DS Smith, międzynarodowy dostawca zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, ogłasza premierę TailorTemp®, najnowszego przełomowego rozwiązania do transportu produktów farmaceutycznych w kontrolowanej temperaturze. Produkt został po raz pierwszy zaprezentowany pod koniec stycznia 2025 roku na targach PharmaPack Europe w Paryżu.
Nowe rozwiązanie składa się z wkładek izolacyjnych z tektury falistej oraz zewnętrznego opakowania. TailorTemp® może utrzymywać produkty w chłodzie do 36 godzin, stanowiąc dostosowaną do potrzeb oraz nadającą się do recyklingu alternatywę dla spienionego polistyrenu (EPS).
Rozwiązanie opakowaniowe TailorTemp® zostało zaprojektowane przez DS Smith w celu wspierania celów zrównoważonego rozwoju firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, jednocześnie odpowiadając na ich potrzeby w zakresie przechowywania i transportu wrażliwych produktów leczniczych. Opakowanie zapewnia bezpieczny transport produktów w ściśle kontrolowanych warunkach temperaturowych.
Zrównoważone opakowania z kontrolą temperatury wsparciem dla logistyki łańcucha dostaw
TailorTemp® jest wykonany z tektury falistej, która w pełni nadaje się do recyklingu. Jego wymiary, grubość izolacji oraz ilość wkładów chodzących są precyzyjnie określane przez komputerowy algorytm parametryczny, opracowany przez DS Smith we współpracy z niezależnym laboratorium specjalizującym się w transferze ciepła. Wyniki modelowania pozwalają projektantom na szybkie prototypowanie i ocenę rozwiązań w rzeczywistych warunkach. Testy wykazały, że opakowanie może utrzymywać określoną temperaturę nawet przez 36 godzin[1]. Element rozwiązania opakowaniowego TailorTemp® firmy DS Smith, składający się z zewnętrznego pudełka i materiałów izolacyjnych, w pełni nadaje się do recyklingu i jest w 100% wolny od plastiku. Dzięki temu stanowi zrównoważoną alternatywę dla styropianu (EPS), odpowiadając na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego[2].
Rozwiązanie opakowaniowe TailorTemp® jest unikalne i można dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dzięki wykorzystaniu tektury falistej, wymiary opakowania mogą być łatwo dostosowane do rozmiaru produktu, co prowadzi do zmniejszenia ogólnych gabarytów pudełka, zminimalizowania zużycia zbędnych materiałów oraz zapobiegania marnotrawstwu.
Zespół projektowy DS Smith wykorzystuje modelowanie predykcyjne TailorTemp® do precyzyjnego prognozowania zmian temperatury podczas przechowywania i transportu. Uzyskane dane umożliwiają efektywne projektowanie rozwiązań opakowaniowych dostosowanych do konkretnych zastosowań, które następnie przechodzą rygorystyczne testy laboratoryjne.
Nowoczesny design
Rozwiązania opakowaniowe TailorTemp® składają się z trzech prostych elementów: pudełka zewnętrznego i dwóch wkładek termicznych, które można łatwo złożyć w gotowe opakowanie na końcu linii produkcyjnej lub bezpośrednio przez klienta. Zostały one zaprojektowane z myślą o elastycznym transporcie do klientów w formie płaskiej, co umożliwia optymalizację przestrzeni zarówno przy dostawach przychodzących, jak i wychodzących. Dla porównania, pudełka z polistyrenu ekspandowanego (EPS) są zwykle mniej uniwersalne i muszą być transportowane w formie gotowych konstrukcji.
– TailorTemp® pokazuje, jak wszechstronny i niezawodny może być materiał na bazie włókien – nie tylko w kontekście utrzymania temperatury w logistyce łańcucha chłodniczego, ale także jako rozwiązanie sprzyjające recyklingowi dla klientów dążących do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Projektowanie ma kluczowe znaczenie, a nasz zespół wykorzystuje specjalistyczne modelowanie predykcyjne do tworzenia specjalnych rozwiązań dla klientów z branży farmaceutycznej, które następnie są od razu weryfikowane w laboratorium.
Cieszymy się z osiągnięcia kluczowego kamienia milowego – 36 godzin przechowywania i transportu w łańcuchu chłodniczym. Zespół już jednak intensywnie pracuje nad przedłużeniem tego okresu, a wierzymy, że wkrótce będziemy w stanie wydłużyć zdolność TailorTemp® do utrzymywania niskich temperatur nawet do 96 godzin i dłużej – mówi Marlena Hardy, Innovation Product Manager, DS Smith.
