Coboty w branży motoryzacyjnej
Aktualności Gorące tematy Przemysł 4.0 Robotyka Wywiady

Okiem eksperta: „Coboty w branży motoryzacyjnej”

Parametr robotyzacji w Polsce stale rośnie, ale jest on nadal relatywnie niski w stosunku do innych krajów. Jednak trudności ze znalezieniem siły roboczej przyspieszają decyzje o wprowadzeniu robotów przemysłowych. Jakimi motywami kierują się firmy przemysłowe, które zdecydowały się wdrożyć coboty? Jakie napotkały wyzwania? A jakie korzyści?

Jakie były główne motywacje waszej firmy do wdrożenia cobota?

Kilka lat temu dokonano zmiany konstrukcji i technologii produkcji rolet bagażnika produkowanych w BOS Automotive Products Polska. Wprowadzono klej typu hot melt do łączenia rury z materiałem tekstylnym rolety. Ten proces wymaga stabilnych warunków oraz zachowania czystości stosowanych komponentów. W związku z tym zainicjowaliśmy proces czyszczenia rur. Początkowo wykonywany ręcznie, został później zautomatyzowany poprzez zakup dwóch półautomatycznych maszyn czyszczących. Zdecydowaliśmy się na robotyzację, aby wyeliminować monotonną operację zaopatrywania maszyn w materiał, co stanowiło obciążenie dla operatora. Dodatkowo, zredukowano ryzyko błędów w procesie czyszczenia, takich jak pominięcie operacji lub zabrudzenie wyczyszczonej rury.

Jakie wyzwania napotkaliście podczas pierwszej fazy wdrożenia cobota?

Wdrożenie cobota UR16 w obszarze czyszczenie rur było pierwszym wdrożeniem rozwiązania robotycznego w naszym zakładzie. Największe wyzwanie stanowiło opracowanie koncepcji pracy zrobotyzowanego gniazda. Do najtrudniejszych kwestii, które musieliśmy rozwiązać, należały:

  • sposób pobierania komponentów przez cobota,
  • zapewnienie bezpieczeństwa osób postronnych,
  • dokładne sprawdzenie wydajności pracy gniazda,
  • utrzymanie możliwości obsługi maszyn czyszczących z trybie manualnym.

Dzięki zaangażowaniu naszych specjalistów i doświadczeniu wybranego integratora firmy Drim Robotics udało się wybrać i wdrożyć optymalne rozwiązanie techniczne.

Jakie oszczędności kosztów udało się osiągnąć?

W roku 2024 planujemy wyprodukować 850 tys. rolet, które będą zawierały rury wyczyszczone w zrobotyzowanym obszarze. Duża ilość produkowanych części oraz znaczne zredukowanie pracochłonności operacji pozwoliły uzyskać istotne korzyści ekonomiczne. Inwestycja zwróci się w czasie ok. 1,5 roku.

Krzysztof Duda

 

Wypowiedzi udzielił:
Krzysztof Duda
Kaizen Manager
BOS Automotive Products Polska Sp. z o. o.

Jakie są korzyści z wdrożenia cobotów w porównaniu do tradycyjnych robotów przemysłowych?

Zarówno roboty przemysłowe, jak i współpracujące mają swoje plusy. Tradycyjna robotyzacja pozwala na krótsze czasy cyklu, szybsze ruchy robota, obróbkę dużych i ciężkich części, ale to wszystko jest osiągane kosztem konieczności stosowania wygrodzeń i projektowania linii produkcyjnych pod konkretne rozwiązanie automatyzujące.

Natomiast w przypadku użycia cobotów uzyskujemy nieporównywalną z robotami tradycyjnymi elastyczność zastosowań. Roboty współpracujące po ocenie ryzyka mogą być instalowane niemal wszędzie, pod każdym kątem, bez konieczności kosztownych adaptacji przestrzeni fabrycznych. Mogą być zamontowane na stałe przy linii lub na podnośniku, co zwiększa ich zakres działania, albo na przenośniku liniowym lub wręcz autonomicznym robocie mobilnym. Ta ostatnia opcja pozwala na maksymalizację wykorzystania robota w różnych zadaniach. Ponadto, dzięki niewielkim rozmiarom nadają się np. do wkręcania śrub lub prac inspekcyjnych w ciasnych przestrzeniach.

