Transport zeroemisyjny. Napęd elektryczny czy wodorowy?
Aktualności Technologie Wywiady

Transport zeroemisyjny. Napęd elektryczny czy wodorowy?

Współczesna logistyka i transport stoją u progu wielkich zmian wynikających zarówno ze wzrastających wymagań regulacyjnych w zakresie emisji CO₂, jak i rosnących oczekiwań klientów w kwestii zrównoważonego rozwoju. Jedną z kluczowych dyskusji w tej dziedzinie jest wybór najwłaściwszej drogi do osiągnięcia pełnej zeroemisyjności – czy napęd elektryczny okaże się przodujący w transporcie przyszłości, czy też w długiej perspektywie to wodór stanie się głównym źródłem energii?

O opinię na temat rozwoju technologii, wyzwań i perspektyw w obszarze transportu zeroemisyjnego poprosiliśmy Jerzego Jezuita, Menadżera Regionalnego w DKV Mobility, w rozmowie przeprowadzonej przez Rafała Wasilewskiego, redaktora naczelnego czasopisma i portalu Nowoczesny Przemysł. W niniejszym wywiadzie przyjrzymy się bliżej temu, jaką rolę mogą odegrać pojazdy elektryczne oraz napęd wodorowy w codziennej działalności firm transportowych, a także jak łańcuch dostaw może zyskać dzięki stopniowemu odejściu od tradycyjnych paliw kopalnych.

Transport zeroemisyjny. Napęd elektryczny czy wodorowy?

Jaka jest Pana opinia na temat przyszłości transportu zeroemisyjnego? Czy napęd elektryczny czy wodorowy mają większy potencjał w transporcie długodystansowym?

Jerzy Jezuit: W nadchodzących latach, paliwa tradycyjne utrzymają swoją dominującą pozycje w transporcie. Potrzeba dekad, aby dostosować procesy logistyczne, czy technologie napędowe do codziennych wyzwań branży TLS. Nie oznacza to jednak, że paliwa alternatywne, takie jak wodór, HVO100, czy wreszcie elektromobilność, nie będą się rozwijać. Sukcesywnie ich udział w rynku będzie rósł, jednak nie będzie to zmiana gwałtowna.

Dzisiaj, ponad 95% transportu długodystansowego stoi na oleju napędowym, te niecałe 5% to biopaliwa na czele z wzrastającym HVO100, czy CNG. Elektromobilność, póki co rozwija się w dostawach ostatniej mili, gdzie notuje się znacznie niższe przebiegi niż w przewozach krajowych lub międzynarodowych. Paliwa alternatywne wypełniają określone nisze, ale w transporcie dalekobieżnym dalej króluje diesel i to się szybko nie zmieni.

W jaki sposób DKV Mobility dostosowuje swoje usługi do rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych i wodorowych?

Jerzy Jezuit: Nasza firma świadczy swoje usługi na ponad 50 rynkach, gdzie oferujemy dostęp do 68 tysięcy stacji paliw, a także ponad 832 tysięcy punktów ładowania. Wyróżnia nas szeroka sieć akceptacji równomiernie pokrywająca całą Europę. W ramach tej sieci zapewniamy dostęp do 23 tysięcy stacji z paliwami alternatywnymi, takimi jak CNG, HVO100 czy wodór.

Międzynarodowe partnerstwa i dostępność umożliwiają naszym klientom korzystanie z infrastruktury paliwowej w całej Europie. Naszym głównym zadaniem jest stałe poszerzenie naszej sieci i, w ten sposób możemy realnie zachęcić przedsiębiorstwa transportowe do wyboru pojazdów zasilanych alternatywnymi paliwami.

Jakie największe wyzwania napotyka sektor transportowy w Polsce w zakresie wdrażania innowacyjnych napędów zeroemisyjnych?

