Pakowanie materiałów jest niezwykle ważnym etapem w procesie produkcyjnym. Polega na umieszczeniu wyrobu w opakowaniu, zabezpieczającym go przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu w bezpieczny sposób możemy dostarczyć towary do finalnego nabywcy.
Proces pakowania może składać się z kilku operacji:
- przygotowanie produktu i opakowania,
- podawanie produktu (dozowanie),
- zamykanie opakowania,
- kodowanie, etykietowanie lub znakowanie opakowań.
Nasz klient – firma WIGO Łukasz Łagód z Dorposza Szlacheckiego, która zajmuje się budową maszyn pakujących oraz kompleksowych linii produkcyjnych (Rys. 1), doskonale radzi sobie z trudnościami procesu pakowania, wynikającymi z różnorodności materiałów, opakowań oraz wymagań poszczególnych gałęzi przemysłu. Zebrane doświadczenie właścicieli z branży pakującej oraz wykwalifikowana kadra inżynierów, pozwala firmie mierzyć się z najtrudniejszymi wyzwaniami w tym obszarze.
Rys. 1. Linia do pakowania firmy WIGO Łukasz Łagód
Firma WIGO Łukasz Łagód, realizując swoje projekty wykorzystuje standardowe elementy maszyn, produkowane przez firmę Elesa+Ganter.
W artykule bazujemy na projektach dwóch linii pakujących:
- linii do pakownia nawozu w wiaderka
- linii do pakowania soli do kąpieli
Zaprojektowana linia do pakowania w wiaderka (Rys. 1) jest przystosowana do pakowania nawozu do różnych rozmiarów wiaderek. Pierwszym elementem linii jest sztaplarka, na której są układane wiaderka. W następnej kolejności wiaderka są transportowane do naważarki. Tam następuje dozowanie towaru do wiader. Kolejnym etapem jest ubijanie zasypanego nawozu poprzez wibracje. W kolejnym kroku, na wiadra są nakładane wieczka (wcześniej ułożone w kolejnej sztaplarce). Po nałożeniu wieczka następuje jego dociśnięcie/zamkniecie poprzez praskę, na której znajduje się matryca dopasowana do średnicy wiadra. Na tak przygotowane wiadra zostają nałożone etykiety, a następnie transporter umieszcza je w buforze.
Linia do pakownia soli do kąpieli w tworzywowe pojemniki (Rys. 2) jest wyposażona w bufor z materiałem, który jest transportowany do naważarki. Tam następuje dozowanie odpowiedniej ilości soli do opakowania. Kolejnym etapem jest ubijanie wibracjami. Tak przygotowany towar jest transportowany do kolejnego etapu produkcyjnego.
Rys. 2. Linia do pakowania soli do kąpieli
Jednym z ciekawych rozwiązań, stosowanych przez konstruktorów firmy WIGO, jest wykorzystanie uchwytów Elesa+Ganter w różnych częściach maszyn, w zależności od przeznaczenia, właściwości uchwytów oraz miejsca ich montażu.
Uchwyt bezpieczny MSP
Uchwyt MSP jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA) w kolorze czarnym. Występuje w dwóch wersjach montażowych: MSP-B z gwintowanymi mosiężnymi wtopkami oraz MSP-AF z otworami nieprzelotowymi do zamocowania przy pomocy wkrętów samogwintujących do tworzyw.
Dzięki swojej budowie, uchwyt ten należy do serii uchwytów bezpiecznych i wykorzystuje się go w sytuacjach, gdy pochwyt możliwy jest tylko z jednej strony. Uchwyty MSP są rekomendowane do zastosowania przy drzwiach dwuskrzydłowych w osłonach maszyn, gdyż osłaniają palce operatora, zapobiegając ich przytrzaśnięciu podczas otwierania drzwi. Dodatkowo kształt tego uchwytu umożliwia pewny, ergonomiczny chwyt, a także zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń lub osadów. Jednocześnie nie posiada on żadnych zakamarków oraz ostrych krawędzi, dzięki czemu jest łatwiejszy w myciu. Uchwyt MSP jest doskonałym przykładem połączenia funkcjonalności, jakości oraz estetyki wykonania. Wszystkie te cechy zostały świetnie wykorzystane przez konstruktorów firmy WIGO w maszynie pakującej nawóz do wiaderek (Rys. 3).
Rys. 3. Przykłady zastosowania uchwytu MSP
Uchwty EPR-PF (duży i mały)
Uchwyty kasetowe EPR-PF do wewnętrznego montażu, należą do grupy ergonomicznych uchwytów ERGOSTYLE, mocowanych na wcisk. Seria ERGOSTYLE łączy w sobie doskonałe własności użytkowe oraz nowoczesne wzornictwo. Uchwyty są dostępne w trzech wariantach materiałowych:
- EPR-PF – wzmocniony włóknami szklanymi technopolimer na bazie poliamidu (PA), kolor szaro-czarny, wykończony na mat.
- EPR-PF-CLEAN – wzmocniony włóknami szklanymi technopolimer na bazie poliamidu (PA), kolor biały RAL 9002, wykończony na mat.
- EPR-PF-AE-V0 – wzmocniony włóknami szklanymi technopolimer na bazie poliamidu (PA), samogasnący, opatrzony certyfikatem UL 94 V-0, kolor szaro-czarny, wykończony na mat.
