Etykieta jest pierwszym źródłem informacji, z którego korzysta klient w kontakcie z produktem. Buduje też, podobnie jak opakowanie, pierwsze wrażenie. Nowoczesne przedsiębiorstwa stale poszukują rozwiązań technologicznych, które zwiększą wydajność ich działań, zapewniając jednocześnie najwyższą jakość znakowania. Dlatego warto skupić się na możliwościach, jakie dają nowoczesne etykieciarki i systemy drukująco-etykietujące. Jaką etykieciarkę lub system drukująco-etykietujący wybrać?
Czym są etykieciarki? Najważniejsze cechy
Etykieciarka to urządzenie służące do naklejania gotowych, wcześniej wydrukowanych etykiet, które z reguły znajdują się na rolkach i są przyklejane do opakowania przy pomocy specjalnych głowic etykietujących. Wymienne elementy pozwalają dopasować sposób naklejania etykiet do kształtu i struktury oklejanej powierzchni. Etykieciarki są przystosowane do masowej aplikacji identycznych etykiet na takich samych produktach. Zapewniają precyzję i powtarzalność, zwiększając tym samym wydajność procesów. Prawidłowo nałożona etykieta wpływa również na pozytywny odbiór produktu przez konsumenta, wzmacniając tym samym wizerunek marki.
Systemy drukująco-etykietujące – co je wyróżnia?
Systemy drukująco-etykietujące są wyposażone w dwa moduły: drukujący oraz etykietujący. Moduł drukujący to nic innego jak głowica termiczna stosowana w drukarkach etykiet. Druk może się odbywać w trybie termicznym lub termotransferowym, przy czym ten drugi wymaga zastosowania taśmy termotransferowej. Moduł etykietujący natomiast różni się w zależności od sposobu nakładania etykiety, dostępnego miejsca na linii produkcyjnej czy dostępnego czasu aplikacji.
Dane do wydruku pochodzą najczęściej z systemów informacyjnych stosowanych w przedsiębiorstwie, w zależności od przeznaczenia, etykieta może zawierać zarówno dane stałe, jak logo czy adres producenta, jak i dane zmienne – kod kreskowy GS1-128, w którym zakodowane są takie informacje jak oznaczenie partii produkcyjnej, daty produkcji, masy towaru, daty ważności czy numeru seryjnego.
Urządzenia te są powszechnie stosowane w sektorach generujących etykiety ze zróżnicowanymi danymi, zarówno w branży logistycznej, jak i w przedsiębiorstwach produkcyjnych sektora FMCG, gdzie produkty są pakowane w opakowania zbiorcze, zgrzewki czy palety i muszą być oznakowane etykietami logistycznymi GS1. Możliwość bieżącego drukowania stanowi skuteczną ochronę przed umieszczeniem nieprawidłowych danych.
Zastosowanie etykieciarek i systemów drukująco-etykietujących
Etykieciarki sprawdzają się w gałęziach przemysłu skupionych na masowej produkcji. Skutecznie radzą sobie z etykietowaniem puszek, kartonów, pojemników czy butelek stosowanych jako opakowania na produkty spożywcze, leki, kosmetyki lub chemię gospodarczą. Równie często urządzenia te są wykorzystywane w przemyśle budowlanym czy elektronicznym. Etykieciarki stosowane są również do oklejania wszelkiego rodzaju pakietów przy okazji sezonowych akcji promocyjnych.
Systemy drukująco-etykietujące są natomiast powszechnie stosowane w branży logistycznej oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność drukowania etykiety logistycznej GS1. Każda etykieta zawiera odrębne informacje przeznaczone dla konkretnego odbiorcy. Drukarka sprawdza się nie tylko podczas obsługi klienta fizycznego, ale również w większych przedsiębiorstwach zajmujących się pakowaniem w opakowania zbiorcze i palety.
Wybieramy etykieciarkę lub system drukująco-etykietujący – na co zwrócić uwagę?
Podczas wyboru etykieciarki lub systemu drukująco-etykietującego należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe kryteria: prędkość działania, precyzję oraz rodzaj i kształt oklejanego opakowania. Prędkość wpływa bezpośrednio na wydajność. Dla etykieciarek będzie to tempo naklejania etykiet, zaś dla systemów drukująco-etykietujących dodatkowym parametrem jest prędkość drukowania danych.
