Nowy moduł do zgrzewania tarciowego z przemieszczeniem firmy KUKA – cell4_FSW – zgrzewa nawet duże podzespoły, zapewniając przy tym wysoką wytrzymałość spoiny i minimalne przesunięcie podczas spawania. Ponadto moduł oferuje maksymalną elastyczność – dlatego przedsiębiorstwa wiele zyskują nawet w ramach produkcji na zlecenie.
Oprócz robotów, oprogramowania i instalacji, KUKA oferuje również wykonywanie specjalnych procesów spawalniczych i produkcję dowolnej partii podzespołów na zlecenie. Dlatego specjalista od automatyzacji wyposażył własny park maszyn w innowacyjny moduł spawalniczy do zgrzewania tarciowego z przemieszczeniem: cell4_FSW („Friction Stir Welding”). Zgrzewanie tarciowe z przemieszczeniem otwiera nowe możliwości łączenia materiałów, które dotychczas były uznawane za trudne do spawania: na przykład stopy aluminium i miedzi o wysokiej wytrzymałości.
Zawsze w ruchu: nowy moduł do zgrzewania tarciowego z przemieszczeniem jako produkcja na zlecenie
Ta metoda jest pożądana wszędzie tam, gdzie spoiny muszą być bardzo szczelne i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Na przykład do elementów strukturalnych w przemyśle motoryzacyjnym, lotnictwie i astronautyce. Dzięki modułowej konstrukcji modułu KUKA może spełnić niemal każde życzenie klienta. cell4_FSW zapewnia maksymalną elastyczność podczas produkcji na zlecenie – dlatego przedsiębiorstwa, które zainwestują we własny moduł, mogą go indywidualnie skonfigurować. Ponadto zrobotyzowane zgrzewanie tarciowe z przemieszczeniem jest bardziej elastyczne i korzystniejsze cenowo niż technologia portalowa.
Elastyczna produkcja na zlecenie: Moduł Friction Stir Welding tworzy idealne spoiny spawalnicze
Kompaktowy moduł poradzi sobie nawet z dużymi podzespołami
„Małych podzespołów można zespawać całkiem sporo. Dużych tylko kilka sztuk” – mówi Rainer Simanowski, kierownik ds. usług technologicznych w KUKA. „Nasz moduł produkcyjny jest wyposażony w dwa stoły robocze o wymiarach 3 x 1,5 metra, dlatego doskonale nadaje do dużych podzespołów. Poza tym oferowane są dwie opcje wyposażenia modułu: w bramę podnoszoną dla małych części oraz w bramę harmonijkową, którą można otworzyć na całą szerokość stołu roboczego”.
Duże podzespoły można wkładać do modułu przez dwie bramy harmonijkowe
KUKA wspiera klientów od samego początku
Podczas rozwoju podzespołów i produktów liczy się nie tylko wielkość, lecz również know-how. W ramach produkcji na zlecenie KUKA od samego początku wspiera swoich klientów, pomagając im w wyborze odpowiedniego procesu zgrzewania i realizując zlecenia niezależnie od produkowanej ilości. cell4_FSW rozszerza portfolio KUKA w tym zakresie: obejmuje ono obszerny park maszyn przeznaczonych do zgrzewania metodą Magnetarc i zgrzewania rotacyjnego – do produkcji dowolnej partii prototypów i produkcji seryjnej.
Zrobotyzowane zgrzewanie tarciowe z przemieszczeniem: KUKA ułatwia dostęp do technologii
Zgrzewanie tarciowe z przemieszczeniem idealnie nadaje się do łączenia aluminium i miedzi: pozwala na stworzenie połączeń doczołowych lub zakładkowych. Wzdłuż powierzchni stykowych łączonych przedmiotów obrabianych prowadzone jest obracające się narzędzie („trzpień”). Ciepło niezbędne do zgrzewania jest wytwarzane poprzez tarcie. Materiał wzdłuż spoiny spawalniczej staje się plastyczny, ale nie płynny. Duża zaleta podczas obróbki aluminium: spoiny są pozbawione porów oraz pęknięć i tym samym odporne na ciśnienie i podciśnienie. „Nasz moduł ułatwia dostęp przedsiębiorstwom produkcyjnym do tej technologii” – mówi Simanowski. „Atrakcyjny cenowo i dostępny z elastyczną instalacją, która może przygotować każdą partię produktów w ramach zgrzewania tarciowego z przemieszczeniem.”
Atrakcyjny cenowo, elastyczny, łatwo dostępny dla każdego przedsiębiorstwa: nasz moduł produkcyjny pomoże przygotować każdą partię produktów w ramach zgrzewania tarciowego z przemieszczeniem.
Rainer Simanowski, kierownik ds. usług technologicznych w KUKA
Źródło: KUKA