Spis treści
Współczesny zakład przemysłowy poszukuje metod automatyzacji większości obszarów swojej działalności. Przynosi ona korzyści organizacyjne i ekonomiczne nie tylko w sferze produkcji, ale również we wszystkich procesach jej towarzyszących, a nawet stanowiących jedynie wsparcie właściwej działalności zakładu. Należą do nich procesy czyszczenia przemysłowego.
Możliwości automatyzacji można poszukiwać we wszystkich procesach czyszczenia przemysłowego, jednak największe korzyści osiągniemy tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością czyszczonych elementów lub wyjątkowo czasochłonnym procesem. Poniżej przedstawiono przykłady procesów czyszczenia, których usprawnienie poprzez wykorzystanie metod automatycznych przynosi najwięcej korzyści.
Czyszczenie detali na produkcji
W procesach produkcji detale często poddawane są różnego typu obróbce mechanicznej i cieplnej. Dotyczy to zwłaszcza elementów wykonanych ze stali i stali nierdzewnej, żeliwa, staliwa, a także aluminium i metali kolorowych oraz ich stopów. Najczęściej występujące na takich detalach zabrudzenia to smary i oleje obróbcze oraz chłodziwa. Zabrudzenia takie usuwa się z gotowych wyrobów podczas finalnego czyszczenia. Często wykonuje się również mycia międzyoperacyjne, które występują gdy dokładne usunięcie zabrudzeń z powierzchni jest konieczne dla prawidłowego przebiegu kolejnego etapu produkcji.
Zabrudzenia powstające w procesie produkcji rzadko należą do trudnych do usunięcia, jednak z uwagi na to, że pojawiają się na wszystkich produkowanych na danej linii wyrobach, ich manualne czyszczenie byłoby bardzo czasochłonne. Dlatego też procesy mycia okołoprodukcyjnego to jedna z pierwszych dziedzin czyszczenia, w których zawitała automatyzacja.
W zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia, charakterystyki czyszczonych komponentów (wielkości, budowy, materiału) oraz ewentualnych dalszych procesów, jakim mają być one poddane, stosuje się kilka rodzajów automatycznych urządzeń czyszczących.
Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są myjki wysokociśnieniowe, takie jak linia HTW od Bio-Circle. Tego typu urządzenia wykorzystują dysze natryskowe, za pomocą których medium myjące jest nanoszone na czyszczone elementy pod wysokim ciśnieniem. Efekt potęguje podgrzanie płynu myjącego. Należy przy tym zwrócić uwagę, że zastosowanie nowoczesnych płynów myjących może nie tylko zwiększyć szybkość i skuteczność mycia oraz poprawić bezpieczeństwo tego procesu, ale również zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.
Fot. 1: Myjka wysokociśnieniowa HTW używana jest zarówno w działach produkcji, jak i utrzymania ruchu.
Nowoczesne płyny do mycia automatycznego
Idealnym przykładem jest nowy płyn ALUSTAR 500, który osiąga optymalną skuteczność w temperaturze 50oC. Tymczasem większość tradycyjnie stosowanych płynów myjących do urządzeń automatycznych osiąga skuteczność dopiero w temperaturze 60 lub nawet 70oC. Warto mieć świadomość, że przy obniżeniu temperatury pracy o każde 10oC, zmniejszamy zużycie energii elektrycznej o około 50%. W dobie rosnących kosztów energii elektrycznej przynosi to niebagatelną oszczędność.
Jeśli zależy nam na zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa procesu czyszczenia okołoprodukcyjnego, możemy również wybrać całkowicie bezpieczny, pozbawiony oznaczeń o niebezpieczeństwie środek czyszczący, taki jak For Clean F. Zastosowanie bezpiecznego preparatu ułatwia transport i składowanie oraz utylizację odpadu, a dodatkowo – gwarantuje najwyższy stopień ochrony operatorów urządzeń czyszczących.
Wśród nowoczesnych płynów myjących do zastosowań automatycznych znajdziemy również płyny biologiczne, wykorzystujące naturalne mikroorganizmy do rozkładu zabrudzeń, czy płyny oparte na innowacyjnych ekstraktach z surowców odnawialnych. Właściwie dobrany płyn pozwala osiągnąć wymierne korzyści finansowe oraz niematerialne, na przykład w dziedzinie bezpieczeństwa pracy czy minimalizacji wpływu na środowisko naturalne.
Mycie części w dziale utrzymania ruchu
Nie tylko działy produkcji, ale również utrzymania ruchu mają na co dzień do czynienia z procesami czyszczenia. W tym przypadku gama zabrudzeń jest znacznie szersza – od przepracowanych, a nawet zapieczonych smarów i olejów, poprzez rdzę i osady mineralne, aż do różnego typu zabrudzeń związanych ściśle z daną branżą i charakterystyką procesów produkcyjnych – dla przykładu w przemyśle meblarskim mogą to być wióry drewniane i kleje, w przetwórstwie tworzyw sztucznych – pozostałości tychże tworzyw, a w branży spożywczej – zabrudzenia organiczne.
Z uwagi na bardziej zróżnicowany charakter i stopień zabrudzeń, w działach utrzymania ruchu wciąż bardzo często czyszczenie części odbywa się w sposób manualny, poprzez czyszczenie ręczne, namaczanie w zbiornikach lub używanie ręcznych myjek warsztatowych. W wielu zakładach rozwiązania te dobrze się sprawdzają. W jakich przypadkach warto myśleć o automatyzacji?
Największą rolę odgrywają częstotliwość czyszczenia oraz czas potrzebny na wyczyszczenie elementów. W sytuacjach gdy mamy do czynienia z dużą ilością zabrudzonych części lub gdy proces mycia jest bardzo czasochłonny, warto zastanowić się nad urządzeniem automatycznym. Początkowa inwestycja szybko się zwróci, gdy uświadomimy sobie, ile dodatkowych czynności może wykonywać operator w czasie, gdy części myją się automatycznie w urządzeniu.
