Wykonanie prawidłowego pomiaru docinanego elementu jest bardzo ważne dla każdego operatora, obsługującego maszyny tnące. Niezwykle istotnym aspektem staje się stworzenie odpowiedniego, bardzo precyzyjnego oprzyrządowania, umożliwiającego dokonywanie pomiarów. Przyrządy takie zazwyczaj wyposażone są w odpowiednio dopasowany układ pomiarowy.
Rys. 1 Wskaźnik położenia MPI-15 oraz liniał magnetyczny M-BAND-10
W ofercie firmy Elesa+Ganter można znaleźć kilka rozwiązań, dzięki którym operator piły bez większych problemów będzie w stanie odmierzyć docinany element. Najprostszym dostępnym produktem jest liniał samoprzylepny GN 711 z nadrukowaną lub wygrawerowaną skalą, który z pewnością sprawdzi się w mniej wymagających aplikacjach (rys. 2)
Rys. 2 Liniał samoprzylepny GN 711
Dużo lepszym, bardziej precyzyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie układu pomiarowego MPI-15 (rys. 1).
Rys. 3 Budowa wskaźnik położenia MPI-15
Kompletny układ pomiarowy MPI-15 składa się z wielofunkcyjnego wyświetlacza LCD, czujnika magnetycznego, modułu baterii oraz liniału magnetycznego M-BAND-10 . Układ MPI-15 może służyć zarówno do pomiarów liniowych jak i kątowych oraz jest zasilany z niezależnego źródła energii, tj. baterii 1.5 VDC, której obudowa jest instalowana poza wyświetlaczem.
Liniał magnetyczny M-BAND-10 pomaga w określeniu położenia czujnika magnetycznego. Dzięki warstwie taśmy samoprzylepnej możemy go łatwo zamocować na wybranym podzespole maszyny. Należy przy tym pamiętać, by odległość (szczelina) między czujnikiem a liniałem magnetycznym nie przekraczała 2,5 mm. Poprawnie zamontowany układ pomiarowy zapewnia użytkownikowi dokładność pomiaru w zakresie do 0.1 mm.
Przykładem zastosowania układu pomiarowego MPI-15 wraz z liniałem magnetycznym M-BAND-10 jest podajnik rolkowy realizowany przez firmę URBAN Polska Sp. z o.o (rys. 4).
Rys. 4 Podajnik rolkowy poziomy P-RLK/3P DIGITAL firmy URBAN Polska Sp. z o.o
Głównym profilem działalności firmy URBAN Polska jest produkcja oraz sprzedaż maszyn i urządzeń do produkcji stolarki z PCV, aluminium oraz stali. Na rynku polskim URBAN działa od maja 2001 roku, i jest w czołówce firm produkujących urządzenia pomocnicze dla przemysłu okiennego.
Podajnik rolkowy poziomy z przymiarem i odczytem elektronicznym długości P-RLK/3P DIGITAL jest standardowo dostępny w dwóch długościach 3000 mm oraz 4000 mm. Wskaźnik położenia wraz z wyświetlaczem LCD oraz obudową baterii zostały umieszczone w specjalnie zaprojektowanym panelu w bocznej części podajnika (rys. 5).
Rys. 5 Panel sterowania z wyświetlaczem MPI-15 oraz koło ręczne VRTP
Czujnik magnetyczny znajduje się na wózku prowadnicy liniowej tuż nad przyklejonym do niej liniałem M-BAND-10. Podajnik wyposażony jest również w specjalny zderzak pneumatyczny z funkcją odchylania. Regulacja odległości zderzaka odbywa się poprzez przekładnię pasową zębatą, sprzężoną z kołem ręcznym VRTP.160+I A-14. Rolki transportowe podajnika wykonane są ze stali ocynkowanej bądź z PCV, nośność blatu podawczego to 60 kg.
Rys. 6 Czujnik magnetyczny (oznaczony zieloną strzałką) wraz z liniałem M-BAND-10 (oznaczony żółtą strzałką)
Dzięki wdrożeniu wskaźnika MPI-15 do standardowych podajników rolkowych uzyskano dużą precyzję pozycjonowania, skracając czas regulacji do minimum. Opisane powyżej wdrożenie jest typowym przykładem zastosowania układu pomiarowego, czyli liniowy pomiar odległości zderzaka od piły.
Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:
Wskaźnik położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-15
źródło: Elesa+Ganter Polska