Grupa Śnieżka opublikowała interaktywną wersję zintegrowanego raportu rocznego za 2023 rok. Stanowi on kompleksową analizę osiągnięć Grupy, integrując wyniki finansowe z aspektami dotyczącymi wpływu środowiskowego, społecznego oraz ładu korporacyjnego (ESG).
Raport zintegrowany za 2023 rok składa się z trzech głównych części: Finanse, Biznes i ESG. Został opracowany z myślą o kompleksowym przedstawieniu zależności między finansowymi i pozafinansowymi aspektami funkcjonowania Grupy. Z punktu widzenia firmy to szczególna edycja, ponieważ podsumowuje pierwszy rok realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Śnieżki. Strategia, której hasło przewodnie to Zielony ma znaczenie, stanowi odpowiedź Grupy na rosnącą świadomość i oczekiwania konsumentów oraz partnerów biznesowych, a także na dynamiczne zmiany rynkowe i nowe regulacje prawne.
Przyszłe wyzwania
Po raz pierwszy w historii Grupy, niefinansowa część sprawozdania została opracowana zgodnie ze standardami ESRS, stanowiącymi uzupełnienie dyrektywy CSRD – i to na rok przed obowiązkowym sprawozdawstwem.
– Aby sprostać przyszłym wyzwaniom związanym z ujawnianiem danych, dokładnie przeanalizowaliśmy nasz proces raportowania pod kątem nowych wymogów i wdrożyliśmy zmiany z wyprzedzeniem – mówi Aleksandra Małozięć, Dyrektor ds. ESG i Komunikacji Korporacyjnej w FFiL Śnieżka SA i dodaje: – W tym roku, wybrane dane niefinansowe przedstawione w sprawozdaniu zarządu z działalności zostały poddane atestacji przez biegłego rewidenta zgodnie z Dyrektywą CSRD. To znaczący krok naprzód, który podkreśla naszą transparentność i dbałość o rzetelność przedstawianych informacji.
Grupa Śnieżka zmapowała także swój łańcuch wartości pod kątem nowego podejścia do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Po raz pierwszy zaprezentowano również model biznesowy z kapitałami, spełniając tym samym wymogi raportowania zintegrowanego.
Zrównoważony rozwój w praktyce
W raporcie przedstawiono zarówno dane ilościowe, jak i jakościowe, które przybliżają czytelnikom kontekst otoczenia rynkowego Grupy, a także tłumaczą kierunek i charakter realizowanych zmian. Dane te są kluczowe dla zrozumienia strategii i operacji Grupy.
– Dzięki zastosowaniu interaktywnej formy prezentacji danych finansowych i niefinansowych, czytelnik raportu może w prosty i szybki sposób porównywać aktualne wyniki z historycznymi danymi, co ułatwia analizę i zrozumienie dynamiki zmian. Jest to szczególnie pomocne dla analityków i inwestorów. Rozbudowana struktura raportu oraz odpowiednia prezentacja danych umożliwiają lepsze zrozumienie strategicznych decyzji podejmowanych przez Grupę – mówi Aleksandra Małozięć.
Wysiłki Grupy w obszarze ESG zostały docenione przez EcoVadis, największego na świecie dostawcę ratingów zrównoważonego rozwoju w biznesie, który w 2023 r. przyznał Śnieżce Złoty Medal, lokując ją wśród czołowych 5 proc. firm, które przeszły proces certyfikacji. To potwierdzenie ogromnego wkładu na rzecz tworzenia wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów oraz propagowania dobrych praktyk w zakresie sprawozdawczości niefinansowej z obszaru zrównoważonego rozwoju.
Pełny raport jest dostępny na stronie internetowej Grupy Śnieżka:
https://raportroczny2023.sniezkagroup.com/
O Firmie:
Grupa Śnieżka, której historia sięga 1984 r., to jeden z liderów rynku farb w segmencie wyrobów dekoracyjnych w Polsce. Grupa działa aktywnie także na kilkunastu rynkach zagranicznych. Na Węgrzech jest znaczącym graczem w segmencie farb dekoracyjnych, a w Ukrainie jednym z dominujących podmiotów w produkcji farb i szpachli. Grupa Śnieżka znajduje się w gronie 25 największych producentów farb w Europie (wg European Coatings 2023). Firma jest także członkiem Polskiego Paktu Plastikowego, Polskiego Stowarzyszenia ESG, zaś w 2023 r. otrzymała złoty Medal EcoVadis, co plasuje ją w gronie 5% najlepszych przedsiębiorstw poddanych certyfikacji.
W Grupie zatrudnionych jest ponad 1 100 pracowników, a zlokalizowane w czterech krajach zakłady produkcyjne wytwarzają rocznie ponad 140 mln kg produktów do dekoracji i ochrony różnego rodzaju podłoży. Kluczowe marki Grupy Śnieżka to: Magnat, Śnieżka, Poli-Farbe, Vidaron, Rafil i Foveo-Tech. W 2022 r. Grupa uruchomiła własne Centrum Logistyczne – to największa inwestycja w dotychczasowej historii Śnieżki.
W skład Grupy wchodzą: Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA – której akcje od 2003 r. są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – oraz jej spółki zależne w Polsce i za granicą. W strukturze akcjonariatu FFiL Śnieżka SA dominują jej założyciele i ich sukcesorzy, którzy kontrolują około 65% głosów na walnym zgromadzeniu. Od debiutu na giełdzie spółka regularnie wypłaca akcjonariuszom dywidendę z wypracowanych zysków.
źródło: FFiL Śnieżka SA