Po kilkunastu miesiącach budowy nowa hala produkcyjna Amargo wraz z zapleczem socjalno-biurowym pozytywnie przeszła procedury odbiorowe i z początkiem września 2021 roku uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Dzięki wyposażeniu w nowoczesne maszyny uznanych marek nowy obiekt produkcyjny o powierzchni użytkowej 3092 m2 pozwoli na poszerzenie zakresu produkcji zbiorników z tworzyw termoplastycznych i realizację wielkogabarytowych konstrukcji o wysokim stopniu skomplikowania, spełniających najbardziej rygorystyczne normy (zarówno te obecne jak i przyszłe).
Aktualnie trwają prace wdrożeniowe w zakresie linii do produkcji zbiorników w technologii nawojowej, linii do produkcji zbiorników, aparatów i urządzeń z kompozytów w połączeniu z chemoodpornym linerem oraz prace związane z rozwojem działu badawczo-rozwojowego i własnego laboratorium.
– Ostatnie lata to dla Amargo czas intensywnego rozwoju, a także pracy nad innowacyjnymi technologiami, którą realizujemy we współpracy z uczelniami wyższymi. Decyzja o inwestycji w rozwój zaplecza produkcyjnego była podyktowana zwiększającym się potencjałem firmy, rosnącą skalą produkcji i potrzebą zoptymalizowania procesów wytwarzania zbiorników. Rozmowy nt. koncepcji obiektu trwały już od stycznia 2019 r., natomiast prace budowlane ruszyły latem 2020 r. – mówi Szczepan Gorbacz, prezes zarządu.
– Jako zespół TANK Think Tank jesteśmy bardzo dumni, że mimo trudności, jakie pojawiły się w związku z pandemią, możemy realizować tak ambitne zadania i wspólnie wyznaczać nowe drogi rozwoju dla całej branży – w końcu jest on dość mocno zakorzeniony w DNA naszej organizacji. Dzięki rzetelnej, wykonywanej z pasją i zaangażowaniem pracy – tworzymy wspaniałą, kompetentną drużynę i razem możemy realizować mnóstwo ciekawych projektów. Jestem przekonany, że zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich kilku lat nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie zespołu i wiara w misję Amargo – podkreśla.
– Naszą nową halę wyposażyliśmy w wyspecjalizowane urządzenia i maszyny, które umożliwiają poszerzenie zakresu produkcji i pełne wdrożenie nowych technologii. Aktualnie wprowadzamy linię do produkcji chemoodpornych zbiorników z tworzywa metodą nawojową oraz linię do produkcji ciśnieniowych zbiorników, aparatów i urządzeń z kompozytów, w połączeniu z trwałym, wysoce chemoodpornym linerem. Realizowane przez Amargo projekty pozwalają na zajęcie czołowej pozycji profesjonalnego producenta zbiorników z tworzyw termoplastycznych nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Dzięki temu możemy skutecznie realizować cele i wyzwania, z jakimi mierzą się nasi Klienci – kończy.
– Wyposażenie zakładu w nowoczesny sprzęt renomowanych firm w znaczący sposób usprawnia proces produkcyjny i zwiększa komfort pracy naszej załogi. Inwestycje związane z udoskonalaniem parku maszynowego to dla nas bardzo ważny zasób, dający ogromne możliwości poszerzania kompetencji całego personelu – podkreśla Paweł Starnowski, kierownik działu produkcji Amargo.
Nowoczesna hala poza zapleczem produkcyjnym posiada rozbudowaną strefą socjalną, włącznie z dedykowanymi pomieszczeniami dla kierowców TIR’ów. Łącznie do dyspozycji jest powierzchnia użytkowa 3092 m2 – to aż czterokrotnie więcej niż dotychczas. Wysokość budynku to z kolei 18,5 m – cały obiekt to kubatura 42 800 m3! Wśród wyposażenia zakładu znajdują się:
- robot spawalniczy do średnic 5000 mm i wysuwie do 10 m wysokości,
- maszyna do automatycznego podgrzewania i zaginania arkuszy,
- najnowsza automatyczna zgrzewarka doczołowa liniowa + układ zawijania płaszczy,
- maszyna CNC obróbki tworzywa i kompozytów / żywic w pionie i poziomie,
- wydzielone stanowisko kontroli jakości, prób szczelności oraz prób ciśnieniem.
W najbliższych miesiącach park maszynowy dopełnią:
- linia produkcji zbiorników chemoodpornych kompozytowych GRP / TWS metodą ciągłego oplotu na ciśnienie robocze 6 barów + warstwy chemoodpornego linera z tworzywa sztucznego PVDF, E-CTFE, PFA, PVC,
- linia produkcji zbiorników metodą beznaprężeniową – nawojowo – ekstrudowanej wstęgi termoplastycznego tworzywa.
Hala została również wyposażona w cztery suwnice o udźwigu do 20 ton, dzięki którym możliwe jest operowanie zbiornikami w pionie i poziomie do 13,5 m. Cztery bramy o szerokości 6000 mm i wysokości 5500 mm pozwolą na opuszczenie zakładu nowo wyprodukowanych zbiorników o gabarytach do nawet 5000 mm średnicy.
źródło: Amargo