Osiągnięcie tej elastyczności ułatwiają również nasi partnerzy z ekosystemu UR+, dzięki którym dostosowanie cobota do wymagań danego zastosowania jest jeszcze prostsze. Oferują oni szereg rozwiązań działających na zasadzie plug-in – począwszy od osłon paneli, poprzez efektory końcowe z systemami wizyjnymi opartymi na AI, a na głowicach umożliwiających zmianę końcówek i wykorzystanie cobota do kilku zastosowań w danej lokalizacji skończywszy.

Kolejną kwestią jest prostota programowania. Dla wielu zastosowań wystarczy przeprowadzić ramię cobota przez określone punkty danej czynności, by mógł ją wykonywać. Programowanie robota współpracującego jest bardzo intuicyjne i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Wspieramy naszych klientów szkoleniami stacjonarnymi i wirtualnymi w ramach UR Academy, dzięki czemu ich pracownicy w łatwy sposób mogą zyskać umiejętności niezbędne do programowania cobotów.

Nie można oczywiście pominąć okresu zwrotu z inwestycji. Coboty są mniejsze i mają prostszą konstrukcję, a więc są też tańsze w porównaniu z robotami tradycyjnymi. Oznacza to szybsze ROI. Standardowo nasi klienci określają je na 1–2 lat, choć zdarzały się przypadki, gdy robot współpracujący zarobił na siebie w ciągu trzech miesięcy.

Jakie są najnowsze innowacje w technologii cobotów, które mogą zwiększyć ich efektywność?

W naszym przypadku to coboty o zwiększonym udźwigu. Do naszego portfolio, w którym znajdują się roboty współpracujące o udźwigu od 3 do 16 kg, niedawno dodaliśmy dwa urządzenia nowej generacji – UR20 i UR30. Są one oparte na zupełnie nowej konstrukcji ramion i przegubów, dzięki czemu nadają się do zastosowań wymagających przenoszenia dużych ciężarów – odpowiednio 20 i 30 kg, jak również w przypadku UR30 – wkręcania z dużą szybkością i precyzją. Większy udźwig oznacza też możliwość stosowania głowic z kilkoma efektorami, co dodatkowo poszerza możliwości wykorzystania cobota.

Innowacją jest również współpraca z firmami z innych sektorów, by uczynić wdrażanie i użytkowanie cobotów jeszcze łatwiejszymi. Dobrym przykładem jest ostatnia kooperacja z Siemensem, dzięki czemu obsługa naszych robotów współpracujących jest możliwa za pomocą ich sterowników PLC lub z Zivid i NVIDIA przy wdrażaniu systemów wizyjnych. Wychodzenie poza własną branżę lub tradycyjne zastosowania oznacza lepszą ofertę dla klientów i lepsze dopasowanie produktu do wymagań rynkowych.

Daniel Niepsuj

 

Wypowiedzi udzielił:
Daniel Niepsuj
Universal Robots
Area Sales Manager na Polskę, Czechy, Słowację i kraje bałtyckie

Jakie są najnowsze innowacje w technologii cobotów, które mogą zwiększyć ich efektywność?

Z naszego punktu widzenia aktualnie najbardziej pożądaną funkcjonalnością jest umiejętność dostosowania się aplikacji do zmiennych warunków otaczających cobota.

W wielu przypadkach mamy do czynienia z różnorodnością samej produkcji, ale również otoczenia – podajniki, magazyny itp. Aby cobot mógł sobie skorygować ścieżkę pracy w czasie rzeczywistym, potrzebny jest inteligentny system wizyjny 3D, który pozwoli wykryć zmianę i dostosować jego ruch.

Najnowsze rozwiązania tego typu są oparte na sztucznej inteligencji, co dodatkowo zwiastuje ich szybki rozwój.
Zastosowanie takiej technologii znacząco zwiększa potencjalne zastosowania cobota w aplikacjach, w których do tej pory nie było takiej możliwości.

