Spis treści
Prawie 2 tys mkw powierzchni wystawienniczej i 112 firm z 10 krajów świata to wynik tegorocznej edycji „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce. Wydarzenie łączy w sobie wszystkie najważniejsze gałęzie branży odlewniczej i stanowi obowiązkowy punkt spotkań dla całego sektora metalurgicznego.
Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL i towarzyszące im w ramach „Przemysłowej jesieni” wystawy, to jedno z największych wydarzeń branży metalurgicznej na świecie. Przez trzy dni w Targach Kielce prezentowano szeroką ofertę produktów, maszyn i najnowszych rozwiązań technologicznych. Wydarzenie wzbogaciły liczne prelekcje, seminaria i warsztaty.
Zielona energia i pełna cyfryzacja to oszczędności dla budżetu firm. Seminarium Foundry Goes Green
Wielu specjalistów z branży odlewniczej wzięło udział w seminarium technicznym Foundry Goes Green w czasie wystawy Metal w Targach Kielce. Mowa była między innymi o korzyściach płynących z pełnej cyfryzacji oraz z odnawialnych źródeł energii. Uwagę szerokiego grona przyciągnęła prezentacja Anny Dębowskiej z firmy Luneos Polska o tym, ile można zaoszczędzić na transformacji energetycznej i dlaczego jest to dziś strategiczna konieczność dla przedsiębiorstw.
– W ramach transformacji energetycznej firma może skorzystać z szerokiego pakietu możliwości, a zastosowanie pełnego prowadzi do całkowitego przejścia na zieloną energię, co generuje ogromne oszczędności – mówiła. Podała przykład firmy, która zainstalowała pełny pakiet Transformacji energetycznej 360, w tym pompa ciepła, fotowoltaika, kogeneracja, oświetlenie led, dzięki czemu w ciągu 15 lat zaoszczędziła 28 milionów złotych. Pełna cyfryzacja usprawnia pracę i pozwała na szybkie podejmowanie decyzji, także finansowych.
Najlepsi z branży nagrodzeni przez Targi Kielce
Drugiego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za produkty oraz aranżację stoisk. Podczas gali uhonorowano również firmę Smarttech, obchodzącą jubileusz 20-lecia działalności.
Medale Targów Metal 2022 otrzymały m.in.: Firma Huttenes-Albertus Polska, Przedsiębiorstwo Innowacyjne Odlewnictwo Specodlew i Zakłady Górniczo-Metalowe Zębiec. Wyróżnienie trafiło do firmy PLASTMET.
Medal Targów Heat Treatment 2022 otrzymała firma EnergoEl a medal Targów Control-Tech trafił do firmy Smart Solutions.
Obok nagród za produkty, wiceprezes Zarządu Targów Kielce Bożena Staniak oraz manager projektu METAL Piotr Pawelec, wręczyli wyróżnienia i nagrody TOP DESIGN za najlepsze stoisko, które otrzymała firma EUROCAST. Z kolei wyróżnienia w tej kategorii powędrowały do firm: ASK CHEMICALS, BARABASZ, JAK, HUTTENES – ALBERTUS Polska
WYRÓŻNIENIE TOP DESIGN Targów CONTROL-TECH trafiło do firmy Smart Solutions. Nagrodę w tej kategorii otrzymał Comtec3d.
Nagrody Komisji Odlewnictwa PAN rozdane
Pierwszego dnia „Przemysłowej jesieni” w Targach Kielce odbyło się również posiedzenie katowickiego oddziału Komisji Odlewnictwa Polskiej Akademii Nauk. W jego trakcie wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu im. prof. W. Sakwy na najlepsze prace dyplomowe z zakresu odlewnictwa.
Rozwój firmy i umacnianie jej pozycji na rynku uzależnione jest od wdrożenia w przedsiębiorstwie transformacji cyfrowej. „Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową przedsiębiorstwa produkcyjnego?” mówił podczas seminarium, zorganizowanego przez Ośrodek Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, jego prowadzący Michał Żelichowski, podkreślając, że transformacja cyfrowa to konieczność, ale można ją osiągnąć tylko małymi krokami.
Metrologia drogą do innowacyjnych zmian w przemyśle
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny jest fundamentem dla powstania platformy łączącej metrologię z nauką i biznesem. – Klaster Metrologiczny to koło zamachowe dla polskiego przemysłu. Metrologia rozwiąże wiele problemów przedsiębiorstw – mówiła Katarzyna Borowicz, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Głównym Urzędzie Miar podczas seminarium Nauka – Biznes – Gospodarka „Metrologiczne wyzwania przemysłu w globalnej gospodarce”.
Wydarzenie miało miejsce w czasie targów Control – Tech w Kielcach, a jego organizatorem była Polska Unia Metrologiczna. – Klaster Metrologiczny koordynowany przez Targi Kielce jest takim forum współpracy. W krótkiej perspektywie będziemy w stanie wypracować sobie kompetencje unikatowe w skali europejskiej i w skali globalnej. Nasze zasoby laboratoryjne zlokalizowane w Kielcach będą dedykowane temu, abyśmy wspólnie z polskimi i zagranicznymi firmami oraz uczelniami podejmowali wyzwania badawcze, które będą tworzyć nowe perspektywy rozwojowe dla przemysłu – mówił prof. Jacek Semaniak, Prezes Głównego Urzędu Miar.
Jesienne wydarzenie skupiające firmy związane z rynkiem odlewniczym jest znakomitą okazją do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań dla branży i zdobycia olbrzymiej dawki praktycznej wiedzy oraz zapoznania się z szeroką ofertą produktów i usług.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony: https://www.targikielce.pl/en/metal oraz Profilu na LinkedIn: https://www.linkedin.com/showcase/metal-trade-fair/
Kolejne spotkanie firm z branży odlewniczej w Targach Kielce odbędzie się jesienią 2024 roku.
źródło: Targi Kielce