Począwszy od 2025 roku przez kolejne dwa lata Trójmiasto stanie się centrum spotkań światowych liderów sektora produkcji półprzewodników oraz branż pokrewnych. Industry Strategy Symposium Europe zostanie zorganizowane w Polsce po raz pierwszy. To wyjątkowa szansa na prezentację potencjału Pomorza.
Polska i Pomorze konsekwentnie budują swoje miejsce w świecie półprzewodników. Po decyzji Intela o umiejscowieniu zakładu integracji i testowania chipów w Miękini, przyszedł czas na Industry Strategy Symposium (ISS), które co roku gromadzi przedsiębiorców i naukowców z całego świata. Jest to również miejsce wyznaczające kierunek rozwoju europejskiego łańcucha dostaw.
Kolejne ISS Europe w Polsce – sukces i szansa
Dotychczas ISS organizowano m.in. w Berlinie, Dublinie, Brukseli i Paryżu. Wybór Sopotu jako gospodarza kolejnej edycji to sukces działań na rzecz przekonania sektora do potencjału krajów Europy Wschodniej. W ich efekcie Polska ma szanse pojawienia się na globalnej mapie branży półprzewodników.
– Konsekwentnie wykorzystujemy wnioski zawarte w raporcie Banku Światowego opracowanego ponad rok temu dla naszego regionu. Branża półprzewodników została wskazana przez niezależnych ekspertów jako szczególnie istotna dla rozwoju Pomorza. Faktem jest, że półprzewodniki są niezbędnym elementem technologii wielu sektorów rozwijanych już regionie: motoryzacji, medycyny, energii odnawialnej i elektroniki konsumenckiej – przekonuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Liderami sektora półprzewodników są kraje azjatyckie: Tajwan, Chiny i Korea Południowa. Zakłócenia w łańcuchach dostaw, związane z pandemią COVID-19, sprawiły, że coraz więcej firm chce lokować swoją działalność w Europie. Inwestorzy szukają jednocześnie alternatywy dla tradycyjnie związanych z branżą krajów, takich jak Niemcy, Holandia, Belgia i Francja. Jednak już podczas ubiegłorocznego ogłoszenia przez TSMC budowy fabryki półprzewodników w Dreźnie, Financial Times alarmował o malejącej dostępności kadr dla sektora w zachodniej Europie, szczególnie w Saksonii, nazywanej europejską doliną krzemową.
Złożona sytuacja krajów zachodnioeuropejskich sprzyja rozwijaniu przemysłu w innych regionach naszego kontynentu. W Polsce najszersze działania podejmuje Invest in Pomerania. Samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza została w czerwcu 2023 r. pierwszym w kraju członkiem SEMI. Dzięki prowadzonej aktywności na rzecz promocji regionu, ISS w dwóch kolejnych latach zawita do Sopotu, a Invest in Pomerania będzie głównym patronem najważniejszego wydarzenia branży półprzewodników w Europie.
Inwestycja Intela w Polsce to zaledwie początek
W czerwcu 2023 roku Intel ogłosił inwestycję w zakład integracji i testowania półprzewodników o wartości 4,6 mld $. Z kolei w Gdańsku od ponad 20 lat działa największe w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowe amerykańskiego potentata. To jasny sygnał dla rynku, że w Polsce można prowadzić zakrojoną na szeroką skalę kompleksową, zaawansowaną działalność.
– Miałem przyjemność gościć w Gdańsku i byłem pod ogromnym wrażeniem rozmachu inwestycyjnego miasta. Potencjał ludzki i jasny plan zrównoważonego rozwoju dla przyszłych pokoleń Pomorza są niezwykłe i mogą inspirować wszystkich członków SEMI. Nasza branża dąży do osiągania ambitnych celów inwestycyjnych i przezwyciężania kryzysu siły nabywczej. Europejski przemysł mikroelektroniki niezmiennie pracuje na równomierny wzrost gospodarczy kontynentu i w tym kontekście współpraca z pomorskim ekosystemem będzie w najbliższych latach kluczowa – komentuje Laith Altimime, Prezydent SEMI Europe.
