O zielonych trendach w budownictwie przemysłowym mówi się w ostatnich latach wiele, a wszystko za sprawą rosnących wymagań dotyczących wydajności energetycznej budynków. Korzystanie z certyfikowanych, ekologicznych materiałów budowlanych oraz stosowanie innowacyjnych, przyjaznych środowisku systemów zarządzania budynkami stało się już obowiązującym standardem. Ale przemiana hal magazynowych dotyka także innych obszarów. Jakich?
Chodzi przede wszystkim o szybko zmieniającą się przestrzeń biurową towarzyszącą budynkom – systematycznie wzrasta zarówno standard wykończenia biur, jak i ich udział w całkowitej powierzchni użytkowej inwestycji. A także o wygląd hal magazynowych – coraz odważniejsze, kolorowe fasady powoli zmieniają obraz obszarów przemysłowych miast.
– Działamy na rynku budownictwa przemysłowego od ponad 20 lat. W tym czasie obserwowaliśmy różne trendy i dostosowywaliśmy nasze działania do wymagań technicznych budynków oraz nowych potrzeb inwestorów. Zmiany jednak nigdy nie następowały tak szybko, jak dzieje się to dziś – mówi Waldemar Buchcic, kierownik budowy w firmie Commercecon.
– Dzieje się tak w sytuacji, gdy zmiany dotyczące standardu wykończenia wprowadzane są już w trakcie realizacji inwestycji, a z doświadczenia wiemy, że to się zdarza. Inwestorzy i przyszli najemcy nie zawsze zdają sobie sprawę, że nawet drobna modyfikacja w aranżacji pomieszczeń biurowych wymaga od nas przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz uzyskania pozwolenia zamiennego na budowę. A to może wpłynąć na opóźnienie terminu oddania obiektu do użytkowania – dodaje Waldemar Buchcic.
– Zakończyliśmy niedawno budowę pierwszej z dwóch hal magazynowych, jakie docelowo mają powstać przy ulicy Maratońskiej w ramach projektu 7R Park Łódź West II. Obiekt został dostosowany do najnowszych Warunków Technicznych 2021, wprowadzonych na początku roku, które są wynikiem dostosowania polskich przepisów do dyrektyw Unii Europejskiej. Wszystkie pakiety szklane są więc trzyszybowe – okna mają współczynnik przenikania ciepła 0,9 W/(m²K), a przegrody zewnętrzne – 0,21 W/(m²K). Magazyn zimą nie będzie się wychładzał, a latem przegrzewał. A to pozwoli na znaczące ograniczenie energii potrzebnej do zasilenia systemów ogrzewania oraz klimatyzacji – wyjaśnia ekspert firmy Commercecon.
– Obiekty magazynowe coraz częściej zasilane są także przez odnawialne źródła energii, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne. Efektywne systemu potrafią pokryć dużą część zapotrzebowania hali na energię elektryczną. Zwykle montowane są na dachu budynku – jego duża powierzchnia oraz niewielkie nachylenia stwarza idealne warunki dla takich instalacji, ale ich montaż może odbywać się także na ścianach. Przykładem takiego rozwiązania jest wybudowana przez nas hala produkcyjno-magazynowa dla Fabryki Kart Trefl-Kraków – zwraca uwagę Waldemar Buchcic.
Magazyny coraz bardziej kolorowe
– Commercecon jako jeden z pierwszych generalnych wykonawców miał okazję montować panele elewacyjne według nowych wytycznych inwestora. Na uwagę zasługują po pierwsze jaśniejsza kolorystyka elementów oraz ich grubsza struktura, które pomagają zmniejszyć absorbcję termiczną ściany i wpisują się tym samym w trend zielonego budownictwa przemysłowego. A po drugie – pionowy układ paneli, który prezentuje się ciekawiej i nowocześniej – podsumowuje ekspert Commercecon.