AR (augmented reallity) jest ostatnimi czasy pojęciem coraz częściej spotykanym, jednak większość z nas kojarzy tę technologię z zabawą – grami komputerowymi, w wielu przypadkach mylona jest również z VR (virtual reality). Czym jest więc AR?
Definicji jest dużo, dlatego postanowiliśmy użyć naszej własnej uproszczonej wersji – AR to technologia pokazująca otaczającą nas rzeczywistość wzbogacona o elementy wirtualne. Idąc dalej tym tropem, czym jest w takim razie AR w kontroli jakości, w inspekcji? Aby to wyjaśnić, posłużymy się prostym przykładem. Większość z nas na pewno rozwiązywała zagadkę „znajdź różnicę” – dwa obrazki obok siebie różniące się drobnymi szczegółami.
Wyobraźmy sobie jednak, że jeden z tych obrazków ma kontury czarne, a drugi czerwone, dodatkowo nie leżą obok siebie, ale są nałożone jeden na drugi, a krawędzie, które się pokrywają, zmieniają kolor na zielony. Czy gra nie stałaby się zbyt prosta do rozwiązania? Tak właśnie działa AR w inspekcji, oczywiście w trzech wymiarach (3D).
Co jest niezbędne do przeprowadzenia inspekcji AR?
Nie mamy tu większych wymagań, żadnego skomplikowanego i drogiego urządzenia. Jedyne, czego potrzebujemy, to:
- model CAD w 3D,
- gotowy obiekt do kontroli (od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu metrów),
- iPad,
- aplikacja AR – SuPARTM.
Do aplikacji SuPARTM na iPad importujemy model CAD obiektu, który chcemy sprawdzać. Uruchamiamy aplikację, wczytany model CAD automatycznie jest dopasowywany do obiektu, przed którym stoimy. Mamy w tym momencie nałożone na siebie dwa widoki – rzeczywisty z kamery iPada i nominalny w formie modelu CAD. Zaczynamy inspekcję.
Obserwując ekran iPada, chodzimy wokół sprawdzanego obiektu, szukamy różnic lub podążamy za przygotowanym planem kontroli, aplikacja dodatkowo podświetla nam wyraźne różnice. Zaznaczamy miejsca, gdzie dwa nałożone obrazy różnią się, np. na modelu CAD występuje zaczep, w rzeczywistości go nie ma, braki otworów, odwrotnie przyspawany uchwyt, zła pozycja spawu, brakujący element i wiele innych. W trakcie inspekcji tworzymy raport pomiarowy, składający się głównie ze zdjęć pokazujących błędy wykonania z naszymi dodatkowymi opisami. Raport z kontroli zapisujemy na dysku iPada, dysku sieciowym lub wysyłamy mailem.
Jakie jeszcze możliwości ma aplikacja SuPARTM?
- Operator prowadzi inspekcję zgodnie z przygotowanym na modelu CAD planem kontroli – podświetlane są miejsca, które należy sprawdzić.
- Doskonałe narzędzie do kontroli dostaw, natychmiastowe porównanie z modelem CAD i potwierdzenie zgodności.
- Inspekcja obiektów nawet kilkudziesięciu metrowych – pociągi, dźwigi i inne wielkogabarytowe konstrukcje spawane.
- Lokalizacja niezgodności w montażu, automatyczne wykrywanie i podświetlanie różnic.
- Wsparcie montażu na żywo – pozycjonowanie obiektów zgodnie z modelem CAD.
- Profesjonale raportowanie i digitalizacja danych.
Niezwykle istotną kwestią jest prostota obsługi oraz niezawodność i szybkość działania aplikacji. Do obsługi systemu SuPARTM nie jest wymagana wiedza metrologiczna czy znajomość rysunku technicznego. Wdrożenie aplikacji w wielu branżach pozwoliło skrócić czas inspekcji z kilku godzin do nawet kilkunastu minut. SuPARTM zapewnia znaczącą poprawę jakości produkcji oraz eliminację reklamacji. Co więcej, całość procesu inspekcji odbywa się w sposób innowacyjny i cyfrowy, a więc zgodny z ideą Przemysłu 4.0.
Tylko w ciągu ostatniego roku firma LabteQ wdrożyła aplikację SuPARTM, a tym samym zrewolucjonizowała proces inspekcji w kilkunastu firmach na terenie Polski. Już dziś wiemy, że większość z tych przedsiębiorstw planuje w bieżącym roku zwiększenie liczby posiadanych licencji. Obserwując rynki zagraniczne i liczbę zainteresowanych firm w Polsce, możemy być pewni, że w ciągu najbliższych kilku lat aplikacje AR będą wszechobecne w procesach produkcyjnych, w tym w kontroli.
Brzmi ciekawie? Zaproś nas na pokaz SuPARTM w Twojej firmie. Pokażemy na żywo, jakie korzyści przeniesie Ci wdrożenie AR w inspekcji Twojej produkcji.
artykuł ukazał się w czasopiśmie Nowoczesny Przemysł nr 1/2024
Źródło: LabteQ