22 grudnia 2021 r. PCC SE i Fraunhofer ISE podpisały umowy dotyczące długoterminowego wspólnego programu badawczo-rozwojowego w zakresie produkcji kompozytu krzemowo-węglowego, który ma być stosowany jako aktywny materiał anodowy w bateriach litowo – jonowych.
Jako materiał wyjściowy w projekcie współpracy obaj partnerzy wykorzystają krzem, który jest produkowany przez islandzką spółkę zależną PCC BakkiSilicon hf. w sposób zrównoważony i przyjazny dla klimatu. Produkcja krzemu odbywa się z wykorzystaniem 100% ekologicznej energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł geotermalnych.
Wytworzony przez PCC metal krzemowy będzie dalej przetwarzany na surowiec w formie proszku o nanometrowej grubości, a następnie integrowany z kompozytem krzemowo-węglowym przy użyciu technologii opracowanej przez Fraunhofer ISE.
– Nasz zakład produkcji metalu krzemowego na Islandii został od początku zaprojektowany jako przyjazny dla klimatu, dzięki wyłącznemu wykorzystaniu zielonej energii elektrycznej – wyjaśnia dr Peter Wenzel, prezes zarządu PCC SE. – Nowy obszar zastosowań naszego metalu krzemowego będzie ukierunkowany na zwiększenie wydajności akumulatorów litowo-jonowych – zwłaszcza w samochodach elektrycznych – doskonale do tego pasuje. Dzięki współpracy z firmą Fraunhofer ISE i jej mocnym stronom, możemy jeszcze bardziej zwiększyć nasz wkład w ochronę klimatu. Jest to kolejny krok w dalszym rozwoju zielonego portfolio Grupy PCC, które pomoże sprostać wyzwaniom stojącym przed naszym społeczeństwem w nadchodzących dekadach.
Innowacyjny, zaawansowany technologicznie materiał jest już opracowywany zgodnie z wymaganiami przemysłu motoryzacyjnego. Aktywny materiał został zaprojektowany w sposób, który pozwala na stosowanie w istniejących technologiach produkcji ogniw jako zamiennik grafitu będącego standardowym materiałem anodowym.
Wyższa gęstość energii materiału krzemowo-węglowego zapewnia również niższe koszty produkcji. Obaj partnerzy w tym projekcie wyrazili zamiar doprowadzenia tego rozwiązania do pełnej dojrzałości rynkowej w krótkim czasie.
Oprócz wyjątkowo korzystnego śladu węglowego procesu produkcyjnego, cząsteczki nanokrzemu wytwarzane przez PCC mają również tę zaletę, że pochodzą wyłącznie z Europy. Fabryka metalu krzemowego PCC BakkiSilicon hf. znajduje się na Islandii, podczas gdy 71% światowych zasobów grafitu pochodzi z Chin. Zamknięty łańcuch dostaw w Europie planowany jest również dla dalszych etapów przetwarzania, od produkcji nanocząstek do końcowego materiału krzemowo-węglowego. W ten sposób partnerzy zaoferują klientom bezpieczne i trwałe źródło zaopatrzenia w otoczeniu szybko rozwijającego się europejskiego przemysłu akumulatorowego.
źródło: PCC Rokita