Regulacja pozycji dyszy, głowicy, aplikatora lub innych urządzeń to częsty aspekt poruszany w zakładach produkcyjnych. Pracownicy odpowiedzialni za właściwą jakość produkowanych elementów muszą ustawić proces produkcyjny zgodnie z wymaganiami i musi on być niezmienny przez cały cykl wytwarzania. Co jakiś czas występuje konieczność doregulowania dyszy, głowicy aplikatora lub zmiana nastawy, wynikająca z podmiany produkowanego detalu. Ważne jest, aby ten proces był dokładny, szybki i wygodny do wykonania.
Układy regulacji mogą być realizowane za pomocą śrub trapezowych, które są samohamowne i zabudowane w profilu stalowym tworzą mechanizm przesuwu GN 291, który jest standardowym elementem w ofercie ELESA+GANTER.
Mechanizm przesuwu składa się ze śruby trapezowej z nakrętką prowadzącą, osadzonej obustronnie na łożyskach kulkowych w profilu. Na nakrętce prowadzącej zamocowany jest wodzik przesuwający się w szczelinie wyfrezowanej w profilu. Wodzik ten umożliwia zamocowanie elementu przesuwnego poprzez jeden ze standardowych łączników (przy jednoczesnym zabezpieczeniu nakrętki prowadzącej przed obrotem). Mechanizmy przesuwu są przeznaczone do tworzenia układów o napędzie ręcznym (koło ręczne) – rys. 1. Dzięki zastosowaniu pełnej rury całość stanowi zwartą i sztywną konstrukcję, która zajmuje mało miejsca i przekłada się na dużą obciążalność osiową do 2600 N oraz dopuszczalny moment gnący do 125 Nm. Dokładność pozycjonowania wynosi 0.2 mm/300 mm przesuwu.
Szeroka gama łączników do profili umożliwia dobór łączników do statycznego zamocowania mechanizmu przesuwu oraz do połączenia go z elementem przesuwnym. Odczyt położenia elementu przesuwanego może być realizowany za pomocą odpowiedniego wskaźnika położenia lub wygrawerowanej skali wzdłuż profilu mechanizmu. Dzięki takiej konstrukcji to klient decyduje w ilu osiach będzie realizowana regulacja i jak będzie odczytywane położenie (Rys. 2) Całość układu można złożyć z gotowych, standardowych elementów.
Przykładem aplikacji z zastosowaniem mechanizmów GN 291 jest uchwyt aplikatora, będący częścią precyzyjnego układu dozowania uszczelniacza do wytłaczanych w linii wyrobów gumowych (Rys. 3).
Układ wykonany został przez firmę RRprojekt Sp. z o.o. z Tychów, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji stanowisk, komór i linii lakierniczych wraz z układem transportu detali oraz systemów grzewczych, opartych o palniki przemysłowe.
Aplikator uszczelniacza wykorzystuje dwa mechanizmy GN 291, które są ze sobą połączone. Pierwszy mechanizm GN 291 został zamocowany pionowo do konstrukcji urządzenia za pomocą łącznika z płytą czołową. Wodzik mechanizmu pionowego połączono łącznikiem krzyżowym z drugim mechanizmem przesuwu zorientowanym poziomo. Dzięki temu uzyskano układ przesuwny XY. Na końcu drugiego mechanizmu zamocowano łącznik przegubowy z dźwignią nastawną, dzięki czemu istnieje możliwość ustawienia kąta pod jakim aplikator będzie podawał uszczelniacz do wnętrza wyrobu (Rys. 4).
Napęd układu X i Y stanowią koła ręczne z rękojeścią obrotową GN 923.40. Dodatkowo zastosowano cyfrowe wskaźniki położenia DD52R, na których widać wartości nastaw poszczególnych osi (Rys. 5). Operator przed uruchomieniem produkcji ustawia wysokość, wysuw poziomy i kąt pod jakim będzie ustawiony aplikator. Gdy wszystko jest we właściwej pozycji następuje uruchomienie produkcji.
Podsumowując, łączniki profili i mechanizmy przesuwu dają duże możliwości indywidualnego pozycjonowania dyszy, głowicy, aplikatora, czy innych urządzeń. W ofercie ELESA+GANTER jest sporo długości standardowych, dostępnych z magazynu natomiast długości indywidualne są realizowane już od 1 sztuki.
Karty katalogowe produktów:
Informacje o pełnej ofercie ELESA + GANTER znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu w wersji papierowej – zamów
źródło: Elesa+Ganter Polska