Co zrobić z tonami komponentów, które zalegają w magazynach fi rm produkcyjnych? Sprzedać na rynku za ułamek wartości? A może znaleźć sposób, by przekuć je w realne korzyści fi nansowe? Platforma Automa.Net udowadnia, że to drugie jest możliwe, a ich innowacyjne podejście po raz kolejny rewolucjonizuje rynek.
Skąd biorą się nadwyżki?
Problem nadwyżek magazynowych w branży produkcyjnej to nie przypadek, lecz wynik specyfi ki tego sektora. Jak wyjaśnia Marcin Krzączkowski, Prezes Automa.Net, maszyny są projektowane na zamówienie, a dostawcy często wymagają zamawiania większych ilości komponentów niż faktycznie potrzeba, co jest znane jako MOQ – Minimum Order Quantity.
Dodatkowo nadwyżki mogą pojawić się w wyniku anulowania zamówień lub zmiany specyfi kacji projektu, w obliczu których zbędne komponenty trafi ają na magazyn. Firmy często negocjując warunki, kupują więcej, aby uzyskać lepszą cenę jednostkową, ale nie zawsze wykorzystują każdy z dostarczonych elementów. Zmiana standardów technologicznych sprawia, że starsze części wypadają z obiegu, choć wciąż mogą być użyteczne dla innych fi rm. Niewykorzystane zapasy bezpieczeństwa, magazynowane na wypadek opóźnień w dostawach, również przyczyniają się do gromadzenia nadwyżek. I chociaż powodów jest o wiele więcej, zamrożony kapitał, zajęta przestrzeń i brak skutecznych metod sprzedaży zawsze sprawiają, że te komponenty, zamiast pracować na fi rmę, generują ukryte koszty.
Orex Rotomoulding: od problemu do zysku
Firma Orex Rotomoulding, specjalizująca się w technologii formowania rotacyjnego, stojąc przed wyzwaniem zagospodarowania zalegających części, zdecydowała się na nowatorskie rozwiązanie i współpracę z pionierami na rynku – platformą Automa.Net. Jak wyjaśnia Sławomir Kocur, Specjalista ds. Zaopatrzenia Działu Automatyki w Orex Rotomoulding:
„Wybraliśmy platformę Automa.Net jako partnera w sprzedaży nadwyżek magazynowych przede wszystkim ze względu na jej wysoką efektywność i specjalizację w obszarze obrotu nadwyżkami magazynowymi. Zespół zauważył, że Automa.Net oferuje intuicyjne narzędzie, które umożliwia łatwą sprzedaż i dostęp do szerokiej bazy potencjalnych kupujących. Przed podjęciem decyzji rozważano kilka innych platform, ale Automa.Net wyróżniało się swoją elastycznością, szybkim czasem realizacji oraz dedykowanym wsparciem dla firm.”
To, co do tej pory było kosztem i logistycznym wyzwaniem, udało się zamienić w zysk bez konieczności godzenia się na zaniżone stawki rynku wtórnego, bez dodatkowych zasobów i wdrażania długich i mało wydajnych procesów związanych z poszukiwaniami potencjalnych nabywców.
Jak? Szybko i skutecznie!
Automa.Net to platforma, która łączy firmy z potencjalnymi nabywcami w branżach takich jak automatyka, hydraulika, pneumatyka, przeniesienie napędu – szeroko pojętej branży przemysłowej, oferując im szeroki wybór części i komponentów przemysłowych. Wychodząc naprzeciw wyzwaniu wsparcia fi rm w odzyskiwaniu wartości z zalegających nadwyżek, zaproponowali zupełnie nowe rozwiązanie – sprzedaż bezpośrednio z magazynu. Zespół zadbał o profesjonalną prezentację produktów. Zorganizowano sesję zdjęciową, która pozwoliła na dokładne przedstawienie stanów magazynowych potencjalnym nabywcom.
