Ascend Elements i Elemental Strategic Metals powołują AE Elemental, joint venture w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Polsce. Joint venture będzie operatorem zaawansowanego zakładu recyklingu akumulatorów Li-ion do EV w Zawierciu w Polsce oraz kolejnego, planowanego w centralnych Niemczech
Elemental Strategic Metals z siedzibą w Zawierciu w Polsce i Ascend Elements z Westborough w stanie Massachusetts w USA ogłosiły dziś utworzenie AE Elemental, joint venture z siedzibą w Zawierciu na południu Polski. Firmy będą posiadać w joint venture po 50 proc. udziałów i będą operatorami nowo wybudowanego, najwyższej klasy zakładu recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV) w Zawierciu w Polsce.
Najnowocześniejszy w Europie obiekt będzie zajmować się procesami demontażu, rozładowania i recyklingu akumulatorów EV. Produktem końcowym będzie tzw. czarna masa wykorzystana między innymi do produkcji materiałów do nowych akumulatorów EV, w tym aktywnego materiału katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM). Zakład będzie miał zdolność recyklingu do 12 000 ton akumulatorów rocznie, czyli około 28 000 akumulatorów EV rocznie.
Współwłaściciele AE Elemental uzgodnili dalsze wspólne inwestycje w zakresie wielkoskalowej ekstrakcji litu z tzw. czarnej masy. Jesienią 2024 roku rozpocznie się budowa instalacji do ekstrakcji litu o zdolności produkcyjnej do 20 000 ton metrycznych czarnej masy rocznie, która ma rozpocząć działalność operacyjną w 2026 roku.
Ponadto firmy planują rozpocząć budowę nowoczesnego zakładu recyklingu akumulatorów do EV w środkowych Niemczech. Zakład AE Elemental w Niemczech będzie miał zdolność recyklingu do 25 000 ton akumulatorów rocznie, czyli około 58 000 EV rocznie.
„Nasza współpraca z Ascend Elements to więcej niż strategiczny ruch w branży recyklingu akumulatorów. To krok w kierunku objęcia pozycji kluczowego globalnego gracza w branży materiałów niezbędnych do produkcji nowych akumulatorów EV” – komentuje Paweł Jarski, prezes Elemental Holding. „Połączenie najnowocześniejszej technologii Ascend Elements z naszą wiedzą w zakresie recyklingu, dużą siecią zbiórki, platformą recyklingu i globalnymi zasięgami stawia AE Elemental na pozycji lidera na tym rozwijającym się rynku” – dodaje Jarski.
„Joint venture AE Elemental to kamień milowy dla Ascend Elements, reprezentujący nasz pierwszy zakład recyklingu akumulatorów na skalę komercyjną w Europie. Cieszymy się, że ściśle współpracujemy z Elemental Strategic Metals” – mówi Mike O’Kronley, dyrektor generalny Ascend Elements. „Ekspansja na rynek europejski pozwoli nam lepiej obsługiwać naszych klientów lokalnie i pomóc branży w dostosowaniu się do nowych przepisów UE, wymagających wykorzystania w nowych bateriach materiałów pochodzących z recyklingu. To doskonały moment na rozszerzenie naszej działalności” – podsumowuje O’Kronley.
O ELEMENTAL STRATEGIC METALS
Elemental Strategic Metals wchodzi w skład Grupy Elemental i jest operatorem dużego, nowoczesnego zakładu ekstrakcji metali w Polsce, skoncentrowanego na odzyskiwaniu metali akumulatorowych i metali z grupy platynowców. Grupa Elemental jest światowym liderem w zakresie urban mining, koncentrującym się na wydobyciu metali strategicznych z recyklingu oraz takich źródeł jak zużyte katalizatory samochodowe (SAC), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, płytki drukowane (PCB), zużyte akumulatory Li-Ion oraz złom metali nieżelaznych.
Firma w sposób przyjazny dla środowiska odzyskuje metale strategiczne z grupy platynowców, miedź oraz inne metale nieszlachetne i szlachetne. Elemental posiada obecnie spółki zależne w 35 krajach na trzech kontynentach (Europa, Azja i Ameryka Północna).
O ASCEND ELEMENTS
Ascend Elements z siedzibą w Westborough w stanie Massachusetts w USA jest wiodącym dostawcą zrównoważonych rozwiązań w zakresie materiałów do akumulatorów w modelu gospodarki obiegu zamkniętego. Od recyklingu akumulatorów EV po produkcję na skalę komercyjną pCAM i CAM do akumulatorów litowo-jonowych, Ascend Elements rewolucjonizuje produkcję zrównoważonych materiałów do akumulatorów litowo-jonowych.
Jego technologia bezpośredniej syntezy prekursorów Hydro-to-Cathode® pozwala wytwarzać nowe pCAM i CAM ze zużytych ogniw litowo-jonowych efektywniej niż tradycyjne metody, co przekłada się na lepszą ekonomikę i niższą emisję gazów cieplarnianych. Dzięki mniejszej liczbie akumulatorów trafiających na wysypiska i czystszemu procesowi produkcji, Ascend Elements przenosi branżę odzysku I produkcji akumulatorów litowo-jonowych na wyższy poziom zrównoważonego rozwoju.
źródło: OneMulti