Najważniejsze w skrócie: SOMIC dobrze wykorzystał czas między ostatnią edycją Interpack w 2017 a najnowszą, która ze względu na czas pandemii odbyła się w maju 2023 r. Oprócz nowej generacji maszyn SOMIC 434 firma zaprezentowała na targach Interpack przyszłościowe rozwiązanie do sortowania, grupowania i pozycjonowania produktów w opakowaniu zbiorczym: SOMIC CORAS®, który integruje koncepcję pobierania, grupowania i pozycjonowania produktów przed ich podaniem do maszyny pakującej.
– Wymagania dotyczące elastycznego stosowania kombinacji różnych produktów w jednym opakowaniu zbiorczym rosną. Jest to widoczne od lat we wszystkich rozmowach, które prowadzimy z naszymi klientami – wyjaśnia Josef Bliemel, dyrektor ds. inżynierii systemów. Wysoce elastyczne linie do pakowania jednostkowego są dzisiaj już aktualną potrzebą. Temat częstych zmian formatu i różnorodności produktów charakteryzuje listę wymagań klientów w zakresie opakowań jednostkowych.
– Jest więc sprawą dla nas oczywistą, że chcemy w SOMIC odpowiedzieć również na pytanie o to, w jaki sposób nasi klienci mogą też uzyskać jak najwyższą możliwą elastyczność w procesie pakowania zbiorczego, na końcu linii – mówi Josef Bliemel.
Rezultatem tego ekscytującego wyzwania, które podjęli konstruktorzy w SOMIC jest całkowicie nowy system sortowania, grupowania i pozycjonowania produktów z 4-torowym podawaniem produktów, który został zaprezentowany na targach Interpack. Do prezentacji i działania nowego systemu wybraliśmy dla próby opakowania jednostkowe z orzechami w czterech różnych rodzajach, każda z osobnej linii, oraz mieszankach: z suszonymi owocami lub bez, które docelowo podawane są w określonej kombinacji i orientacji do zbiorczego opakowania kartonowego.
CORAS to nazwa nowego rozwiązania. System ten sortuje, pozycjonuje i umożliwia nieograniczone łączenie produktów w celu podania ich do maszyny pakującej zbiorczo w gotowych zestawach. Podstawą nowego systemu jest koncepcja lewitujących tac magnetycznych, za pomocą którego można bez ograniczeń łączyć grupy produktów. Unoszące się tace można dowolnie przemieszczać i ustawiać paczki w pożądanej kolejności. Ponadto mogą one obracać się o 360° w osi pionowej. Podczas prezentacji, w sekcji sortowania tace zmieniały kierunki, pozycje, dowolnie się krzyżowały, kompletując produkty podawane z czterech torów-linii wejściowych zgodnie z zaprogramowaną sekwencją do maszyny pakującej.
System SOMIC-CORAS zasila maszynę pakującą zbiorczo z prędkością wynoszącą do 2 m/s i przyspieszeniem do 20 m/s². Wydajność pokazana na targach Interpack wyniosła 240 opakowań na minutę. Decydującym czynnikiem dla wydajności jest waga opakowania lub całkowita waga opakowań na tacy. Oczywiście system oferuje również elastyczność pod względem wagi: Zastosowane tace mogą być zaprojektowane w różnych rozmiarach, a tym samym obsługiwać różne ciężary. Znaczącym punktem dla tego nowego systemu sortowania jest mniejsze zapotrzebowanie na miejsce w porównaniu do tradycyjnych systemów.
– Dzięki temu rozwiązaniu możemy nawet całkowicie zrezygnować z wykorzystania konwencjonalnych systemów sortowania, miksowania i grupowania produktów. Oznacza to, że CORAS będzie w stanie zaoferować interesujące, nowe rozwiązanie do sortowania i miksowania wielu rodzajów produktów jednocześnie; można powiedzieć przejazdem, co pozwoli na oszczędność miejsca. To charakterystyka odpowiadająca filozofii przedsiębiorstwa SOMIC – wyjaśnia Mathias Wander, dyrektor ds. badań i rozwoju.
Oprócz systemu SOMIC-CORAS na targach Interpack warto było zapoznać się i obejrzeć nową generację maszyn serii 424.