To, w połączeniu z precyzyjnymi opisami, trafnymi wycenami i konkurencyjnymi stawkami, oraz kompleksową strategię marketingową opartą o szerokie kanały reklamy poprzez platformy takie jak Facebook, Google czy Ceneo, sprawiło, że udało się połączyć zalegające części z magazynów Orex Rotomoulding z fi rmami, które właśnie ich potrzebowały.
Efekty? Natychmiastowe!
„Byliśmy na magazynie i nasz fotograf robił zdjęcia części. W tym samym czasie zadzwonił do nas telefon z zapytaniem o coś, co już tego dnia fotografowaliśmy. Przesłaliśmy zdjęcia do potencjalnego klienta, zaproponowaliśmy korzystną cenę zarówno dla niego, jak i dla Orex Rotomoulding, i dobiliśmy targu tego samego dnia” Tak pierwszy dzień na hali nowego partnera wspomina Marcin Krzączkowski.
Proces późniejszej sprzedaży był równie prosty i wymagał minimalnego zaangażowania ze strony Orex Rotomoulding. Po otrzymaniu zamówienia zespół Automa.Net zajmował się całą logistyką, zorganizował kuriera, który odbierał towar z magazynu i dostarczał go bezpośrednio do klienta. Już w pierwszym tygodniu współpracy udało się sprzedać nadwyżki magazynowe za kwotę 8000 EUR – co było niemal pięciokrotnością wartości części, gdyby były odsprzedane standardowym kanałem dystrybucyjnym. Otwartość na nowe pomysły, zaufanie do marki partnera i jeden dzień poświęcony na pracę w magazynie otworzyły nowe możliwości długofalowej współpracy i minimalizacji kosztów, które do tej pory w tej branży były nieuniknione.
Oczekiwania firmy Orex wobec współpracy obejmowały przede wszystkim uproszczenie procesu sprzedaży, dotarcie do nowych klientów oraz efektywne zarządzanie nadwyżkami magazynowymi. Jak podkreśla przedstawiciel firmy:
„Automa.Net spełniła te oczekiwania, zapewniając sprawną obsługę, transparentność transakcji oraz szybki kontakt z zespołem. Proces sprzedaży był prosty i przyniósł oczekiwane rezultaty.” Co więcej, mimo nowatorskiego podejścia i pionierskiej koncepcji, przeprowadzony był w dbałości o najwyższe standardy obsługi klienta. „Zespół Automa.Net wykazał się dużym profesjonalizmem i zaangażowaniem, oferując wsparcie na każdym etapie sprzedaży. Współpraca była płynna, a komunikacja z przedstawicielami firmy bardzo sprawna.”
Dalsze możliwości? Nieograniczone!
Rezultat współpracy obydwu fi rm to doskonały przykład na to, jak innowacyjne podejście do problemu nadwyżek stanów magazynowych może przynieść błyskawiczne korzyści. Dzięki nowej usłudze od Automa.Net, rozwiązano kwestię zalegających komponentów zamieniając magazyn pełen złomu w magazyn pełen złota w sposób szybki i opłacalny.
„Zdecydowanie polecilibyśmy platformę Automa.Net innym fi rmom z branży. Dzięki tej współpracy można efektywnie zarządzać nadwyżkami magazynowymi, szybciej pozbywać się zapasów oraz dotrzeć do szerokiego kręgu potencjalnych kupujących. Korzyści obejmują m.in. oszczędność czasu, uproszczenie procesu sprzedaży oraz większą transparentność transakcji. Platforma może również pomóc fi rmom zwiększyć zyski poprzez lepsze wykorzystanie nadwyżek magazynowych.”
Czy inne fi rmy skorzystają z rekomendacji i doświadczenia Orex Rotomoulding? Czas pokaże. Jedno jest pewne – ten, kto pierwszy wykorzysta potencjał nadwyżek ten zyska najwięcej.
źródło: Automa.Net