Wszyscy przygotowują się do raportowania ESG oraz planują i wdrażają strategie zrównoważonego rozwoju. Jak systemy wentylacyjne CoolStream z funkcją chłodzenia adiabatycznego mogą wspierać te działania i jak wpisują się w strategie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw produkcyjnych?
Raportowanie ESG
Zgodnie z dyrektywą CSRD większość przedsiębiorstw będzie zobowiązana do raportowania pozafinansowego w obszarach: środowiskowym (E – environmental), społecznym (S – social) oraz ładu korporacyjnego (G – corporate governance). Bezpośredni obowiązek ma objąć w Polsce ok. 4 tys. firm. Jednak raportowanie jest tak naprawdę końcowym etapem całego procesu. Najistotniejsze jest zaplanowanie i wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju, która ma na celu transformację bazującą na czynnikach ESG. Od skuteczności wdrażanej strategii rozwoju biznesu w oparciu o odpowiedzialny rozwój zależeć będzie m.in. możliwość pozyskiwania środków na inwestycje.
Planując działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, można wziąć pod uwagę szereg czynników w obrębie każdego z tych trzech obszarów. Czynniki środowiskowe (E) odnoszą się do tego, jak firma korzysta z zasobów naturalnych lub wpływa na środowisko przez swoją działalność. Obejmują one m.in. wpływ na zmianę klimatu, emisję gazów cieplarnianych, wykorzystanie energii, wody lub innych zasobów, zarządzanie odpadami itp. Czynniki społeczne (S) odnoszą się do wpływu przedsiębiorstwa na ludzi – pracowników, klientów, dostawców czy społeczności lokalne. Dotyczą one takich kwestii, jak: warunki pracy, bezpieczeństwo i higienę pracy, różnorodność i inkluzywność czy poszanowanie praw człowieka. Ład korporacyjny (G) odnosi się do procedur i praktyk firmy, przestrzegania prawa oraz odpowiadania na potrzeby interesariuszy.
Czym są systemy chłodzenia adiabatycznego CoolStream i jak mogą wspierać strategie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw?
Systemy CoolStream wpisują się w dwa obszary: środowiskowy i społeczny, ponieważ zapewniają poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy, zwiększają efektywność energetyczną zakładów oraz wpływają na zmniejszenie emisji CO2 oraz gazów cieplarnianych.
CoolStream firmy Colt International to oparty na chłodzeniu adiabatycznym system wentylacji hal produkcyjnych. Dostarcza świeże, filtrowane powietrze zewnętrzne, ale w razie potrzeby też chłodzi nawiewane powietrze, destryfikuje lub odzyskuje ciepłe powietrze z przestrzeni podsufitowej i miesza z powietrzem zewnętrznym, a następnie nawiewa w strefy przebywania ludzi. Jest to efektywna, przyjazna dla środowiska i użytkowników alternatywa dla tradycyjnej klimatyzacji. Systemy CoolStream są bezpieczne dla środowiska i ludzi, bo brak w nich niebezpiecznych czynników chłodniczych takich jak freony, a czynnikiem chłodniczym jest zwykła woda wodociągowa. Energia elektryczna potrzebna jest jedynie do zasilania wysokowydajnych wentylatorów EC, które transportują nawiewane powietrze. Koszty eksploatacyjne tego systemu są ok. siedem razy niższe niż tradycyjnej klimatyzacji.
Jak to wygląda w liczbach?
Jednostka CoolStream S 29C4 o mocy 8,5 kW i wydajności 29 000 m3/h, której współczynnik EEF wynosi 7, rocznie jest w stanie wyprodukować 97 579 kWh chłodu, zużywając do tego 192 m3 wody oraz 14 051 kWh energii elektrycznej. Agregat wody lodowej, którego EEF wynosi 3,5, do wyprodukowania takiej samej ilości chłodu przez rok zużyje 41 930 kWh energii, czyli o 27 880 kWh więcej. Przełoży się to na wyższą o 17 704 kg emisję CO2e[1], nie mówiąc o szkodliwym wpływie na środowisko czynników chłodniczych. Dodatkowym bonusem dla firmy jest dużo niższy koszt energii elektrycznej i jednocześnie wyższa efektywność energetyczna, wyższa wydajność, a także lepsza koncentracja pracowników i jakość produkcji.
Zastosowanie systemów wentylacji z chłodzeniem adiabatycznym CoolStream może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza i jednocześnie zapewnić znaczącą poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy.
Inne korzyści wynikające z wdrożenia strategii z ESG:
- oszczędności wynikające z bardziej efektywnego wykorzystania energii i innych zasobów,
- niższa rotacja zatrudnienie i wyższa produktywność pracowników,
- postrzeganie spółki jako dobrego pracodawcy.
Rys. 1. Praca jednej jednostki CoolStream może zredukować o ponad 17 000 kg emisję CO2e rocznie.
Przedsiębiorstwa, które chciałyby usprawnić systemy wentylacji, żeby poprawić warunki pracy oraz żeby ich hale produkcyjne były bardziej efektywne energetycznie, mogą korzystać z wielu dostępnych programów i funduszy, takich jak Kredyt Ekologiczny czy dotacje ZUS, które wspomagają takie inwestycje.
Warto inwestować w zrównoważony rozwój dla dobra środowiska, pracowników i firmy.
[1] Do obliczenia wysokości emisji wykorzystano dane pogodowe z projektu TLM2000 oraz dane o emisji CO2e w Polsce z portalu www.ourworldindata.org.
Business Development Manager Adiabatic Cooling in Colt International
artykuł ukazał się w czasopiśmie „Nowoczesny Przemysł” nr 5#2023