy. Pomocne okazują się wówczas np. systematycznie wypełniane kwestionariusze monitorujące działania.
W ofercie Tork znajdują się specjalne konsultacje z ekspertami marki. Pod nazwą Tork Workflow™ kryje się 60-minutowa sesja, która zapewnia wnikliwy przegląd stanowisk pracy wraz z rekomendacjami dla firmy dotyczącymi osiągania wyznaczonych celów, zwiększania wydajności i ograniczania strat. Otrzymany po spotkaniu kompleksowy raport informuje, jak dzięki rozwiązaniom Tork i łatwym do wdrożenia zaleceniom można zwiększyć produktywność miejsc pracy.
Wśród organizacji, które wdrożyły zmiany pod kierunkiem Tork, są firmy Leoni i Grupa Purmo. Po dogłębnej analizie wprowadzono w nich szereg usprawnień, wdrażając profesjonalne rozwiązania higieniczne. W efekcie firmy te mogą pochwalić się lepszą organizacją procesów produkcyjnych. W Leoni w ciągu jednej zmiany oszczędza się 1,5 godziny, co przekłada się na miesięczne oszczędności w wysokości 3700 euro, a Grupa Purmo zmniejszyła koszty utylizacji odpadów o 80%.
Oprócz kalkulatora zbędnego ruchu oraz usługi Tork Workflow marka przygotowała przewodnik skierowany do osób zarządzających zakładami produkcyjnymi, uwzględniający zalecenia filozofii kaizen. Zawiera on ważne informacje dla organizacji, które chcą poprawić swoje wyniki. Do jego opracowania wykorzystano wyniki badania przeprowadzonego wśród operatorów maszyn. W przewodniku znalazły się praktyczne porady, których skuteczność została sprawdzona w konkretnych zakładach pracy. Dzięki tym wskazówkom dużo łatwiej osiągnąć przewagę nad konkurencją.
W pracy nad przewodnikiem wzięło udział wielu specjalistów, w tym Jonas Svanäng, ekspert, który filozofię kaizen najpierw wdrażał w fabrykach Toyoty, a następnie w ponad 100 innych organizacjach na całym świecie. Dziś dzieli się wiedzą i doświadczeniem na prestiżowych, międzynarodowych konferencjach.
W przewodniku „Popraw produktywność” opisanych zostało pięć kluczowych strategii pomagających wdrożyć kulturę ciągłego doskonalenia. Przedstawione wskazówki podkreślają m.in. wagę:
- koncentracji na małych zmianach,
- uwzględniania opinii pracowników,
- utrzymywania kultury ciągłej poprawy,
- zarządzania opartego na faktach i dostępnych danych,
- odpowiedniego czyszczenia i konserwacji.
Utrzymanie zdolności produkcyjnych na najwyższym poziomie wymaga dostosowywania się do dynamicznie zmieniającego się środowiska. Obserwując otoczenie, analizując ruch pracowników, wsłuchując się w ich potrzeby i wybierając odpowiednie rozwiązania, jesteśmy w stanie zapewnić nie tylko bezpieczniejsze miejsca pracy, ale także wpływać na wzrost zadowolenia pracowników i klientów, a co najważniejsze poprawiać wydajność całego zakładu.
źródło: Tork