Jerzy Jezuit: To zależy od rodzaju paliwa – generalnie na pierwszym miejscu znajduje się koszt przejechania jednego kilometra na danym paliwie. Paliwa alternatywne nie zawsze są w tej kwestii konkurencyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o energię elektryczną. Do tego dochodzi koszt zakupu pojazdu, który bywa znacząco wyższy. To trudno jest później odrobić w toku regularnej eksploatacji.

Kolejne wyzwanie stanowi infrastruktura, w Polsce mamy około 6000 publicznie dostępnych ładowarek dla pojazdów elektrycznych. Co ważne, są to tylko stacje ładowania, na których mogą ładować się pojazdy osobowe i lekkie samochody dostawcze. Jeśli chodzi o punkty ładowania dla transportu ciężkiego, to póki co działa tylko jedna taka stacja, pod Warszawą, w Nadarzynie. Dla porównania w Holandii znajduje się 144 tysięcy punktów ładowania.

Czy istnieją konkretne przykłady sukcesów, gdzie napęd wodorowy lub elektryczny został z powodzeniem wdrożony przez Państwa klientów?

Jerzy Jezuit: Pewna część naszych klientów z powodzeniem eksploatuje pojazdy zasilane LNG/CNG. Niektóre rynki, bądź kontrahenci, wymagają od przewoźników korzystania właśnie z tego rodzaju paliwa. Podobnie wygląda sytuacja z korzystaniem z HVO100.

W przypadku transportu lekkiego, coraz więcej firm kurierskich korzysta z pojazdów elektrycznych. Zresztą nie tylko one, busy o masie własnej poniżej 3,5 tony na prąd jeżdżą także w firmach cateringowych czy serwisowych. Tutaj obecnie jest największe pole do działania w zakresie rozwoju elektromobilności.

Transport zeroemisyjny. Napęd elektryczny czy wodorowy?

Łańcuchy dostaw w Europie – jak rozwijać infrastrukturę?

Jakie działania podejmuje DKV Mobility, aby wspierać zrównoważony rozwój infrastruktury transportowej w Europie Środkowej i Wschodniej?

Jerzy Jezuit: DKV Mobility skupia się przede wszystkim na dostępności. Sieć akceptacji liczy sobie 68 tysięcy stacji paliw i 800 tysięcy punktów ładowania. Do tego zapewniamy dostęp do 23 tysięcy stacji z paliwami alternatywnymi, takimi jak CNG, HVO100, wodór, etc. Wszystkie punkty znajdujące się w naszej sieci można znaleźć na interaktywnych mapach i w aplikacji, które pomagają kierowcom, spedytorom i przewoźnikom w planowaniu zoptymalizowanych tras. W trakcie dialogu z operatorami infrastruktury dzielimy się naszą wiedzą na temat popytu w danej lokalizacji i potrzeb naszych klientów. W ten sposób wspieramy rozwój zrównoważonej infrastruktury w całej Europie.

W jaki sposób rekonfiguracja globalnych łańcuchów dostaw wpływa na rozwój logistyki i transportu w Polsce?

Rekonfiguracja globalnych łańcuchów dostaw ma znaczący wpływ na rozwój logistyki i transportu w Polsce.  Polska, dzięki swojemu strategicznemu położeniu w Europie, odgrywa znaczącą rolę chociażby w związku z sytuacją konfliktu w Ukrainie. Aby sprostać rosnącym wymaganiom, Polska od lat inwestuje w rozwój infrastruktury transportowej, w tym modernizację dróg, kolei, lotnisk oraz portów. Przykładem praktycznym może być port lotniczy Jasionka w Rzeszowie czy autostarda A4, czy budowana Via Carpathia.

To z kolei przyciąga więcej inwestorów i zwiększa konkurencyjność kraju na arenie międzynarodowej. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby, firmy logistyczne w Polsce wdrażają nowoczesne technologie, takie jak automatyzacja magazynów, systemy zarządzania transportem (TMS) oraz rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, co zwiększa efektywność i elastyczność operacji.

