W niniejszym studium przypadku przyjrzymy się udanej współpracy pomiędzy firmą BKF Myjnie i Elesa+Ganter, której finalnym efektem była eliminacja procesów spawania profili kwadratowych.
Firma BKF Myjnie jest producentem samochodowych myjni bezdotykowych (zarówno wersji kontenerowych, jak i modułowych oraz myjni portalowych). Firma samodzielnie projektuje konstrukcje swoich produktów oraz akcesoria, które znajdują się wokół infrastruktury myjni, m.in. odkurzacze, rozmieniarki, dystrybutory płynu itp.
Dzięki wprowadzeniu produktów Elesa+Ganter, firma BKF Myjnie przezwyciężyła trudności wynikające z procesów spawania i osiągnęła poprawę wydajności w montażu modułowych drzwi do myjni samochodowych.
Wyzwanie
Przez wiele lat firma BKF Myjnie spawała profile kwadratowe o wymiarach 20×20 w celu budowy stelaży wzmacniających drzwi modułowych myjni samochodowych. Choć konstrukcje te nie były skomplikowane, duża liczba ram stwarzała poważne wyzwania.
Na poniższym rysunku przedstawione są cztery schematy wzmocnień:
Rys. 2. Dotychczasowe schematy wzmocnień konstrukcji drzwi modułowych myjni samochodowych BKF Myjnie
Na skutek spawania profili dochodziło do niewielkich odkształceń ram wzmacniających, co utrudniało potem dopasowanie ich do elementów montażowych na drzwiach. Ponadto, spawanie było czasochłonne, wymagało wyspecjalizowanego personelu oraz dodatkowych czynności poprawkowych i obróbki końcowej.
Biorąc pod uwagę te ograniczenia, firma BKF Myjnie postanowiła poszukać alternatywnych rozwiązań w celu wyeliminowania lub ograniczenia spawania, jednocześnie zachowując odpowiednią wytrzymałość i sztywność konstrukcji.
Badanie łączników STC Elesa+Ganter
Pierwsza próba polegała na zastąpieniu każdego połączenia spawanego łącznikami STC Elesa+Ganter.
Zdj. Łączniki STC
W najbardziej skomplikowanej wersji zastosowano dwanaście łączników, w tym sześć dwuosiowych dwukierunkowych STC-2A-2W i sześć dwuosiowych trzykierunkowych STC-2A-3W. Jednak po złożeniu, okazało się, że tak duża liczba łączników wpłynęła na obniżenie sztywności konstrukcji. Biorąc pod uwagę kluczową rolę stelaży jako wzmocnienia, to rozwiązanie nie było akceptowalne.
Aby zaradzić tej sytuacji, zastąpiono łączniki STC wersją wzmocnioną metalowymi rdzeniami STC-R. Takie podejście do pewnego stopnia usztywniło ramy, ale nadal, jako że była to konstrukcja w jednej płaszczyźnie, nie spełniało oczekiwań.
Łączniki narożne STC
Zauważono, że najprostsza konstrukcja, która posiada łączniki tylko w narożnikach, zapewnia wystarczającą sztywność nawet bez dodatkowych wzmocnień. Zespół projektowy firmy BKF Myjnie zastanawiał się nad możliwością modyfikacji pozostałych ramek w taki sposób, aby łączniki znajdowały się tylko w narożnikach, a pozostałe belki były mocowane za pomocą alternatywnych metod.
Przełom nastąpił w wyniku zastąpienia poprzecznych profili elementami ze stali nierdzewnej, które były mocowane na zgrzanych w profile kołkach gwintowanych. To innowacyjne rozwiązanie zostało przetestowane i okazało się skuteczne. Od tego momentu firma BKF Myjnie mogła wykonywać wzmocnienia bez konieczności spawania.
Efekt końcowy:
Rys. 3. Przeprojektowane schematy wzmocnień drzwi modułowych myjni samochodowych BKF Myjnie
Korzyści
Wprowadzenie łączników STC i rekonfiguracja ram wzmacniających przyniosły firmie BKF Myjnie kilka znaczących korzyści:
- Eliminacja procesów spawania: przejście od spawania do stosowania łączników i kołków gwintowanych pozwoliło zrezygnować z czasochłonnych operacji spawania. Zaowocowało to znaczną oszczędnością czasu i zmniejszeniem kosztów produkcji.
- Zwiększenie wydajności: uproszczony proces montażu przyczynił się do zwiększenia wydajności, ponieważ nowa metoda redukuje czas potrzebny do wyprodukowania kompletnej ramy wzmacniającej.
- Integralność konstrukcji: zmodyfikowany projekt, z łącznikami narożnymi, zapewnił odpowiednią sztywność ram. Dzięki temu wyeliminowano wcześniejsze problemy, wynikające z odkształceń spawalniczych i zapewniono prawidłowe dopasowanie do elementów montażowych na drzwiach myjni samochodowych.
- Elastyczność i adaptacyjność: zastosowanie łączników STC umożliwiło łatwiejsze modyfikacje i dostosowania ram wzmacniających, zapewniając elastyczność w procesie projektowania i dopasowanie do zmieniających się wymagań klientów.
Podsumowanie
Współpraca firmy BKF Myjnie z Elesa+Ganter okazała się skuteczna w eliminacji procesów spawania wzmocnień z profili kwadratowych. Dzięki wykorzystaniu łączników STC od Elesa+Ganter oraz wprowadzeniu modyfikacji projektowych, firma BKF Myjnie skutecznie poradziła sobie z wyzwaniami związanymi ze spawaniem, jednocześnie zwiększając wydajność i zachowując odpowiednią sztywność i wytrzymałość konstrukcyjną.
Opisane case study to przykład innowacyjnego myślenia oraz wykorzystania zestandaryzowanych rozwiązań, dostarczanych przez Elesa+Ganter w celu przezwyciężania wyzwań technologicznych. Współpraca między firmą BKF Myjnie a Elesa+Ganter doskonale pokazuje, jak zamiana tradycyjnego procesu (spawanie) na elementy standardowe (STC) może przyczyniać się do rozwoju produktu, zwiększać wydajność operacyjną i usprawniać procesy produkcyjne.
Elesa+Ganter oferuje kompleksowe doradztwo techniczne, pomagając swoim klientom w wyborze optymalnych rozwiązań i dostosowaniu ich do indywidualnych potrzeb.
Aby uzyskać więcej informacji na temat produktów oferowanych przez Elesa+Ganter, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.
Karta katalogowa opisywanego produktu:
Łączniki kwadratowe STC
źródło: Elesa+Ganter Polska