Choroby nowotworowe stanowią obecnie jedno z największych zagrożeń dla życia i zdrowia. Medycyna w XXI wieku rozwija się w bardzo szybkim tempie, co pozwala na powstawanie coraz to większej ilości metod do walki z tym problemem. Jedną z nich jest radioterapia. Radioterapia polega na miejscowym leczeniu nowotworów, wykorzystując energię promieniowania jonizującego, które jest podobne do wykorzystywanego podczas zwykłego prześwietlenia promieniami Roentgena (badanie RTG lub TK). Terapia taka odbywa się w specjalnie przygotowanych pracowniach radiologicznych (Rys. 1).
Nasz klient – firma Radpro Sp. z o.o. z Wielkopolski specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań do zastosowań w jednostkach pracujących ze źródłami promieniowania jonizującego.
W ich ofercie znaleźć możemy m.in.: pawilony do radioterapii oraz drzwi radiologiczne.
W związku ze sporym doświadczeniem zawodowym zespołu inżynierów firma rozszerzyła również swoją działalność o usługi z zakresu mechaniki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.
Radpro Sp. z o.o. w swoich projektach bardzo często stosuje standardowe elementy maszyn produkowane przez firmę Elesa+Ganter. Jednym z projektów, w którym wykorzystano takie elementy są drzwi do ochrony radiologicznej (Rys. 2), które zabezpieczają personel, obsługę szpitala oraz pacjentów przed promieniowaniem, emitującym źródło w pomieszczeniu terapeutycznym.
Drzwi do ochrony radiologicznej są zbudowane ze stalowej ościeżnicy oraz skrzydła wypełnionego materiałem ochronnym. Są projektowane do konkretnej aplikacji lub potrzeby klienta. Ze względu na to, że drzwi posiadają dużą wagę (dochodzącą nawet do 12 t) zostały w pełni zautomatyzowane. Za napęd drzwi jest odpowiedzialny silnik serwo z przekładnią planetarną połączony z zawiasem dolnym. Rozwiązanie to pozwala na otwieranie/zamykanie drzwi w czasie poniżej 10 s.
Silnik wraz z ramieniem reakcyjnym zamontowano do ościeżnicy za pomocą dwóch cięgien, zakończonych przegubami kulistymi GN 648.2. Przeguby z ramieniem reakcyjnym zostały połączone przy pomocy śruby pasowanej ISO 7379 [Rys. 3].
Aby zwiększyć bezpieczeństwo działania, drzwi zostały zaopatrzone w optyczne sensory. Dodatkowym zadaniem z jakim przyszło mierzyć się firmie Radpro, było wykonanie awaryjnego otwierania drzwi na wypadek zaniku zasilania czy uszkodzenia napędu. Konstruktorzy poradzili sobie z tym, wykorzystując w dość ciekawy sposób mechanizm przesuwu GN 291. Mechanizm wyposażony został w koło ręczne GN 9234-R i łączniki GN 146.
Mechanizmy przesuwu serii GN 291 składają się ze śruby trapezowej z nakrętką prowadzącą, osadzonej obustronnie na łożyskach kulkowych w profilu. Na nakrętce prowadzącej jest zamocowany wodzik, przesuwający się w szczelinie wyfrezowanej w profilu (Rys. 4). Wodzik ten umożliwia zamocowanie elementu przesuwnego poprzez jeden ze standardowych łączników przy jednoczesnym zabezpieczeniu nakrętki prowadzącej przed obrotem.
W aplikacji firmy Radpro zastosowano mechanizm przesuwu z kołem, który został zamocowany w skrzynce serwisowej za pomocą dwóch łączników.
Do wodzika mechanizmu przesuwu przymocowano stalową linkę (Rys. 5).
Drugi koniec linki jest zamocowany do śruby pasowanej poprzez specjalny zaczep, co widać na rysunku nr 3. Kręcąc kołem mechanizmu jesteśmy w stanie zerwać połączenie śruba pasowana ISO 7379 – nakrętka DIN 7967, prowadząc do wyciągnięcia śruby i zwolnienia połączenia ramienia reakcyjnego z ościeżnicą (rys. 6). Dzięki temu silnik zostaje rozłączony i drzwi można otworzyć ręcznie.
Skrzynka serwisowa z mechanizmem przesuwu jest zamontowana na ścianie nad podwieszanym sufitem od strony wejścia do pomieszczenia (Rys. 7).
Takie rozwiązanie pozwala przeszkolonemu personelowi otworzyć drzwi w razie konieczności i przy braku zasilania. Umiejscowienie mechanizmu nad podwieszanym sufitem powoduje, że jest on ukryty przed niepowołanymi osobami i zapobiega przed nieuprawnionym otwarciem.
Szeroka gama, różnorodność oraz uniwersalność produktów ELESA+GANTER umożliwiają ich wykorzystanie w różnych gałęziach przemysłu. Idealnym przykładem jest opisana powyżej aplikacja firmy Radpro sp. z o.o.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi, którzy pomogą we właściwym doborze elementów, w zależności od przeznaczenia, wymaganej funkcjonalności i miejsca zastosowania.
Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:
- Mechanizm przesuwu GN 291;
- Koło ręczne GN 9234;
- Łączniki do mechanizmów przesuwu GN 146;
- Przeguby kuliste GN 648.1;
- Śruba pasowana ISO 7379;
Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna) lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 800
źródło: Elesa+Ganter Polska