Spis treści
Automatyczne etykieciarki skutecznie wspomagają pracę zakładów przemysłowych. Nowoczesne rozwiązanie do drukowania i naklejania etykiet pozwala zwiększyć wydajność procesów, wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo danych, a także przekłada się na oszczędności w firmowym budżecie.
Prawidłowe oznakowanie produktów czy opakowań zbiorczych jest niezbędne do terminowej realizacji procesów. Czytelna etykieta umieszczona w widocznym miejscu pozwala szybko odnaleźć niezbędne artykuły.
– Czytelna etykieta stanowi podstawę procesów logistycznych w zakładach zajmujących się produkcją i magazynowaniem. To główne źródło informacji o produkcie dla człowieka oraz urządzeń skanujących – mówi Michał Wąs, odpowiedzialny za systemy automatycznego druku i aplikacji etykiet print&apply w firmie Etisoft.
Przedsiębiorstwa korzystają z etykieciarek przemysłowych, aby zwiększyć tempo pracy oraz podnieść jej jakość. Oto 5 korzyści, jakie przynosi stosowanie tych urządzeń.
Automatyzacja
Etykieciarki przemysłowe generują informacje prosto z systemu ERP. Zawarte tam dane zapisane w formacie PDF zostają przetworzone przez urządzenie do postaci etykiety, a następnie umieszczone na opakowaniu. Cały proces odbywa się automatycznie. Etykieciarki gwarantują też wysoką precyzję działania. Urządzenie zawsze umieszcza etykietę dla danego produktu w tym samym miejscu, co znacznie ułatwia odnajdywanie informacji. Sprzęt jest przystosowany do obsługi powierzchni o zróżnicowanej strukturze. Problemu nie stanowią elementy płaskie, wypukłe, czy też okrągłe. Większość etykieciarek pozwala na umieszczanie etykiet w dowolnym miejscu – na górze, na dole, po bokach lub w narożnikach opakowania.
Bezpieczeństwo
Etykieciarki przemysłowe zapewniają bezpieczeństwo na trzech poziomach. Po pierwsze, gwarantują bezpieczeństwo danych. Generowane z systemu informacje trafiają prosto na etykietę. Zbędne pośrednictwo w przetwarzaniu danych, ryzyko wycieku informacji wrażliwych oraz pomyłki w druku zostają wyeliminowane. Po drugie, etykieciarki zapewniają ochronę produktu etykietowanego. Dokładnie aplikują etykiety na dowolnych powierzchniach, a siła nacisku zostaje wyważona tak, aby nie uszkodzić opakowań wykonanych z delikatnych materiałów. Jednocześnie etykieta zostaje naklejona na tyle mocno, aby nie odkleić się w trakcie transportu. Po trzecie, stosowanie etykieciarek przemysłowych znacznie zwiększa bezpieczeństwo operatorów.
– W zakładach przemysłowych istnieje wiele stref podwyższonego ryzyka. Zastąpienie pracy operatorów fizycznych urządzeniami mechanicznymi i wykorzystanie w tym celu automatycznego etykietowania pozwala wyeliminować konieczność pracy człowieka w strefie zagrożenia – zauważa ekspert z Etisoft.
Oszczędność
Automatyczne etykietowanie to sposób na oszczędność czasu oraz pieniędzy. Działanie etykieciarek nie wymaga stałej obecności operatora, stąd też istnieje możliwość zmniejszenia obsady albo przekierowania pracowników do innych zadań. Jednocześnie automatyczne urządzenia pobierają dane prosto z systemu, co znacznie obniża ilość błędnych etykiet. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacji urządzeń oraz mniejsze ilości odpadów.
Wydajność
Jedną z największych zalet procesów automatycznych jest ich powtarzalność. Etykieciarka przemysłowa zintegrowana z linią produkcyjną może znakować produkty w trakcie ich przemieszczania się po taśmie. Urządzenie działa w trybie 24/7, utrzymując jednakowo wysoką wydajność przez cały czas wykonywania pracy.
Łatwe drukowanie
Automatyczne etykieciarki mogą generować etykiety w formacie PDF prosto z systemu ERP. Istnieje również możliwość szybkiej edycji danych na etykiecie, jeśli zajdzie taka konieczność. Po integracji urządzenia z systemem oraz linią nie potrzebujemy więc sztabu specjalistów, którzy będą nadzorować proces etykietowania, a wprowadzanie zmian oraz drukowanie etykiet jest intuicyjne i szybkie.
Wskazane korzyści nie pozostawiają złudzeń – stosowanie etykieciarek przemysłowych to ważny krok w drodze do pełnej automatyzacji przedsiębiorstwa przemysłowego.
źródło: Etisoft