Odzież ochronną powinna być noszona wszędzie tam, gdzie wymaga tego ocena ryzyka. Po wybraniu i zamówieniu odpowiedniej odzieży ochronnej, pracodawcy muszą zapewnić długotrwałe użytkowanie takiej odzieży w firmie. Nowoczesne wzornictwo i ulepszone właściwości użytkowe pomagają zwiększyć akceptację odzieży ochronnej wśród pracowników.
W praktyce pracownicy nie zawsze konsekwentnie korzystają z odzieży ochronnej. Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy, m.in. presja czasu, wygoda lub brak świadomości zagrożeń. Odzież ochronna jest także często nieakceptowana i niewykorzystywana, ponieważ nie pozwala osiągnąć wymaganej mobilności podczas pracy. Jako dostawca kompleksowych usług w zakresie tekstyliów przemysłowych firma Mewa jest świadoma tego problemu i stale inwestuje w dalszy rozwój własnych kolekcji odzieży ochronnej.
Ochrona jest tam, gdzie jest ona niezbędna
„Oczywiście odzież ochronna musi przede wszystkim spełniać wymagania wynikające z oceny zagrożeń i musi posiadać niezbędne, wynikające z tego właściwości ochronne” – podkreśla Silvia Mertens, inżynier technologii odzieży i szefowa działu zarządzania produktami w firmie Mewa, świadczącej usługi w zakresie tekstyliów. „Możemy jednak znacznie poprawić właściwości odzieży ochronnej, stosując ergonomiczny krój i wygodne, zaawansowane technologicznie tkaniny”.
Funkcje ochronne będą rozmieszczone tam, gdzie są one niezbędne. „Oznacza to, że odzież jest tak lekka, jak to tylko jest możliwe, a jednocześnie zapewnia ona bezpieczeństwo wymagane na danym stanowisku pracy”, wyjaśnia Silvia Mertens. Na przykład na stanowisku, gdzie produkowane jest szkło wystarczającym zabezpieczeniem może być to, że rękawy zapewniają specjalną ochronę przed kontaktem z wysoką temperaturą. Oznacza to, że tylko rękawy są specjalnie zaprojektowane i skonstruowane, ale nie cała odzież. Dzięki temu odzież ochronna jako całość jest lżejsza i łatwiejsza w noszeniu.
Odzież dopasowana do stanowiska roboczego
Często oczekuje się, że odzież ochronna będzie spełniać jak najwięcej funkcji ochronnych. Jednak szefowa działu zarządzania produktami w firmie Mewa zaleca wybór odzieży ochronnej, która jest specjalnie dostosowana do czynności, jakie wykonuje pracownik na danym stanowisku roboczym: „Wiele tkanin, które spełniają wymogi wielu norm naraz, charakteryzuje się na przykład tym, że chronią one przed działaniem środków chemicznych, co znacznie zmniejsza komfort noszenia odzieży wykonanej z takiej właśnie tkaniny. Jeśli ta funkcja ochronna nie jest niezbędna, to komfort noszenia odzieży ochronnej można znacznie poprawić”.
Dla czynności, które nie są wykonywane przez cały czas, można zastosować również rozwiązania tymczasowe. Na przykład skórzany fartuch zakładany na odzież roboczą podczas spawania sprawia, że pracownik nie musi przez cały dzień nosić odzieży ochronnej wykonanej z ciężkiej tkaniny. Silvia Mertens: „Doświadczenie pokazuje, że im wygodniejsza jest w noszeniu odzież ochronna, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będzie ona noszona przez pracowników dobrowolnie i zgodnie z przepisami. Opracowanie konkretnych, funkcjonalnych rozwiązań sprawiło, iż widoczne są znaczne postępy w tym obszarze”.
Ergonomia i motywacja
Nowoczesna odzież ochronna jest nie tylko wygodniejsza, ale również ładniejsza. Zamiast kanciastych kształtów z przeszłości, dzisiejszy krój odzieży tego typu jest bardziej sportowy i płynny. Sprzyja to również akceptacji takiej odzieży wśród pracowników. Jednak – jak twierdzi Silvia Mertens na podstawę wielu rozmów z klientami – niezbędne jest wizualne zaprezentowanie danej funkcji ochronnej: „Odzież ochronna powinna być natychmiast rozpoznawalna jako taka w miejscu pracy. Jest to również ważne dla stałego zapobiegania wypadkom”. Przed podjęciem decyzji o konkretnym zamówieniu na odzież firma Mewa oferuje firmom możliwość przetestowania bezpośrednio na miejscu w zakładzie wybranej odzieży ochronnej lub różnych jej alternatyw.
„Odzież taka będzie o wiele łatwiej zaakceptowana przez pracowników, jeśli osoby, które mają ją nosić, będą zaangażowane także w proces jej wyboru, a zarówno pracodawcy, jak i pracownicy będą mogli się przekonać się o jej przydatności” – stwierdza Silvia Mertens.
Serwis upraszcza realizację procesów i działań
Mewa oferuje certyfikowaną odzież ochronną w ramach kompleksowej usługi. Dostawca usług tekstylnych dba o profesjonalną pielęgnację, konserwację i testowanie specjalistycznej odzieży. Profesjonalna usługa gwarantuje utrzymanie właściwości ochronnych odzieży przez cały okres jej użytkowania.
„Gdy trzeba coś zrobić szybko lub gdy coś jest niewygodne, my ludzie, zawsze lubimy skracać różne procesy i działania. Niestety dotyczy to również konserwacji odzieży ochronnej”, wyjaśnia Silvia Mertens. Lepiej jest zawsze, jeśli dany wymóg można wdrożyć tak wygodnie, jak to tylko jest możliwe. „Jeśli odzież jest zawsze pod ręką w szafce, to łatwiej jest utrzymać bezpieczeństwo, aniżeli w przypadku, kiedy pracownik sam jest odpowiedzialny za pielęgnację swojej odzieży ochronnej ” – mówi Silvia Mertens.
Podążając za ruchem ciała… – ergonomiczny krój i komfortowa, zaawansowana technologicznie tkanina znacznie poprawiają komfort noszenia odzieży ochronnej (zdjęcie: Mewa).
Mewa
Grupa Mewa z siedzibą w Wiesbaden jest jednym z wiodących europejskich dostawców oferujących kompleksowy serwis tekstyliów przemysłowych. Asortyment produktów obejmuje czyściwa wielokrotnego użytku własnej produkcji, a także odzież roboczą i ochronną dla przemysłu, warsztatów i rzemiosła. Usługa B2B obejmuje dostawę, pielęgnację, naprawę, magazynowanie i logistykę zgodnie z certyfikowanymi standardami jakości, higieny i bezpieczeństwa.
Rodzinna firma, jaką jest Mewa, posiada 47 lokalizacji i około 5700 pracowników, zaopatruje ponad 200 000 zakładów z różnych branż w całej Europie. Obroty w 2022 roku wyniosły 829 mln euro. Firma Mewa została założona w 1908 roku i jest pionierem w obszarze zrównoważonych usług tekstylnych. Strategia firmy jest konsekwentnie zorientowana na zrównoważony rozwój, co wyraża się poprzez innowacyjne firmowe rozwiązania dotyczące produktów, procesów oraz instalacji i urządzeń technicznych. Firma Mewa została wielokrotnie wyróżniona za zorientowanie na klienta i zarządzanie zasobami.
Więcej informacji:
źródło: MEWA