Potencjał redukcji emisji CO2
TailorTemp® odzwierciedla zaangażowanie DS Smith w tworzenie zrównoważonych rozwiązań dla swoich klientów. Niedawne badanie w oparciu o Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego (Circular Design Metrics) wykazało imponującą redukcję emisji CO2 o 40%, gdy zespół projektowy DS Smith porównał izolację EPS o grubości 50 mm z izolacją z tektury falistej o grubości 42 mm, uwzględniając konkretne studium przypadku klienta oraz testowanie rozwiązania opakowaniowego TailorTemp®. Należy jednak pamiętać, że dokładny pomiar redukcji emisji CO2 może się różnić w zależności od początkowych specyfikacji opakowań danego klienta.
Nadchodzące zmiany regulacyjne
Wykorzystanie EPS zostało objęte kontrolą, co sprawia, że alternatywy łatwiejsze do recyklingu stają się szczególnie interesujące dla firm z branży farmaceutycznej i biotechnologicznej. Rozporządzenie UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) zobowiązuje do zakazu stosowania opakowań ze spienionego polistyrenu (EPS), tworzyw sztucznych oraz innych materiałów, które nie nadają się w pełni do recyklingu.
Po wejściu w życie rozporządzenie to ustanowi konkretne terminy realizacji celów PPWR:
- Do 2030 r. wszystkie opakowania wprowadzane na rynek UE będą musiały nadawać się do recyklingu.
- Do 2035 r. większość opakowań powinna spełniać normy recyklingu – oczekuje się, że to prawodawstwo będzie obowiązywać.
- Począwszy od 2035 r. producenci będą musieli udowodnić, że prowadzą szeroko zakrojony recykling opakowań.
– Klienci coraz częściej wymagają zrównoważonych, nadających się do recyklingu rozwiązań opakowaniowych, dlatego korzyści płynące z zastąpienia EPS rozwiązaniem opartym na włóknach są nie do przecenienia. Ponadto niestandardowe rozwiązania EPS mogą być kosztowne. Jesteśmy podekscytowani tym, co możemy osiągnąć we współpracy z firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi – dodaje Marlena Hardy.
Wprowadzenie na rynek TailorTemp® jest zgodne ze strategią zrównoważonego rozwoju DS Smith „Na Teraz. I na Przyszłość” oraz celem kreowania opakowań z myślą o zmieniającym się świecie.
Informacje dodatkowe:
DS Smith jest wiodącym globalnym dostawcą zrównoważonych opakowań z papieru na całym świecie, żywo zaangażowanym w działania związane z recyklingiem, gospodarką o obiegu zamkniętym i FTSE100. Firma odgrywa kluczową rolę w łańcuchu wartości w różnych sektorach, w tym w e-commerce, szybko zbywalnych towarach konsumpcyjnych i przemyśle. Poprzez swój cel „Redefining Packaging for a Changing World” oraz strategię zrównoważonego rozwoju Now and Next, DS Smith dąży do całkowitego przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zastępując problematyczne tworzywa sztuczne, eliminując emisję dwutlenku węgla z łańcuchów dostaw i dostarczając innowacyjne rozwiązania w zakresie recyklingu. Model box-to-box in 14 days, możliwości projektowe i strategia innowacji leżą u podstaw tych działań.
DS Smith działa w ponad trzydziestu krajach na całym świecie, zatrudniając około 30 000 osób. Główna siedziba firmy znajduje się w Londynie.
Strona firmy – www.dssmith.com
PharmaPack Europe 2025
PharmaPack to wiodące europejskie wydarzenie poświęcone pakowaniu i dostarczaniu leków, będące wyjątkową platformą dla specjalistycznej społeczności zajmującej się tym obszarem. To doskonała okazja do nawiązywania współpracy, budowania lojalności i odkrywania nowych możliwości. Tegoroczna edycja odbyła się w Paryżu, we Francji, w dniach 22-23 stycznia 2025 r.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.pharmapackeurope.com.
[1] Stały profil temperaturowy 23°C; profile ISTA 7D Winter i Summer oczekują na zatwierdzenie. Każde rozwiązanie jest zaprojektowane dla dedykowanej masy produktu i profilu temperaturowego i musi zostać zatwierdzone przez projektantów DS Smith.
[2] Rozwiązania te nadal wymagają użycia wielokrotnego użytku elementów chłodzących (tzw. żelowych opakowań), które obecnie nie są dostarczane przez DS Smith
źródło: DS Smith