Firma Schneider Electric zdecydowała o rezygnacji z białych opakowań, generujących zanieczyszczenia chemiczne oraz większe zużycie energii w procesie produkcji. Tym samym, zgodnie z realizowaną strategią zrównoważonego rozwoju, firma jeszcze mocniej stawia na ochronę środowiska. Najpóźniej na początku 2022 r. Schneider Electric będzie używać jedynie ekologicznych, brązowych opakowań tekturowych.
Nowe kartony, które będą wykorzystywane w Schneider Electric, w co najmniej 70 proc. składają się z materiałów pochodzących z recyklingu, a bazę dla farb stanowią wyłącznie oleje roślinne lub woda. Wymiana białych opakowań na brązowe pozwala wyeliminować proces wybielania, a co za tym idzie – chemiczne i przemysłowe źródła zanieczyszczeń. Ta zmiana pozwoli m.in. na zmniejszenie zapotrzebowania na pulpę drzewną niezbędną do wykonania opakowań, redukcję zrzutu substancji chemicznych do wód gruntowych oraz niemal 90-proc. ograniczenie emisji pyłów.
Firma zapewnia, że zapasy dotychczas używanych opakowań zostaną w pełni wykorzystane, a zmiana na eko-kartony będzie przebiegać stopniowo, aby nie marnować zgromadzonych zasobów. Okres przejściowy potrwa kilka miesięcy i już na początku 2022 roku Schneider Electric będzie korzystać wyłącznie z nowych opakowań.
– Zmiana opakowań na bardziej ekologiczne to wynik długoletniej strategii naszej firmy, która pragnie realizować cele środowiskowe i społeczne oraz przestrzegać ładu korporacyjnego w każdym aspekcie działalności. Chcemy również wspierać klientów i partnerów biznesowych w osiąganiu ich celów zrównoważonego rozwoju. Dlatego też nie poprzestajemy w naszych działaniach i wciąż szukamy nowych rozwiązań i obszarów, które mogą pomóc w sprawnej realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Nawet małe kroki mają znaczenie, dlatego też sami sobie podnosimy nieustannie poprzeczkę – przyznaje Piotr Parulski, dyrektor ds. obsługi klienta i jakości na klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.
Dowodem uznania dla działalności firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i zaangażowania w kwestie związane ze środowiskiem, społeczną odpowiedzialnością i ładem korporacyjnym (ESG) jest pierwsze miejsce w corocznym zestawieniu Corporate Knights pt. „100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie”. Schneider Electric awansował aż o 29 pozycji w stosunku do poprzedniej edycji badania, pokazując, że dokonał skutecznej transformacji, stając się wiodącym dostawcą rozwiązań cyfrowych, które ułatwiają osiągnięcie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.
– Kiedy w 2005 roku wprowadziliśmy po raz pierwszy nasz barometr zrównoważonego rozwoju, byliśmy jednym z prekursorów zajmujących się kwestiami ESG. Nasze zobowiązania w tym zakresie traktujemy długofalowo i stale je aktualizujemy. Działamy zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnie, wspierając społeczności, partnerów i klientów. Nasze inicjatywy obejmują nie tylko ochronę środowiska naturalnego, ale również walkę z wykluczeniem i zabieganie o równe prawa dla każdego – wymienia Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej.
Chcąc podejmować kolejne kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju, Schneider Electric realizuje program Schneider Sustainability Impact (SSI), który obejmuje lata 2021-2025 i wiąże się ze znacznym przyspieszeniem realizacji celów w stosunku do poprzednich programów. Bazuje na sześciu długoterminowych zobowiązaniach, które stanowią odpowiedź na każdy z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zobowiązania obejmują: działania na rzecz świata przyjaznego dla klimatu, efektywne gospodarowanie zasobami, przestrzeganie zasad wzajemnego zaufania, tworzenie równych szans, wspólne działanie wszystkich pokoleń oraz wzmocnienie pozycji społeczności lokalnych.
– Chęć uczynienia świata bardziej ekologicznym i sprawiedliwym oraz zdolność do dokonania tego wynika z odpowiedzialności i troski o planetę i przyszłe pokolenia – podkreśla Olivier Blum, Chief Strategy and Sustainability Officer w Schneider Electric – W 2020 roku, naznaczonym przez COVID-19 i serię katastrof klimatycznych, wypadła piąta rocznica podpisania Porozumienia Paryskiego w sprawie zmian klimatu. To dodatkowy impuls, który wzmocnił pilną potrzebę działania w tym zakresie. Zwiększyło to także apetyt naszych klientów na przyspieszenie ich własnych przemian, które mają przyczynić się do redukcji emisji CO2. Nasze rozwiązania wspierają ich w osiąganiu tych celów.
Podstawę zobowiązań podjętych przez Schneider Electric stanowi 11 konkretnych celów możliwych do zrealizowania do 2025 roku. Po raz pierwszy liderzy ponad 100 rynków, na których działa firma, wyznaczają też lokalne cele, stanowiące odpowiedź na potrzeby lokalnych społeczności.
Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju firma Schneider Electric będzie kontynuować kwartalne raportowanie wyników pozafinansowych – jak ma to miejsce od czasu wprowadzenia pierwszego na świecie barometru zrównoważonego rozwoju w 2005 roku. Ponadto Schneider Electric przyspieszył realizację własnego planu dotyczącego dekarbonizacji i stał się sygnatariuszem Climate Pledge. To pierwsza firma, która jednocześnie wyemitowała obligacje zamienne powiązane z ESG, dziesiąty rok z rzędu znalazła się na liście „A Corporate Disclosure Project (CDP)” pod względem przejrzystości i działań na rzecz środowiska oraz została uwzględniona w rankingu „Top 50 Diversity Leaders” magazynu Financial Times.
źródło: Schneider Electric