W ostatnich latach automatyzacja i robotyzacja stały się kluczowymi czynnikami transformacji w wielu branżach. Na polskim rynku już od lat sprawdza się wiele rozwiązań automatycznych, ale też pojawiły się nowe, dostępne nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale również dla mniejszych firm, które chcą zwiększyć swoją wydajność i konkurencyjność. Poniżej przedstawiamy technologie systemów automatycznych znajdujące zastosowanie w różnych segmentach rynku.
Transport wewnętrzny towarów – wózki samojedne AGV i AMR we współpracy z regałem Lean-Lift
Systemy informatyczne umożliwiły optymalizację wszelkich procesów składowania, których celem jest ich minimalizacja oraz skrócenie łańcucha dostaw i czasów. Szczególną rolę odgrywa bardzo szybko rozwijająca się autonomiczność rozwiązań w zakresie ruchu – czyli transportu towarów wewnątrz budynków np. przy pomocy pojazdów klasy AMR (autonomous mobile robots) takich jak MIR czy AGV. Te samojedne wózki w połączeniu z regałem automatycznym Lean-Lift, który przy pomocy windy transportuje składowane towary wprost do rąk operatora, zapewniają bezpieczne i szybkie przemieszczanie towarów, eliminując ryzyko błędów ludzkich i znacząco skracając czas procesów intralogistycznych.
System Lean-Lift to już znane od ponad 20 lat na rynku polskim rozwiązanie magazynu automatycznego przeznaczonego do gęstego składowania różnej wielkości komponentów produkcyjnych, etykiet, narzędzi, części zamiennych do maszyn na produkcji w dziale utrzymania ruchu czy wielu innych.
Oba rozwiązania, zarówno wózki samojezdne, jak i magazyn automatyczny Lean-Lift, znajdują zastosowanie w różnych obiektach produkcyjno-magazynowych, gdzie samodzielnie spełniają wszystkie funkcje logistyczne, bez zbędnego oświetlenia, przyjmując dostawy i wydając skompletowane towary gotowe do wysyłki do klienta.
Jak produkować szybciej, więcej i na minimalnej powierzchni?
Składowanie elementów ciężkich, takich jak blachy lub długich jak pręty i profile
Duże, ciężkie i nieporęczne towary nierzadko stanowią duży problem w magazynowaniu i na produkcji. W takim przypadku na pewno warto rozważyć wdrożenie automatycznego magazynu LogiTower. Rozwiązanie to wykorzystuje wysokość hali produkcyjnej, możemy go załadować ogromną ilością arkuszy blach (ale też dłużyc, matryc czy innych wielkogabarytowych, ciężkich towarów), o dużej masie (stosy blachy mają często 3 t, 5 t i więcej, a można je składować od kilkunastu do kilkuset czy nawet tysięcy stosów). LogiTower czy LogiComb pozwala składować na małej powierzchni, blisko procesu produkcji, w tym również cięcia, dużą masę towaru, skracając drogę operatorów, ich ergonomię, ale co ważne: minimalizując potencjalne zagrożenia związane z transportem towarów wielkogabarytowych i ciężkich.
Jeśli natomiast w procesie produkcji pojawi się „wąskie gardło”, bo do wycinarki laserowej należy szybko dostarczać nowe blachy, a wcześniej odbierać powycinane elementy, a także by mogła pracować non stop, również w nocy, to z pomocą przychodzi kolejne rozwiązanie LogiTowerLoader. To automat, który dostarczy odpowiedni, pojedynczy, odseparowany arkusz blachy z magazynu blach do wycinarki, poczeka na proces cięcia i następnie odbierze, również automatycznie wycięte elementy, załadowując kolejny arkusz do wycinarki w tym samym cyklu. To znacznie przyspiesza produkcję, pozwala na szybką amortyzację, a tym samym buduje przewagę konkurencyjną. Więcej informacji na isl.pl oraz logitower.eu.
InLoader – ekonomiczne i szybkie przenoszenie blach i wyciętych elementów
Optymalizacja procesów cięcia dla wycinarek laserowych
InLoader – półautomatyczny system do załadunku i odbioru arkuszy blach do współpracy z wycinarką laserową. Dzięki niezależnej od producenta wycinarek integracji z procesem cięcia blach InLoader pozwala bez użycia innych środków transportu przenosić pojedyncze arkusze blach na laser wraz z odbiorem wypałki.
Jakie procesy zapewnia InLoader Basic?
– Pobiera arkusze blach ze stosu i separuje je magnetycznie, dzięki czemu mamy pewność, że tylko jeden arkusz blachy jest obsługiwany.
– Przenosi pojedynczy arkusz blachy ze stosu na stół wycinarki laserowej.
Dodatkowe zadania systemu InLoader Plus:
– Oprócz dostarczania arkuszy blach do wycinarki, InloaderPlus zapewnia też odbiór wyciętych już detali ze stołu wycinarki laserowej za pomocą specjalnych wideł.
– Przenoszenie wyciętych detali do punktu odkładczego kompletacyjnego, którym może być paleta lub np. kaseta regału automatycznego LogiTower, w celu sortowania (ręcznego lub automatycznego np. za pomocą robota).
InLoader charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami z maksymalną prędkością ruchu pionowego 0,2 m/s. Obsługuje arkusze blach o długości 1000–3000 mm, szerokości 1000–1500 mm, grubości 0,1–25 mm i masie do 900 kg.
Korzyści:
– Zintegrowany moduł przyssawek i wideł, umożliwiający precyzyjny załadunek i odbiór arkuszy blach.
– Szybka i bezpieczna wymiana materiału w wycinarce laserowej dzięki półautomatycznemu procesowi (nadzór człowieka) bez użycia innych środków transportu jak wózki widłowe czy żurawie.
To znacznie poprawia ergonomię i skraca czas.
– Mniejsze ryzyko uszkodzeń i zarysowań blach.
– Współpraca z wycinarkami laserowymi i innymi maszynami różnych producentów, co nie wymaga integracji np. informatycznej.
– Współpraca z automatycznymi magazynami blach LogiTower w celu jeszcze większych korzyści związanych z oszczędnością powierzchni, zwiększenia bezpieczeństwa pracy czy przyśpieszenia procesów związanych ze magazynowaniem i kompletacją blach, dłużyc, dużych i ciężkich elementów
i wielu innych.
źródło: ISL