Dostępne na rynku pokrętła występują z wtopką gwintowaną, z otworem nieprzelotowym lub przelotowym i trzpieniem gwintowanym. W zależności od potrzeby wybieramy dany rozmiar gwintu lub trzpienia oraz rozmiar samego pokrętła, a następnie mocujemy je w danej aplikacji. Połączenie za pomocą pokrętła jest proste i szybkie. Jednak w tym przypadku każdy użytkownik, ale również osoby postronne mają do niego swobodny dostęp.
Jak rozwiązać ten problem jeśli połączenie gwintowane chcemy odkręcać i dokręcać ręką, ale tylko wybrani użytkownicy mają mieć do niego dostęp?
W takim przypadku firma ELESA+GANTER ma idealne rozwiązanie w postaci pokręteł VLSK z zamkiem patentowym (Rys. 1).
Rys.1: Pokrętła z zamkiem patentowym VLSK.
Pokrętło VLSK ma wbudowany zamek patentowy, dzięki któremu po wkręceniu pokrętła i przekręceniu klucza zostaje ono „zamknięte”, czyli nie ma możliwości jego wykręcenia i demontażu. W celu demontażu należy użyć klucza, dzięki czemu następuje „otwarcie” pokrętła i możliwość wykręcenia go (Rys. 2).
Rys. 2: Zasada działania pokrętła z zamkiem patentowym VLSK.
Do wyboru mamy zamki z tymi samymi lub różnymi numerami klucza, które dostarczane są w komplecie z pokrętłami. Zamek posiada również czerwoną wkładkę zabezpieczającą przy wyjętym kluczu czerwoną wkładkę zabezpieczającą przy wyjętym kluczu. Tak jak dla pokręteł standardowych pokrętło może posiadać trzpień gwintowany lub wtopkę gwintowaną z zaślepką lub otworem przelotowym.
Rys. 3: Klucz wykonany z niklowanego mosiądzu i technopolimeru
Pokrętło VLSK znalazło świetne zastosowanie u naszego klienta, który specjalizuje się w specjalistycznych zabudowach samochodowych. Jeden z wiodących producentów lawet, po przeprowadzonych testach, zastosował dwa pokrętła w celu zabezpieczenia najazdów ukrytych pod platformą lawety. Jedno z pokręteł jest standardowe i służy tylko mocowaniu burty, a drugie stanowi mocowanie i zamek. Dzięki temu kierowca przy pomocy klucza „zamyka” najazdy i zabezpiecza przed ingerencją osób niepowołanych (Rys. 4).
Pokrętło VLSK stanowi pewien rodzaj zamka na połączeniu gwintowanym. Można je stosować praktycznie we wszystkich aplikacjach, gdzie chcemy zabezpieczyć połączenie gwintowane przed niepowołanym dostępem i ingerencją z zewnątrz. Pokrętła VLSK doskonale sprawdzą się w:
- włazach rewizyjnych
- miejscach użyteczności publicznej,
- pokrywach i osłonach maszyn,
- elementach wyposażenia pojazdów pozostających bez ochrony, itp.
Oprócz przedstawionego powyżej pokrętła VLSK, ELESA+GANTER posiada w swojej ofercie alternatywne pokrętło VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof” (Rys. 5).
Funkcjonalność VLS jest taka sama jak dla pokrętła VLSK z tą różnicą, że zamek patentowy pokrętła VLSK został zastąpiony zamkiem specjalnym o jednym specjalnym wzorze klucza. Zakręcanie i zaciskanie pokrętła odbywa się ręcznie bez klucza, natomiast specjalny klucz, (zamawiany oddzielnie) po włożeniu w pokrętło pozwala na jego odkręcenie i zdemontowanie (Rys. 6). Dzięki temu zabiegowi zredukowano także wagę pokrętła VLS w stosunku do VLSK.
Rys. 6: Zasada działania pokrętła VLS z zabezpieczeniem „Vandal-proof” wraz z kluczem.
Pokrętło VLS występuje z w dwóch wykonaniach z mosiężną wtopką gwintowaną lub trzpieniem gwintowanym nierdzewnym, co pozwala stosować je w kontakcie z agresywnymi środkami myjącymi. Ostatnim ważnym aspektem oprócz zastosowanego zamka i typoszeregu rozmiarowego jest też cena, która w porównaniu z pokrętłem VLSK jest o ponad 50% niższa. Podsumowując pokrętło VLS obok tej samej funkcji i zastosowań wymienionych powyżej stanowi bardzo ekonomicznie rozwiązanie w takich aplikacjach jak:
- zabezpieczenia segmentów przy teleskopowych zadaszeniach basenów (dla tej aplikacji wymyślono pokrętło VLS),
- mocowania elementów przy konstrukcjach scenicznych i estradowych,
- przenośnych aplikacjach np.: statywy, stojaki, składane namioty, sprzęt fitness i rehabilitacyjny (mniejsza waga niż VLSK),
- ograniczenie dostępu przy zbiornikach do selektywnej zbiórki odpadów,
- zabezpieczenia pokryw, klap, włazów rewizyjnych przy wszelkiego typu instalacjach przemysłowych i spożywczych, gdzie trzpień gwintowany musi być nierdzewny,
- wszelkie aplikacje wymagające budżetowego rozwiązania., itp.
- karta katalogowa – Pokrętło VLSK
- karta katalogowa – Pokrętło VLS
źródło: Elesa+Ganter Polska