Oferujemy w tym obszarze szereg nowoczesnych rozwiązań takich jak Asystenta Logistyki DKV Live oraz skalowalne systemy wspierające TMS WinSpeed czy Cargo Apps. W rozmowach z naszymi klienta wzrost świadomości ekologicznej i regulacje ESG (Environmental, Social, and Governance) które skłaniają firmy do wdrażania bardziej zrównoważonych praktyk logistycznych, takich jak optymalizacja tras transportowych, wykorzystanie pojazdów elektrycznych oraz redukcja emisji CO2. DKV Mobility jest tu dobrze wkomponowującym się partnerem ze swoim know how (DKV Analytics) wspierającym klientów w tym obszarze.

Jak ocenia Pan rozwój infrastruktury w Europie Środkowej, zwłaszcza w kontekście postępującej cyfryzacji i automatyzacji łańcuchów dostaw?

Jerzy Jezuit: Rozwój infrastruktury w Europie Środkowej w kontekście cyfryzacji i automatyzacji łańcuchów dostaw można ocenić jako dynamiczny i obiecujący, ale niewystarczający. Kraje Europy Środkowej intensywnie inwestują w rozwój infrastruktury cyfrowej, w tym w sieci 5G, centra danych oraz technologie chmurowe. Wiele firm w regionie wdraża nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), Internet Rzeczy (IoT) oraz big data, aby zwiększyć efektywność i elastyczność swoich operacji logistycznych. Te inwestycje są kluczowe dla wspierania cyfryzacji i automatyzacji łańcuchów dostaw. Mimo postępów, region nadal boryka się z wyzwaniami, takimi jak dostosowywanie się do regulacji EU, protekcjonizm niektórych krajów, niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, nadal widoczne są różnice w poziomie rozwoju infrastruktury między krajami oraz konieczność dalszych inwestycji.

Jakie inicjatywy legislacyjne lub inwestycyjne mogłyby zdaniem Pana przyspieszyć rozwój infrastruktury dostosowanej do nowoczesnych napędów i zeroemisyjnych transportów w Polsce?

Jerzy Jezuit: O legislację bym się nie obawiał, na pewno w tym obszarze sobie poradzimy. Potrzebny jest – natomiast – wielki wysiłek intelektualny elit i decyzja w którym kierunku idziemy. Opracowanie długofalowej koncepcji niepodlegającej zmianom w trybie cykli wyborczych. Program bardzo kosztowny. Widzimy co dzieje się wokół projektu CPK. Wsparcie dla badań uwzględniających nasz stan posiadania i możliwości rozwoju w dziedzinie nowoczesnych napędów, takich jak wodór czy biopaliwa, oraz automatyzacji i cyfryzacji łańcuchów dostaw, może przyspieszyć wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w sektorze transportu. Inicjatywy inwestycyjne to po pierwsze: rozwój infrastruktury albo idziemy w wodór albo w sieć ładowania pojazdów elektrycznych ciężarowych.

Inwestycje w sieć stacji wodorowych lub ładowania, szczególnie wzdłuż głównych tras transportowych, w centrach logistycznych oraz terminalach intermodalnych, są kluczowe. Po drugie: wsparcie finansowe i ulgi podatkowe. Wprowadzenie ulg podatkowych oraz dotacji dla firm inwestujących w zeroemisyjne technologie transportowe może znacząco przyspieszyć ich wdrożenie. Przykładem mogą być dotacje na zakup pojazdów elektrycznych lub hybrydowych oraz na modernizację flot transportowych. W tej chwili przedsiębiorcy w Polsce praktycznie samodzielnie muszą realizować założenia dekarbonizacji. Po trzecie: Inwestycje w edukację i szkolenia dla pracowników sektora transportowego, aby zwiększyć ich kompetencje w zakresie obsługi nowoczesnych technologii i zeroemisyjnych pojazdów, są niezbędne dla skutecznego wdrażania tych rozwiązań.


źródło: wywiad ukazał się w czasopiśmie „Nowoczesny Przemysł” nr 5/2024

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. View more
Cookies settings
Akceptuję
Polityka prywatności
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active
Save settings