Tradycyjne metody czyszczenia i pasywacji stali nierdzewnej wiążą się z poważnym ryzykiem dla pracowników. Kwasy azotowe i fluorowodorowe, powszechnie używane w metodach ręcznego i chemicznego czyszczenia, to substancje toksyczne i agresywne, zagrażające zdrowiu. Wymagają stosowania odciągów oparów czy skomplikowanej neutralizacji odpadów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mogą również uszkadzać powierzchnię stali, obniżając jakość produkowanych wyrobów. Powstaje więc pytanie – czy tradycyjna pasywacja stali nierdzewnej jest dziś nadal opłacalna, gdy na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie?
Minimalizacja ryzyka w czyszczeniu i pasywacji stali nierdzewnej
Alternatywą jest system GreeNox od Bio-Circle – nowa jakość w czyszczeniu i pasywacji spoin. Stal nierdzewna poddana procesowi spawania może utracić swoją naturalną warstwę pasywną, co zwiększa ryzyko rdzewienia powierzchni, szczególnie w trudnych warunkach takich jak np. zwiększona wilgotność, a także kwaśne lub zasolone środowisko. Proces pasywacji przywraca odporność na korozję.
System GreeNox, obejmujący urządzenia Micro i Macro oraz elektrolity, skutecznie usuwa przebarwienia i osady powstałe podczas spawania stali bez uszkadzania powierzchni, oraz przywraca warstwę ochronną tlenku chromu. Greenox Micro to urządzenie lekkie i mobilne, ułatwiające pracę w terenie. GreeNox Macro posiada system eliminacji oparów, czyniąc cały proces jeszcze bardziej bezpiecznym. Dzięki specjalnym akcesoriom umożliwia także szybkie czyszczenie dużych i pionowych powierzchni. Zintegrowany panel dotykowy, regulacja trybów czyszczenia i zbiornik z pompą zapewniają nieprzerwane, automatyczne dostarczanie elektrolitu na końcówkę czyszczącą. Wpływa to znacząco na szybkość pracy i umożliwia czyszczenie spawów TIG z prędkością nawet 1-2 metry na minutę. Opcjonalny zestaw do znakowania stali pozwala na nanoszenie logotypów czy numerów seryjnych, trwale znakując powierzchnię na czarno.
Czysta powierzchnia, nienaruszona struktura, wysoka jakość
Elektrolity czyszczące i znakujące GreeNox są wydajne oraz bardziej bezpieczne dla użytkowników. Wybór elektrolitów bez oznakowania zgodnie z rozporządzeniem CLP oraz z certyfikatem NSF dla przemysłu spożywczego, to dowód na odpowiedzialność środowiskową i troskę o pracowników, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.
Dobrze wykonany proces czyszczenia i pasywacji spoin, jaki zapewnia system GreeNox, ma bezpośredni wpływ na wysoką jakość wyrobów ze stali nierdzewnej. Jest także kluczowym elementem ochrony antykorozyjnej i bezpiecznej pracy w wilgotnym czy kwaśnym środowisku, np. w przemyśle spożywczym, chemicznym, czy w przypadku transportu wyrobów ze stali drogą morską. Chroniona powierzchnia dłużej zachowuje swoje właściwości, znacznie wolniej się uszkadza i nie odbarwia. Precyzyjne i kontrolowane podawanie elektrolitów delikatnych dla powierzchni eliminuje ryzyko uszkodzeń. Efektem jest jednolita, czysta i trwale zabezpieczona stal – gotowa do dalszego wykorzystania nawet w wymagających branżach.
Specjaliści z Bio-Circle Polska od prawie 30 lat analizują procesy czyszczenia, wspierając partnerów z sektora przemysłowego w testowaniu oraz wdrażaniu nowoczesnych, bardziej bezpiecznych technologii czyszczenia przemysłowego. Oferujemy rozwiązania wpisujące się m.in. w zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i w najwyższe standardy bezpieczeństwa pracy, które wspierają Cele Zrównoważonego Rozwoju
Autor: Anna Tyczka, Specjalista ds. treści i marketingu internetowego
Bio-Circle Surface Technology Sp. z o.o.