Tomasz Sernicki

 

Wypowiedzi udzielił:
Tomasz Sernicki
Commercial and Marketing Manager
Drim Robotics

Jakie są najczęstsze wyzwania związane z integracją cobotów w istniejących liniach produkcyjnych?

Coboty muszą bezproblemowo współpracować z istniejącymi systemami automatyzacji, oprogramowaniem oraz urządzeniami. Najczęstszym wyzwaniem związanym z integracją robotów współpracujących w istniejących liniach produkcyjnych jest zapewnienie odpowiedniej wymiany sygnałów oraz stabilnej komunikacji między systemami.

Rozwiązaniem jest wybór cobotów z otwartymi interfejsami komunikacyjnymi i wsparciem dla standardowych protokołów przemysłowych.

Podczas integracji cobotów ze starszymi systemami często niezbędne jest fizyczne wyprowadzenie sygnałów komunikacyjnych oraz dostosowanie urządzeń do nowych standardów. W takim wypadku kluczowym elementem jest przeprowadzenie wszystkich niezbędnych modyfikacji przy współpracy z zespołem odpowiedzialnym za robotyzację, co gwarantuje skuteczne i efektywne funkcjonowanie całego systemu.

Piotr Piłat

 

Wypowiedzi udzielił:
Paweł Piłat
Project Engineer
Drim Robotics

Jakie były główne motywacje Waszej firmy do wdrożenia cobotów?

Od lat nasza lokalizacja rozwija się w bardzo dynamiczny sposób, stając się kompleksowym centrum kompetencyjnym i fabryką opartą na rozwiązaniach Przemysłu 4.0. Jednym z nich jest wdrożenie cobotów, które stały się integralną częścią naszego zespołu, przejmując rutynowe i monotonne zadania od naszych pracowników. Coboty minimalizują ryzyko błędów, a w konsekwencji zwiększają jakość produktów. Ważnym czynnikiem dla naszej lokalizacji była również ich elastyczność – coboty są łatwe do programowania, więc w stosunkowo szybkim czasie mamy możliwość wdrażać je w różnorodne zadania, w zależności od dynamicznie zmieniających się potrzeb produkcyjnych.

Jakie konkretne zadania produkcyjne zostały powierzone cobotom w Waszym zakładzie?

Dział techniczny opracował i ustandaryzował metodę szybkiej implementacji, tzw. One Box Solution, dzięki której Coboty mogą być szybko podłączane i komunikowane z każdą maszyną w naszym zakładzie. Dziś maszyny nieprzerwanie pracują podczas trzech zmian produkcji, pakując komponenty, a nasi pracownicy mają więcej przestrzeni na bardziej zaawansowane zadania. Innym zadaniem, które wykonują jest naklejanie etykiet na produkty końcowe.

Jakie były reakcje pracowników na wprowadzenie cobotów?

Nasi pracownicy bardzo entuzjastycznie zareagowali na wprowadzenie cobotów. Zarówno w produkcji, jak i w jej wsparciu. Nasi ludzie bardzo doceniają, że firma stawia na rozwój nowych technologii. Czerpią z faktu, że praca jest bardziej efektywna i bezpieczna. Szybko zauważyli też, że roboty współpracujące pozwalają stworzyć nowe możliwości rozwoju i odciążyć pracowników, którzy mogą teraz skupić się na bardziej interesujących zadaniach, ponieważ coboty przejęły od nich część powtarzalnych i monotonnych obowiązków. W dłuższej perspektywie daje im to także szansę na rozwój nowych umiejętności i podnoszenie kwalifikacji.

Piotr Berhausen

Wypowiedzi udzielił:
Piotr Berhausen
kierownik działu technicznego
Bosch Wrocław

Wypowiedzi eksperckie ukazały się w czasopiśmie „Nowoczesny Przemysł” nr 3/2024

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Cookies settings
Akceptuję
Polityka prywatności
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
Save settings