Wysoka precyzja zapewnia powtarzalność procesu. Dlaczego jest tak ważna? Celem działań przemysłowych jest minimalizacja kosztów. Każdy milimetr opakowania zostaje starannie zaplanowany jeszcze na etapie produkcji. Etykieta powinna więc zostać umieszczona dokładnie tam, gdzie zostało to wcześniej przewidziane. Właściwa pozycja etykiety wpływa też na postrzeganie produktu i marki przez konsumenta. Przed zakupem urządzenia należy też wziąć pod uwagę rodzaj i kształt opakowania oklejanego produktu oraz sposób, w jaki ma przebiegać etykietowanie – z góry, z boku, od spodu, po okręgu czy w inny sposób. Model z wymiennymi aplikatorami zapewni w tym przypadku dużą elastyczność, bez względu na rodzaj i kształt etykietowanego produktu.
Dlaczego branie pod uwagę tych trzech parametrów jest tak istotne? Aby uniknąć 5 błędów popełnianych przy wyborze drukarki etykiet lub systemu drukująco-etykietującego, a co za tym idzie, generować większe zyski.
Polecane etykieciarki i systemy drukująco-etykietujące
Po zapoznaniu z kryteriami nadchodzi czas na wybór urządzenia. W jakie modele warto zainwestować? Oto polecane przez nas rozwiązania.
Seria XLS Novexx Solutions
Aplikatory etykiet Novexx Solutions XLS to unowocześniona wersja dobrze znanej serii ALS, znacząco zwiększająca wydajność linii produkcyjnej. Aplikatory umożliwiają naklejanie etykiet z przodu, góry oraz boku opakowania. Seria XLS obejmuje urządzenia, które sprawdzają się w pracy z różnymi produktami, w wielu branżach przemysłowych. Na przykład model Novexx Solutions XLS 204 zapewnia prędkość etykietowania do 40 m/min oraz pozwala na dopasowanie prędkości etykietowania do prędkości linii produkcyjnej. Wygodny wyświetlacz z informacją o statusie i nawigacją poprzez intuicyjne ikony ułatwia obsługę urządzenia.
Do wyjątkowo szerokich etykiet, wykorzystywanych na przykład do etykietowania beczek lub dużych pojemników, polecamy model XLS 209, który umożliwi zastosowanie etykiety o szerokości do 233 mm. Tam, gdzie wymagana jest bardzo duża prędkość, sprawdzi się model XLS 272, który osiągając prędkość do 70 m/min zaaplikuje 1000 etykiet w rozmiarze 100 x 100 mm w zaledwie 1,5 minuty. Modele serii XLS zostały standardowo wyposażone w porty RS232C, Ethernet i USB. Część z nich ma możliwość pracy w tandemie, dzięki czemu podczas wymiany rolek nie trzeba przerywać pracy urządzenia – wydajność produkcji jest więc utrzymana na najwyższym poziomie.
Modele ALS 306/309 to z kolei prawdziwe tytany na rynku etykieciarek. Gwarantują wysoką precyzję etykietowania przy prędkości dochodzącej do 60 m/min i etykietach o szerokości do 160 mm. Możliwość stosowania roli z etykietami o średnicy 400 mm, jak również opcja dwóch rolek na jednym aplikatorze umożliwia wyeliminowanie przestojów związanych z wymianą materiałów eksploatacyjnych.
Etykieciarki IXOR
Etykieciarki IXOR to seria modeli wyposażonych w najmniejsze głowice etykietujące z serwonapędem w swojej klasie. Głowice mogą być zintegrowane z automatycznymi maszynami etykietującymi bądź zainstalowane na przenośniku taśmowym linii produkcyjnej. Urządzeniem można sterować zdalnie przy pomocy smartfona czy tabletu. Etykieciarka została też wyposażona w interfejs sieciowy, dzięki czemu możliwe jest tworzenie kopii zapasowych czy aktualizacji. Kolorowy wyświetlacz LED sprawia, że korzystanie ze sprzętu staje się jeszcze łatwiejsze. IXOR to jedna z najszybszych etykieciarek na rynku – prędkość aplikacji dochodzi do 200 m/min.
System drukująco-etykietujący Markem-Imaje 2200
System drukująco-etykietujący Markem-Imaje 2200 to jedno z najnowocześniejszych urządzeń stosowanych do etykietowania opakowań zbiorczych i palet. Wymienne moduły aplikujące pozwalają dostosować sposób nakładania etykiet do opakowania i prędkości taśmociągu, a gwarancja czytelności wygenerowanych kodów kreskowych, zgodnych z wymaganiami GS1, wynosi 100%. Wydruk i aplikacja następują z prędkością do 125 opakowań/min, a łatwy dostęp do materiałów eksploatacyjnych oraz ich prosta wymiana, pozwalają zmniejszyć przestoje o 25% – opcjonalna praca w wersji tandem eliminuje je całkowicie. System jest też wyposażony w porty Ethernet oraz USB. Oprogramowanie CoLOS umożliwia integrację z dowolnym systemem ERP i automatyczne generowanie etykiet, na przykład z SAP’a.
źródło: Coleman International