Aglomeracja Trójmiasta ze swoją dostępnością komunikacyjną (drogową, kolejową, lotniczą i portową), planowanymi potężnymi założeniami energii odnawialnej (potencjalnie nawet 33 GW) i potencjałem kadrowym (ponad 14 000 pracowników sektora elektronicznego i 2 500 absolwentów kierunków pokrewnych łącznie) stanowi niezwykle atrakcyjną lokalizacją dla branży półprzewodników w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
– Nie startujemy w tym wyścigu od zera – mówi Anna Żukowska, odpowiedzialna za promocję sektora półprzewodników w Invest in Pomerania. – Region oferuje doskonałe możliwości synergii między przemysłem półprzewodników a elektromobilnością i IT. Znajdujemy się na drugim miejscu w Europie pod względem STEM talent pool. Przeniesienie ISS do Trójmiasta świadczy o tym, że zostaliśmy w końcu dostrzeżeni przez przemysł półprzewodników, a naszym zadaniem jest doprowadzenie do realizacji konkretnych inwestycji.
Tematy ostatniej edycji ISS Europe
Podczas ostatniej edycji sympozjum, która odbyła się w marcu br. w Wiedniu, dyskutowano na temat drogi do osiągnięcia przez globalny rynek produkcji półprzewodników kamienia milowego – 1 biliona $ wartości. Według wszelkich prognoz nastąpi to już w 2030 roku. Przedstawiciele takich firm jak Intel, Infineon, Bosch i BMW w swoich wystąpieniach podejmowali również problemy, z jakimi aktualnie mierzy się branża. Zwracano uwagę m.in. na brak wystarczającej liczby pracowników oraz konieczność systematycznego dostosowywania technologii wytwarzania chipów do wymagań współczesnego rynku. Debatowano o przyszłym kształcie międzynarodowej współpracy – stworzenia silnego europejskiego centrum półprzewodników, które mogłoby zrównoważyć dotychczasową dominację krajów azjatyckich na tym rynku.
W trakcie dyskusji Mikołaj Trunin z Invest in Pomerania oraz Agnieszka Szweda z PAIH zaprezentowali potencjał Polski w perspektywie planów rozwoju produkcji półprzewodników w Europie. Szczególną uwagę zwrócono na wysoko rozwinięty przemysł mobility. Systemy pojazdów elektrycznych i autonomicznych wymagają stosowania coraz większej ilości elementów elektronicznych. Synergia w działaniu branży półprzewodników i automotive stanowić może ogromną szansę na przyspieszenie rozwoju obu sektorów. Istotne osiągnięcia w projektowaniu i wdrażaniu tego typu rozwiązań mają polskie oddziały Intela, Aptivu czy Umicore. Ponadto na Pomorzu tworzone są przez Synopsys, i Solidigm/SK Hynix koncepcje chipów. To bardzo solidne podstawy, na których zbudować można polskie ogniwo europejskiego łańcucha dostaw.
Mikołaj Trunin wystąpił także w panelu dyskusyjnym na temat odporności łańcucha dostaw wobec niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Rozwinął zagadnienia poruszone w pierwszym wystąpieniu, tj. synergię w rozwoju sektorów mobility, data storage i wireless w północnej Polsce, przekonując, że napływ inwestycji zagranicznych na Pomorze, mimo perturbacji związanych z pandemią i wojną w Ukrainie, nie maleje. Wobec wątpliwości odnośnie do wydolności energetycznej kraju, wskazał na prognozowany potencjał 18 GW możliwy do osiągnięcia do 2040 roku z samych tylko morskich farm wiatrowych.
O Invest in Pomerania
Invest in Pomerania jest samorządową inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza, która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Dowiedz się więcej na stronie: www.investinpomerania.pl.
źródło: ARP