Zaprezentowano zupełnie nową, znacznie usprawnioną koncepcję modułowej maszyny do jedno- i wieloczęściowych kartonowych opakowań zbiorczych. Podążając za często przez klientów zgłaszaną uwagą, że liniowa konstrukcja maszyny pozwala na lepszą integrację z liniowymi układami linii pakujących w opakowania jednostkowe, SOMIC w konstruowaniu maszyn szuka odpowiednich rozwiązań i tym samym nowa liniowa konstrukcja maszyny składa się z modułów podawania i formowania kartonów oraz pozycjonowania produktów, a następnie zaklejania kartonów. Moduł grupowania, który wcześniej był zintegrowany z maszyną, jest teraz połączony z linią kartonowania w oddzielnej ramie.
Tradycyjnie inżynierowie w SOMIC kładą duży nacisk na łatwość obsługi projektowanych maszyn. Nowymi cechami maszyn, oprócz ich kompaktowej budowy, są: stalowa rama spełniająca wymogi sanitarne i higieniczne czy konstrukcja nośna ramy z nowym jeszcze bardziej ergonomicznym rozmieszczeniem wszystkich grup funkcjonalnych wewnątrz maszyny. Dzięki nowym rozwiązaniom operator maszyny ma łatwy dostęp do jej podzespołów.
Dokonano również modyfikacji w sekcji uzupełniania granulatu kleju, co zapewne zostanie wysoko ocenione przez operatora maszyny. Dzięki nowemu umiejscowieniu zasobnika w szafce serwisowej uzupełnianie granulatu może być teraz wykonywane wygodnie i ergonomicznie. Modyfikacji uległy również drzwi dostępu do maszyny, które teraz mają kąt otwarcia 180 stopni. Dla operatora ważne jest też nowe oświetlenie wewnętrzne maszyny przez zastosowanie świetlnych pasów LED w narożnikach maszyny, które oprócz doświetlenia modułów roboczych, informują także o stanie pracy.
Jest rzeczą oczywistą, że nowy SOMIC 434 robi kolejny krok naprzód również w obszarze zmiany formatu.
Dzięki serwomotorom narzędzia do składania i klejenia są sterowane automatycznie z panelu sterowania i mogą być dostosowywane do nowych formatów bez manualnej interwencji. Tylko nieliczne formaty w nowej maszynie wymagają zmiany przy użyciu systemu SOMIC QuickChange. W efekcie – według konstruktorów – oszczędność czasu potrzebnego do zmiany formatu sięga do 70%.
– Elastyczność była kluczową kwestią przy projektowaniu naszej maszyny do pakowania zbiorczego – podsumowuje Josef Bliemel, dyrektor ds. inżynierii systemów, który brał czynny udział w całym projekcie. Mając na uwadze aktualne wymagania klienta co do zrównoważonego rozwoju, w nowej generacji maszyn SOMIC chodzi nie tylko o poprawę efektywności energetycznej, ale o to, by zachowując najwyższe standardy jakościowe oraz wydajnościowe charakterystyczne dla poprzednich generacji maszyn, dodatkowo chronić zasoby naturalne.
Dyrektor zarządzający Patrick Bonetsmüller jest usatysfakcjonowany. – Na targach Interpack po raz kolejny mogliśmy zademonstrować naszą siłę innowacyjności. Oba nowe rozwiązania – system CORAS i SOMIC 434 – zostały zrealizowane w ciągu zaledwie dwóch lat. Nasz zespół spełnił wzorowo zadanie postawione przez akcjonariuszy, aby nasze maszyny spełniały wszystkie przyszłe wymagania. Dlatego też otrzymaliśmy wiele niezwykle pozytywnych opinii od naszych klientów.
Somic w Polsce
Firmę reprezentuje od 2019 r. grupa BOSKY, specjalizująca się w automatyzacji procesów pakowania. Dostarcza pojedyncze maszyny, linie oraz materiały opakowaniowe. Realizując swoją misję na polskim rynku, BOSKY kieruje się podobnymi zasadami co niemiecki producent, którymi są rzetelna obsługa i profesjonalne doradztwo. www.somic.de/en/
O BOSKY:
Grupa BOSKY od 1995 r. dostarcza na polski rynek maszyny i kompletne linie pakujące, zapewnia profesjonalne projektowanie, odpowiadające indywidualnym potrzebom Klienta. Strategia BOSKY wynika z dążenia do budowania z Klientem partnerskiej relacji, opartej na zaufaniu i służącej długotrwałej współpracy. Obsługa BOSKY obejmuje wyspecjalizowany serwis techniczny posprzedażowy i sprzedaż oryginalnych części zamiennych.
BOSKY dopasowuje swoją ofertę poprzez analizę trendów i wyzwań przyszłości związanych z pakowaniem i oferuje dobrze wyselekcjonowane produkty spełniające najwyższe wymagania jakościowe. www.bosky.pl
źródło: BOSKY