Dodatkowo mamy możliwość wyboru uchwytu w trzech rozmiarach:
- 90×50 mm oznaczone jako EPR.90-PF;
- 109×73 mm oznaczone jako EPR.110-PF;
- 120×95 mm oznaczone jako EPR.120-PF.
Uchwyty EPR-PF zastosowane w maszynach pakujących firmy WIGO, dzięki swoim wgłębieniom gwarantują skuteczny, pewny oraz bezpieczny dla operatora chwyt. Uchwyty znalazły zastosowanie w ściąganych oraz otwieranych osłonach serwisowych, a także w skrzynce z panelem sterującym (Rys. 4). Uchwyt kasetowy EPR-PF praktycznie nie wystaje poza obrys maszyny, przez co trudno go zniszczyć lub o niego zahaczyć.
Rys. 4. Zastosowanie uchwytu EPR-PF
Jego unikatowa budowa pozwala na szybki (niewymagający żadnych śrub) montaż w odpowiednio przygotowanym otworze (Rys. 5). W pierwszej kolejności należy wsunąć uchwyt w otwór zgodnie z podanymi w karcie produktu wymiarami, a następnie docisnąć dolną część uchwytu, aż zadziała zatrzask.
Rys. 5. Sposób montażu EPR-PF
Więcej szczegółowych informacji na temat uchwytu EPR-PF można przeczytać w artykule „Uchwyty wpuszczane do szuflad, drzwi przesuwnych i pokryw”.
Uchwyt EMPC, należący również do serii produktów ERGOSTYLE jest wykonany z technopolimeru na bazie poliamidu (PA), wzmocniony włóknami szklanymi w kolorze szaro-czarnym, wykończony na mat. Zaletą uchwytów EMPC jest możliwość wybrania pokrywy ECA.M w jednym z kolorów serii ELECOLORS. Pokrywy dostarczane są w komplecie z uchwytem oraz dostępne oddzielnie i sprzedawane jako akcesoria.
Pokrywa ECA.M w jednym z kolorów ELECOLORS
Uchwyt może być montowany od przodu za pomocą otworów przelotowych lub od tyłu, dzięki śrubom z łbem cylindrycznym z gniazdem sześciokątnym, śrubom z łbem cylindrycznym lub nakrętkom. Po zamocowaniu uchwytu należy wcisnąć pokrywę (Rys. 6).
Rys. 6. Montaż uchwytu EMPC
Zaprojektowanie uchwytu EMPC było wyzwaniem dla firmy Elesa+Ganter, ale dzięki temu finalnie powstał produkt, który jest wytrzymały na rozciąganie i uderzania. Jednocześnie jego ergonomiczny kształt pozwala na pewny, mocny chwyt, a wzornictwo oraz estetyka wykonania w znacznym stopniu wpływają na design linii produkcyjnej.
Firma WIGO zastosowała uchwyty EMPC zarówno w linii do pakowania nawozu w wiaderka, jak i w linii pakującej sól do kąpieli. W linii do pakowania soli kąpielowej uchwyt EMPC został zastosowany w zdejmowanych pokrywach bufora (Rys. 7). Pewny i ergonomiczny chwyt sprawia, że operatorzy mogą w łatwy sposób zdjąć pokrywę bufora, a kolor niebieski uchwytu nawiązuje do kolorystyki pozostałych elementów wykorzystanych w maszynie.
Rys. 7. Uchwyt EMPC w pokrywie bufora
Drugim przykładem wykorzystania uchwytu EMPC jest zastosowanie go w płytach dociskowych wieczka na wiadrach w linii do pakowania nawozu (Rys. 8).
Rys. 8. Uchwyt EMPC w płycie dociskowej
W zależności od wielkości wiaderka, w które jest pakowany nawóz, następuje zmiana płyty dociskowej wieczka. Dzięki uchwytom operator może pewnie zdjąć oraz wstawić nową płytę. Płyta ustawiana jest na odpowiednią wysokość odczytaną z zamocowanego liniału GN 711 oraz blokowana przy pomocy rękojeści nastawnych ERX.
Zarówno uchwyty EMPC, jak i rękojeści ERX należą do tej samej serii ERGOSTYLE, dzięki czemu zachowana została spójność, co do kolorystyki oraz designu.
Rys. 9 Rękojeść nastawna ERX
Szeroka gama, różnorodność oraz uniwersalność produktów ELESA+GANTER umożliwiają ich wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu, a opisane powyżej zastosowania firmy WIGO Łukasz Łagód są dowodem na to, że myśl techniczna, precyzja wykonania i dbałość o każdy szczegół, w połączeniu z funkcjonalnością i jakością wykorzystanych elementów dają jakościowy efekt końcowy.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi, którzy pomogą we właściwym doborze elementów, w zależności od przeznaczenia, wymaganej funkcjonalności i miejsca zastosowania.
Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:
- WIGO Łukasz Łagód
- Elesa+Ganter
- Uchwyty MSP
- Uchwyty EPR-PF
- Uchwyty EMPC
- ERGOSTYLE
- Artykuł „Uchwyty wpuszczane do szuflad, drzwi przesuwnych i pokryw”
- ECA.M
- ELECOLORS
- Liniały GN 711
- Rękojeści nastawne ERX
źródło: Elesa+Ganter Polska