Każdy użytkownik maszyn do cięcia doskonale zdaje sobie sprawę jak bardzo istotne jest dokonanie prawidłowego pomiaru docinanego elementu. Odmierzenie długości detalu może być realizowane na kilka sposobów. Najwygodniejszym i najdokładniejszym z nich jest pomiar z elektronicznym odczytem, który jednocześnie pomaga eliminować błędy wynikające z niedokładności odczytu lub pośpiechu operatora.
Dokładne ustawienie wymiaru decyduje o precyzji cięcia, z kolei za nie odpowiada między innymi jakość zastosowanego w urządzeniu zestawu pomiarowego. W niniejszym artykule opisujemy przykład zastosowania elektronicznego wskaźnika położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15 w pile jednogłowicowej PAK-400 wraz ze stołem rolkowym, produkowanymi przez firmę ALUWIL. Przedstawimy też przykłady zastosowania innych elementów z oferty Elesa+Ganter w tej maszynie.
Rys. 1. ALUWIL, polski producent maszyn do cięcia m.in. aluminium, PVC, stali
Firma ALUWIL powstała w 2011 roku w Pile i jest wiodącym polskim producentem maszyn do cięcia i obróbki profili z aluminium, PVC, stali oraz drewna. Maszyny ALUWIL pracują głównie przy produkcji osłon okiennych, stolarki aluminiowej oraz są stosowane również w wyspecjalizowanych firmach produkcyjnych, zajmujących się obróbką różnego rodzaju profili. Firma wyprodukowała już ponad 600 maszyn, które pracują na całym świecie.
Rys. 2. Piła jednogłowicowa PAK-400 wraz z przenośnikiem rolkowym z funkcją pomiaru elektronicznego opartą o MPI-15
Wspomniana wcześniej piła PAK-400 służy do cięcia różnych materiałów za pomocą specjalistycznej tarczy z węglikami spiekanymi. Posuw narzędzia skrawającego odbywa się poprzez pneumatyczny pionowy wysuw tarczy piły. Prędkość posuwu dostosowuje się do ciętego materiału. Materiał po procesie cięcia odbierany jest z przenośnika rolkowego pomiarowego, wyposażonego w elektroniczny wskaźnik położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15. Wskaźnik umożliwia pomiar z dokładnością 0,1 mm, a jego wyświetlacz jest zabudowany w specjalnie zaprojektowanym, regulowanym kątowo panelu (rys.3).
Rys. 3. Wyświetlacz wskaźnika położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15 zabudowany w panelu, regulację ustawienia kąta zapewniają pokrętła VCT; panel zapewnia również wygodny dostęp do baterii zasilającej układ pomiarowy
Kompletny układ pomiarowy MPI-15 (rys. 4) składa się z:
- wielofunkcyjnego wyświetlacza LCD,
- czujnika magnetycznego,
- modułu baterii,
- oraz liniału magnetycznego M-BAND-10.
Warto pamiętać, że układ MPI-15 może służyć zarówno do pomiarów liniowych jak i kątowych. Zasilany jest baterią typu C (popularna R14) o napięciu 1,5 V, której obudowa jest instalowana poza wyświetlaczem. Liniał magnetyczny M-BAND-10 pomaga w określeniu położenia czujnika magnetycznego. Dzięki warstwie taśmy samoprzylepnej możemy go łatwo zamocować na wybranym podzespole maszyny. Należy przy tym pamiętać, by szczelina między czujnikiem a liniałem magnetycznym nie przekraczała 2,5 mm.
Rys. 4. Kompletny zestaw pomiarowy MPI-15
Zasadę działania MPI-15 przedstawia animacja dostępna pod linkiem
W omawianym urządzeniu czujnik magnetyczny przytwierdzony jest do zderzaka pomiarowego tuż nad przyklejonym do krawędzi transportera liniałem M-BAND-10. Zderzak pomiarowy przesuwa się po prowadnicy liniowej, a napędzany jest przekładnią pasową zębatą za pośrednictwem koła ręcznego VRTP+I (rys. 5). Podajnik wyposażony jest również w pneumatyczny hamulec zaciskany na prowadnicy, uruchamiany specjalną dźwigienką.
Rys. 5. Zderzak pomiarowy napędzany jest paskiem zębatym za pośrednictwem koła ręcznego VRTP+I
Modele maszyn typu PAK zapewniają możliwość cięcia w płaszczyźnie prostopadłej do osi przecinanego materiału oraz w zakresie do +/-30°. W wyższych modelach, w zależności od wersji urządzenia, istnieje możliwość zastosowania elektronicznego pomiaru kąta z dokładnością odczytu 0,1° za pomocą wskaźnika położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15.
ALUWIL produkuje też prostsze piły typu PA, które umożliwiają wyłącznie cięcie w płaszczyźnie prostopadłej (np. piły do rolet). Opisywana tu piła jednogłowicowa PAK-400 wyposażona została również w szereg innych elementów Elesa+Ganter, zwiększających jej funkcjonalność i ułatwiających obsługę. Obrotowy blat roboczy wyposażony jest na przykład w trzpień ustalający GN 817.4 (rys. 6) pozwalający na mechaniczną blokadę głowicy tnącej w trzech pozycjach: -45°, +45° i przy cięciu pod kątem prostym. Do blokowania blatu w kątach pośrednich zastosowano pokrętło zaciskowe VCT (rys. 6), a odczyt kąta następuje na grawerowanej skali. Szybkość posuwu piły regulowana jest potencjometrem tłumiącym przepływ powietrza w siłowniku pneumatycznym.
Rys. 6. Obrotowy blat roboczy blokowany jest w trzech pozycjach trzpieniem ustalającym GN 817.4 oraz w pozycjach pośrednich pokrętłem VCT
Maszyna oraz przenośniki rolkowe są wyposażone w stopy wahliwe LV.F (rys. 7), pozwalające na precyzyjną regulację poziomu oraz zakotwienie do podłoża.
Rys. 7. Zarówno maszyna, jak i przenośniki rolkowe wyposażone są w stopy wahliwe LV.F, umożliwiające zakotwienie do podłoża
Osłona górna maszyny otwierana jest manualnie za pomocą uchwytu rurowego GN 333, którego odgięta konstrukcja ułatwia obsługę. Wszystkie produkty Elesa+Ganter przedstawia rys. 8.
Decydującym czynnikiem powodzenia przedsiębiorstwa jest wysoka jakość produkowanych maszyn. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby do ich zaprojektowania i wytworzenia nie zastosowano komponentów z najwyższej półki oraz zaawansowanych rozwiązań technicznych. W doborze optymalnych rozwiązań pomogą zawsze doradcy techniczni Elesa+Ganter Polska.
Karty katalogowe opisywanych produktów:
- Elektroniczny wskaźnik położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15
- Pokrętło VCT
- Liniał magnetyczny M-BAND-10
- Trzpień ustalający GN 817.4
- Koło ręczne VRTP+I
- Stopy wahliwe LV.F
źródło: Elesa+Ganter Polska