Robotyka stała się samodzielną dziedziną nauki, a jednocześnie obszarem charakteryzującym się największą dynamiką rozwoju. Rozwiązania automatyzacji produkcji przejmują monotonne zadania i znacznie zwiększają bezpieczeństwo w miejscu pracy. Robotyka to również inne ważne kwestie np. zwiększenie jakości i niezawodności wyrobów oraz stabilności procesu produkcyjnego, wyższa produktywność itd.
Automatyzacja produkcji pozwala na realizację szerokiej gamy procesów i staje się coraz powszechniejsza na całym świecie. Nic dziwnego więc, że już na poziomie zdobywania wykształcenia ważne jest przygotowywanie przyszłych pracowników stosownie do wymagań rynku pracy.
W wyniku współpracy firmy Pneumatic Complex i Yaskawa Polska powstała idea wyposażenia pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego w Kielcach w roboty Yaskawa umożliwiające uczniom zdobywanie praktycznych umiejętności w zakresie robotyki i mechatroniki. Przy pomocy robotów uczniowie będą mogli symulować procesy technologiczne i tym samym przygotowywać się do pracy w konkretnych firmach.
Współpraca PTH Pneumatic Complex i Yaskawa
Firma PTH Pneumatic Complex powstała w 1997 roku i początkowo zajmowała się głównie dystrybucją rozwiązań z zakresu pneumatyki oraz klejenia na zimno i na gorąco, z czasem rozszerzając zakres działalności do budowy własnych stanowisk zrobotyzowanych, budowy maszyn oraz dystrybucji urządzeń pneumatycznych. Wśród firm, z którymi współpracuje Pneumatic Complex, znajdują się producenci zaworów rozdzielających, chwytaków, siłowników, zacisków oraz pneumatycznych urządzeń wykonawczych, siłowników pneumatycznych, zaworów kulowych mosiężnych ręcznych i z napędami pneumatycznym lub elektrycznym, urządzeń przygotowania powietrza, wysokoparametrowych zaworów procesowych, systemów klejenia na gorąco, czy systemów klejenia na zimno.
Pierwsze kroki zmierzające do nawiązania współpracy z uczelniami wyższymi zostały podjęte w 2002 roku, kiedy to firma rozpoczęła współpracę z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach. Po rozszerzeniu działalności o robotykę w 2018 podjęto również próby nawiązania współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego w Kielcach w celu stworzenia Pracowni Robotyki i Nauki. Podpisanie umowy z partnerem Yaskawa w 2021 stało się punktem przełomowym w realizacji programu kształcenia studentów poprzez praktyczne umiejętności nabywane w czasie zajęć w pracowniach wyposażonych w roboty.
W 2021 firma Pneumatic Complex wygrała przetarg na realizację 2 zrobotyzowanych stanowisk dydaktycznych dla CKZ Kielce, co zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy CKC Kielce a Pneumatic Complex i objęciem przez firmę Pneumatic Complex patronatu nad Pracownią Robotyki. Stanowiska wyposażone w roboty Yaskawa prezentują m.in. aplikację pick&place (układanie klocków i piramid), aplikację do paletyzacji opakowań mini, czy dopasowanie klocków o odpowiednim kształcie.
Zrobotyzowane pracownie uniwersyteckie – kariera rozpoczyna się na uczelni
Powstałe z inicjatywy Pneumatic Complex pracownie znacznie podniosą walory kształcenia młodzieży, dorosłych oraz studentów, dzięki czemu młodzi ludzie będą zdobywać bezcenne na rynku pracy doświadczenie praktyczne. Możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami branży, jak i nabycie nawyków prawidłowego obchodzenia się z zaawansowanymi technologicznie maszynami, podniesie poziom wykształcenia przyszłego absolwenta, a także jego konkurencyjność w oczach pracodawcy.
Dzięki takim pracowniom pracownicy szkół i uczelni mają możliwość prowadzenia zajęć na nowoczesnym sprzęcie, spełniającym aktualne standardy techniczne i umożliwiającym kształcenie zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy. Pracownia oznacza dla studentów możliwość zdobycia praktycznych umiejętności, a tym samym przygotowanie do pracy na określonych stanowiskach. Podniesienie jakości kształcenia poprzez zwiększenie dostępu do najnowocześniejszych metod i środków kształcenia praktycznego jest zdecydowanie zaletą dla przyszłych absolwentów.
Polskie placówki edukacyjne należą do najlepszych w Europie pod względem kształcenia technicznego, gdyż szkoły i uczelnie starają się ułatwić uczniom i studentom rozpoczęcie pracy w zawodzie, udostępniając pracownie wyposażone w sprzęt stosowany w zakładach. Inicjatywa Pneumatic Complex we współpracy z Yaskawą przyczyni się do poprawy jakości kształcenia studentów poprzez dostęp do specjalistycznych maszyn i urządzeń, poprawy warunków nauki i pracy kadry nauczycielskiej, zmiany wizerunku uczelni jako ośrodka wykorzystującego nowoczesne technologie w procesie nauczania, zwłaszcza w zakresie umiejętności praktycznych, a także współpracującej z przedsiębiorcami i dostarczającej wyspecjalizowane kadry dla gospodarki.
Literatura:
http://www.ckz.kielce.eu/pl/aktualnosci/pokaz/160,pracownie_robotyki_i_automatyki_w_ckz
https://www.youtube.com/watch?v=eiWiAGPQyQ4
źródło: Yaskawa Polska