Farby, tusze i lakiery można usuwać z narzędzi stosowanych do ich nanoszenia na różne sposoby. Polskie zakłady przemysłowe coraz częściej wybierają rozwiązanie hybrydowe, umożliwiające mycie zarówno ręczne, jak i automatycznie, w zależności od potrzeby.
Rozwiązaniem takim jest urządzenie PROLAQ Auto, które łączy w sobie zalety myjki ręcznej i automatycznej. W specjalnie zaprojektowanej komorze możliwe jest całkowicie bezobsługowe czyszczenie dwóch pistoletów lakierniczych. W tym samym czasie, operator może korzystać ze zlewu przeznaczonego do mycia ręcznego.
„To właśnie możliwość niezależnego korzystania z modułu automatycznego i manualnego przekonała naszego klienta z branży lotniczej do zakupu pierwszego urządzenia PROLAQ Auto na polskim rynku. Trzy lata później operatorzy w tym zakładzie nie wyobrażają sobie powrotu do dawniej stosowanych rozwiązań, które nie dają takiej swobody.” – opowiada Sebastian Szostek, Key Account Manager Bio-Circle Polska, producenta linii technologicznej PROLAQ.
Technologia PROLAQ Auto to nie tylko swoboda wyboru. To przede wszystkim solidna, przemysłowa maszyna czyszcząca, wyposażona we wszystko, czego potrzeba do skutecznego usuwania farb, lakierów czy tuszy. Komora czyszczenia automatycznego wyposażona jest w 16 dysz natryskowych, przeznaczonych do mycia dedykowanym płynem, płukania oraz suszenia czyszczonych elementów. Z kolei zlew do czyszczenia ręcznego wyposażony jest w wąż oraz szczotkę przepływową. Akcesoria te idealnie nadają się do usuwania świeżych pozostałości farb, lakierów i tuszy z narzędzi używanych do ich nanoszenia.
Oprócz opisanej wyżej hybrydowej konstrukcji, urządzenie PROLAQ Auto, podobnie jak pozostałe urządzenia z tej linii, wyróżnia jeszcze jedno – zasadniczo odmienne od tradycyjnych płyny myjące zastosowane w tej technologii. Płyny z linii PROLAQ L w niczym nie przypominają wciąż często stosowanych mediów myjących na bazie rozpuszczalników. Wprowadzane do zbiornika pozostałości farb czy lakierów nie rozpuszczają się trwale w kąpieli myjącej.
Kilkustopniowy system filtrów, w który wyposażone są urządzenia PROLAQ, umożliwia oddzielanie zabrudzeń, w efekcie czego do czyszczenia pobierany jest zawsze oczyszczony płyn myjący. Dzięki temu, w jednej kąpieli myjącej można czyścić elementy zabrudzone różnymi kolorami farb czy lakierów. Ponadto, zdolność płynu do segmentacji sprawia, że zachowuje on wysoką skuteczność przez wiele miesięcy. To z kolei powoduje wielokrotny spadek zużywanych ilości płynów myjących, a co za tym idzie – takie samo zmniejszenie ilości odpadów do utylizacji.
„Minimalizacja negatywnego wpływu procesów przemysłowych na środowisko naturalne jest dziś dla wielu zakładów jednym z kluczowych czynników decyzyjnych.” – zauważa Małgorzata Tomczyk, Dyrektor Operacyjny Bio-Circle Polska – „W przypadku technologii PROLAQ, optymalizacja w dziedzinie ekologii idzie w parze z obniżeniem kosztów procesu czyszczenia, usprawnieniem organizacji pracy oraz poprawą w obszarze bezpieczeństwa. Jest to więc inwestycja, która szybko się zwraca – i to w wielu obszarach.”
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na bezpłatny webinar poświęcony optymalizacji procesów czyszczenia narzędzi lakierniczych, a następnie umów się na indywidualną konsultację z ekspertem dostawcy linii PROLAQ.
Źródło: Bio-Circle Polska