Wybór środków chemicznych i urządzeń do czyszczenia narzędzi lakierniczych to zadanie tylko pozornie proste. W rzeczywistości źle dobrane rozwiązania narażają zakład na wysokie koszty związane m.in. z utylizacją odpadów, emisją lotnych związków organicznych do środowiska, niską trwałością nanoszonych powłok malarskich czy nawet uszkodzeniem czyszczonych narzędzi.
Kosztowne zagrożenia
Najbardziej powszechną metodą czyszczenia narzędzi do nanoszenia powłok malarskich i lakierniczych jest stosowanie rozpuszczalników. Jednak zagrożenia, które wynikają z ich szkodliwości, generują szereg ukrytych kosztów.
Jak minimalizować zagrożenia występujące podczas pracy ze szkodliwymi rozpuszczalnikami? Odpowiednie oznakowanie i przechowywanie, instalacja skutecznych odciągów uciążliwych oparów, stosowanie środków ochrony osobistej, przepisowa utylizacja odpadów — lista jest długa.
Jednak każdy kolejny wymagany krok to dodatkowy koszt, który przedsiębiorca musi ponieść w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz obniżenia negatywnego wpływu na środowisko.
Tymczasem można pracować nie ponosząc tych kosztów i nie podejmując dodatkowych, uciążliwych kroków, przy równoczesnym zapewnieniu wysokiej skuteczności czyszczenia. Doskonałym rozwiązaniem jest zastąpienie rozpuszczalników bardziej bezpiecznymi preparatami czyszczącymi.
Sprawdzone i oszczędne alternatywy
Do czyszczenia narzędzi malarskich, takich jak pistolety natryskowe i przepływowe, pędzle i węże, w Bio-Circle opracowana została technologia PROLAQ.
Płyny z linii PROLAQ L posiadają znacznie zredukowaną ilość LZO, w związku z tym nie wymagają stosowania specjalnych wyciągów oparów. Mają niski poziom oznaczeń lub są całkowicie pozbawione piktogramów informujących o zagrożeniach. Ich wdrożenie eliminuje ryzyko pożaru w czasie transportu, składowania oraz użytkowania, ponieważ nie są łatwopalne. Mogą być użytkowane w strefach zagrożenia pożarem.
Maksymalne korzyści z zastosowania płynów z linii PROLAQ L można osiągnąć poprzez użycie w specjalnych zaprojektowanych urządzeniach myjących. Razem tworzą one skuteczny system do usuwania niezaschniętych lakierów, farb i tuszy drukarskich.
PROLAQ Compact to mobilne stanowisko do czyszczenia ręcznego, które doskonale sprawdzi się w każdej lakierni. Urządzenie PROLAQ Auto pozwoli na automatyzację procesu czyszczenia i zacznie przyspieszy pracę tam, gdzie wymagana jest częsta zmiana koloru farb i lakierów. Tym samym znacznie skracany jest czas czyszczenia.
Kolejne oszczędności związane są z okresem eksploatacji środków czyszczących, który w przypadku płynów PROLAQ L jest dziesięciokrotnie dłuższy niż w przypadku rozpuszczalników. System recyrkulacji płynu, sedymentacja zabrudzeń i 3-stopniowa filtracja, które odbywają się we wspomnianych urządzeniach, pozwalają na znaczną redukcję ilości zużywanych płynów PROLAQ L. Koszt utylizacji odpadów jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku tradycyjnych metod czyszczenia powłok lakierniczych.
Klasyczne środki rozpuszczalnikowe nie są nieodzowne dla procesów czyszczenia w branży lakierniczej. Innowacyjne technologie czyszczenia pozwolą wyeliminować zagrożenia oraz obniżyć koszty wynikające m.in. z ilości zużytego preparatu i koniecznej utylizacji odpadów. Skuteczność działania, oszczędności, zrównoważone podejście do środowiska i dbałość o bezpieczeństwo pracowników, to kluczowe korzyści cenione przez licznych użytkowników technologii PROLAQ.
Interesuje Cię optymalizacja procesów czyszczenia w innych branżach przemysłu? Zapoznaj się z naszą ofertą technologii i preparatów dedykowanych Twojej branży.
Zachęcamy do kontaktu – odpowiemy na Twoje pytania i wskażemy kontakt do Twojego Doradcy.
Autor: Anna Tyczka, Bio-Circle Surface Technology Sp. z o.o.
Ul. Połomińska 16, 40-585 Katowice
Tel.: 32 205 29 44
Email: biuro@bio-circle.com.pl
źródło: Bio-Circle Polska