Z początkiem sierpnia w zakładach BMW Group w Lipsku ruszyła druga linia produkcji modułów akumulatorowych. To jeszcze bardziej przyspieszy rozbudowę produkcji komponentów elektrycznych w Saksonii. Na nowej linii powstają moduły akumulatorowe do produkowanego w Monachium elektrycznego BMW i4*. W maju 2021 r. w Lipsku uruchomiono pierwszą linię produkcyjną, która dostarcza moduły akumulatorowe do BMW iX*.
„Dzisiejsze uruchomienie drugiej linii w zakładach w Lipsku ma istotne znaczenie dla zaopatrzenia rosnącej liczby zelektryfikowanych pojazdów w komponenty akumulatorowe”, podkreśla Markus Fallböhmer, szef produkcji silników i napędów elektrycznych w BMW Group. Stała rozbudowa produkcji komponentów elektrycznych przyczynia się do realizacji celu BMW Group, aby do 2030 roku co najmniej połowa sprzedaży obejmowała samochody w pełni elektryczne.
Zabezpieczenie zakładów w Lipsku na przyszłość
Koncern BMW Group zainwestował w samą linię produkcyjną 70 milionów euro. Rozbudowa produkcji to również nowe miejsca pracy. Do końca 2022 roku przy produkcji modułów akumulatorowych na drugiej linii zatrudnionych będzie około 250 osób. Przy produkcji komponentów elektrycznych w zakładach w Lipsku zatrudnionych jest obecnie ponad 700 osób.
Druga linia produkcji modułów akumulatorowych w zakładach w Lipsku zajmuje powierzchnię około 4250 m2 i wykorzystuje obszary po montażu BMW i zwolnione po zakończeniu produkcji BMW i3 w dniu 30 czerwca. Proces produkcyjny modułów akumulatorowych obejmuje łącznie 196 stacji, a następnie moduły trafiają do dalszego procesu.
„Zakłady w Lipsku pozostają w branży elektryków”, mówi z radością dyrektorka zakładów, Petra Peterhänsel. ,,Po zakończeniu produkcji BMW i3 możemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie naszych pracowników i zaoferować im bezpieczne miejsca pracy w dłuższej perspektywie”. Tym samym jest to zabezpieczeniem zakładów w Lipsku na przyszłość.
Już w przyszłym roku produkcja napędów elektrycznych w zakładach w Lipsku zostanie rozbudowana i uelastyczniona, aby sprostać potrzebom stale rosnącej sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych. Kolejne etapy rozbudowy stworzą kolejne miejsca pracy. Następnym ważnym kamieniem milowym będzie budowa następcy MINI Countryman, którego montaż rozpocznie się w Lipsku w 2023 roku. Model crossovera będzie oferowany zarówno z silnikami spalinowymi, jak i z napędem czysto elektrycznym.
Od ogniwa akumulatorowego do akumulatora wysokonapięciowego
Produkcja akumulatorów wysokonapięciowych podzielona jest na dwa etapy produkcyjne: produkcję modułów i montaż akumulatorów. Moduły akumulatorowe są produkowane w wysoce zautomatyzowanym procesie. Ogniwa litowo-jonowe są najpierw poddawane oczyszczaniu plazmowemu. Następnie specjalnie opracowane urządzenie lakieruje ogniwa w celu zapewnienia optymalnej izolacji. Ogniwa akumulatorowe są następnie łączone w większe jednostki, tzw. moduły akumulatorowe. BMW Group pozyskuje ogniwa akumulatorowe od partnerów, którzy produkują je zgodnie z dokładnymi specyfikacjami przedsiębiorstwa.
Następnie gotowe moduły akumulatorowe montowane są wraz z przyłączami do pojazdu, sterownikami i agregatem chłodzącym w obudowie aluminiowej. Rozmiar i kształt obudowy aluminiowej oraz liczba używanych modułów akumulatorowych różnią się w zależności od wariantu pojazdu. W rezultacie powstaje akumulator wysokonapięciowy optymalnie dopasowany do pojazdu.
Globalna sieć produkcji napędów elektrycznych z przewagą produkcji w Niemczech
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na komponenty napędów elektrycznych, BMW Group korzysta z globalnej sieci produkcyjnej. Akumulatory wysokonapięciowe i komponenty akumulatorowe do wszystkich zelektryfikowanych pojazdów marek BMW i MINI pochodzą z własnych zakładów produkcyjnych w Lipsku, Dingolfing i Ratyzbonie w Niemczech, a także w Spartanburgu w USA i Shenyang w Chinach. BMW Group uruchomiła również produkcję akumulatorów wysokonapięciowych w zakładach w Rayong w Tajlandii.
W Monachium znajduje się pilotażowy zakład produkcji napędów elektrycznych oraz centrum kompetencyjne ogniw akumulatorowych, w którym BMW Group dokładnie analizuje procesy tworzenia wartości dodanej ogniw akumulatorowych i napędza postęp technologiczny swoich procesów produkcyjnych. W Parsdorfie koło Monachium rozpocznie wkrótce działalność centrum kompetenyjne BMW Group w zakresie produkcji ogniw akumulatorowych. Na tej pilotażowej linii wytwarzającej przedseryjne ogniwa akumulatorów litowo-jonowych badana jest jakość, czas i koszty wielkoseryjnej produkcji ogniw.
Firma produkuje silniki elektryczne w centrum kompetencyjnym produkcji napędów elektrycznych w Dingolfing oraz w zakładzie BMW Group w Landshut. W zakładach BMW Group w Steyr produkowane będą obudowy do wysoce zintegrowanego napędu elektrycznego piątej generacji.
Źródło: BMW Group Polska