Jakie rodzaje myjek automatycznych najlepiej sprawdzają się w działach utrzymania ruchu? Przede wszystkich wspomniane urządzenia wysokociśnieniowe, takie jak HTW. Oprócz tego, wykorzystuje się też czasem myjki ultradźwiękowe, które dobrze sprawdzają się w przypadku elementów o skomplikowanej geometrii.
Fot. 2: Automatyzacja czyszczenia części w działach utrzymania ruchu opiera się
na urządzeniach wysokociśnieniowych i ultradźwiękowych.
Czyszczenie instalacji przemysłowych
Automatyzacja postępuje również w dziedzinie czyszczenia przemysłowych układów zamkniętych, takich jak wymienniki ciepła oraz instalacje i zbiorniki o różnym przeznaczeniu. Czaso- i pracochłonne metody wymagające demontażu i ręcznego czyszczenia stają się nieopłacalne. Ich eliminacja następuje poprzez wdrożenie procesów czyszczenia z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych urządzeń. Przykładem jest linia RWR od Bio-Circle, której zastosowanie pozwala skutecznie czyścić i płukać układy zamknięte bez konieczności ich demontażu. Płyn myjący dobierany jest tak, aby chronić wnętrze instalacji czy zbiornika, a jednocześnie skutecznie usuwać na przykład zabrudzenia tłuste, rdzę czy osady mineralne. Proces czyszczenia może być nie tylko automatyczny, ale nawet może odbywać się bez żadnego zaangażowania pracowników zakładu, dzięki możliwości skorzystania z wyspecjalizowanych usług.
Czyszczenie kanałów chłodzących w formach wtryskowych
W podobny sposób można również czyścić kanały chłodzenia w formach wtryskowych stosowanych na przykład do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. W pełni automatyczne urządzenie RWR-80-KST Fully Automatic PLC pozwala czyścić wnętrze formy praktycznie bezobsługowo – wejścia i wyjścia kanałów chłodzących należy jedynie podłączyć do urządzenia, a następnie zainicjować proces czyszczenia dedykowanym płynem myjącym. Urządzenie wyposażone zostało w sterownik PLC i dotykowy wyświetlacz. Postępy czyszczenia można śledzić za pomocą zintegrowanego przepływomierza. Po zakończeniu procesu czyszczenia, układ jest neutralizowany przez przepłukanie roztworem inhibitora korozji. Forma jest gotowa – może zostać ponownie użyta do produkcji detali lub składowana do czasu kolejnego wykorzystania, bez ryzyka pojawienia się nalotów korozji. Cały proces odbywa się automatycznie, gwarantując oszczędność czasu operatorów i wymierną skuteczność.
Fot. 3: Myjka do narzędzi lakierniczych PROLAQ Auto umożliwia jednoczesne czyszczenie automatyczne i ręczne.
Mycie narzędzi lakierniczych
Również w przemysłowych lakierniach i malarniach jest miejsce na automatyzację procesów czyszczenia. Ma ona szczególne znaczenie, jeśli w zakładzie wykorzystuje się różne rodzaje i kolory farb i lakierów i konieczne jest częste czyszczenie narzędzi lakierniczych. Zamiast czyścić pistolety i kubki ręcznie, można wykorzystać w tym procesie urządzenia automatyczne, co zaoszczędzi czas operatorów i zagwarantuje najwyższą skuteczność czyszczenia.
Przykładem takiego urządzenia jest PROLAQ Auto – myjka wyposażona w specjalnie zaprojektowaną komorę, w której można całkowicie bezobsługowo czyścić jednocześnie dwa pistolety lakiernicze. Kilkanaście dysz natryskowych zainstalowanych wewnątrz komory podaje dedykowany płyn myjący, a następnie płucze czyszczone narzędzia oraz je suszy. Dzięki temu z urządzenia wyjmujemy pistolety nie tylko idealnie czyste, ale do tego gotowe do natychmiastowego ponownego użycia.
Myjka PROLAQ Auto, oprócz komory do czyszczenia automatycznego, posiada również zlew do czyszczenia ręcznego, wyposażony w wąż oraz szczotkę przepływową, który umożliwia szybkie wyczyszczenie potrzebnych elementów w czasie, gdy w komorze odbywa się mycie automatyczne. Warto dodać, że specjalna konstrukcja urządzenia oraz dedykowane płyny myjące umożliwiają oddzielanie zabrudzeń, w efekcie czego do czyszczenia pobierany jest zawsze oczyszczony płyn myjący, o żywotności wielokrotnie wyższej niż w przypadku tradycyjnie stosowanych płynów opartych na rozpuszczalnikach.
Profesjonalne doradztwo
Automatyzacja procesów czyszczenia przemysłowego może być przeprowadzana w wielu obszarach. Przymierzając się do tak istotnych zmian, warto oprzeć się na wiedzy i doświadczeniu wyspecjalizowanego partnera. Takich partnerem jest firma Bio-Circle Polska, która posiada w ofercie wszystkie wymienione w artykule typy urządzeń czyszczących, a także coś jeszcze cenniejszego – zespół doradców technicznych i serwisantów o wieloletnim doświadczeniu w doborze i wdrażaniu nowoczesnych metod czyszczenia w polskich zakładach przemysłowych.
DANE TELEADRESOWE
Bio-Circle Surface Technology Sp. z o.o.
Ul. Połomińska 16, 40-585 Katowice
Tel.: 32 205 29 44
Email: biuro@bio-circle.com.pl
Strona: www.bio-circle.com.pl